Adam Sandler (ur. 1966) to amerykański aktor żydowskiego pochodzenia, producent filmowy, scenarzysta i muzyk. Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych komików na świecie, zagrał między innymi w: „Saturday Night Live”, „Bill Cosby Show”, „Jack i Jill”, „Dwóch gniewnych ludzi”, „Nieoszlifowane diamenty” itp. Produkuje filmy dla Netflix.
Wzrost: 176 cm
Instagram: @adamsandler
Adam Sandler – w żydowskiej rodzinie
Adam Sandler przyszedł na świat 9 września 1966 roku w Nowym Jorku, jako czwarte dziecko amerykańskich Żydów Stanley i Judith Sandler. Matka „Judy” (z domu Levine) była przedszkolanką, ojciec Stan (1935-2003), inżynierem-elektrykiem. W rodzinie mieszkającej na nowojorskim Brooklynie wychowywały się też starsze dzieci: brat Scott, a także siostry Liz i Val. Najmłodszy z dzieci Sandlerów niedługo cieszył się urokami miasta, które „nigdy nie śpi”, bo już jako sześciolatek opuścił wraz z rodzicami New York City i wyjechali do Manchasteru w New Hampshire. Tam Adam skończył szkołę średnią Manchester Central High School, a do nowojorskiej metropolii powrócił jako student. Choć od dzieciństwa wykazywał zadatki na komika, ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nowojorskiego (1988). Nie od razu wiadomo było, że zostanie aktorem. Najpierw pracował w hotelu jako boy, zmywał naczynia w hotelowej restauracji, a także był pracownikiem na stacji benzynowej.
Adam Sandler – talent do gry w filmach komediowych
Zadebiutował jako 17-latek w szkolnym apelu swojego brata, ale niedługo potem dał się poznać jako aktor doskonale potrafiący rozśmieszyć publiczność w bostońskim klubie komediowym. To tam odkrył go Dennis Miller, dzięki któremu Sandler trafił do „Saturday Night Live”. Występował też w klubach studenckich, a w 1987 roku zagrał epizod Smitty w sitcomie NBC „Bill Cosby Show”. Dwa lata później otrzymał główną rolę Schecky’ego Moskowitza w komedii „Ahoj dziewczyny” (1989), ale została ona chłodno przyjęta przez publiczność. W „Saturday Night Live” zaczynał karierę jako scenarzysta, ale ponieważ szybko piął się w górę, już po roku został aktorem w tym programie. Występy przyniosły mu dużą popularność, jednak zajęcie komika nie było jedyną ambicją zdobywającego coraz większą popularność aktora. Rok 1993 to udział w komedii fantastycznonaukowej „Stożkogłowi”, gdzie partnerował gwiazdorskiej obsadzie czołowych aktorów Hollywood. Rok później dołączył do obsady komedii „Odlotowcy” (1994) wraz z Brendanem Fraserem i Steve’em Buscemi. W 1995 roku zdecydował się odejść (choć niektóre źródła podają, że został zwolniony) z „sobotnio-nocnego” show „Saturday Night Live” i skoncentrował się na rozwoju własnej kariery aktorskiej.
Na propozycje nie musiał długo czekać, bo jeszcze w tym samym roku otrzymał główną rolę w filmie „Billy Madison” (1995). Zagrał tam dorosłego mężczyznę, który powtarza klasy 1-12, ponieważ pragnie odziedziczyć imperium hotelowe swojego ojca. Rok później w komedii sensacyjnej „Kuloodporni” (1996) grał złodzieja samochodów, który zaprzyjaźnia się z policjantem. Kreacja Robbiego Harta w filmie „Od wesela do wesela” przyniosła mu ogromne uznanie publiczności. Od tej pory dla aktora liczyły się przede wszystkim pierwszoplanowe role: Sonny Koufax w „Super tacie” czy Michael Newman w „Klik: I robisz, co chcesz”. Poczynając od 1999 roku Sandler regularnie pojawia się również w filmach z udziałem komika Roba Schneidera.
Na początek nowego tysiąclecia przypadał czas największych triumfów aktorskich Adama Sandlera. Uznanie krytyków zdobył jako Barry w „Lewym sercowym”, (2002) gdzie zagrał początkującego przedsiębiorcę, szukającego swojej drugiej połowy i borykającego się z problemami emocjonalnymi. Za tę kreację po raz pierwszy nominowano Sandlera do Złotego Globu. Rok później partnerował Drew Barrymore w komedii romantycznej „50 pierwszych randek”. W komedii „Dwóch gniewnych ludzi” (2003) jako Dave Buznik zagrał obok Jacka Nicholsona i Johna Turturro. Ta komedia o przygodach młodego pechowca, który trafia do ekscentrycznego doktora, wywoływała na widowni gromkie salwy śmiechu. W filmie „Zabić wspomnienia” dał się poznać w roli Charliego Finemana, a była to kreacja mocno odbiegająca od komediowych występów, do których przyzwyczaił już publiczność. Tym razem zagrał mężczyznę, który w atakach na World Trade Center stracił żonę i dzieci, a rola przyniosła aktorowi nominację do Teen Choice Awards. Wyprodukował i zagrał w „Państwo młodzi: Chuck i Larry” (2007), a rok później w „Nie zadzieraj z fryzjerem” (2008), gdzie dał się poznać jako wszechstronny twórca – producent, scenarzysta i aktor.
W familijnym obrazie „Opowieści na dobranoc” (2008), wyprodukowanym pod szyldem Disneya, pokazał się jako zestresowany pracownik hotelowy, który czyta dzieciom bajki na dobranoc.
W drugiej dekadzie obecnego stulecia filmografia Sandlera powiększyła się o kolejne pozycje, szczególnie komediowe. „Duże dzieci” (2010), a później „Jeszcze większe dzieci” (2013), czyli saga o rodzicach przeżywających na nowo swoje dzieciństwo, rozśmieszały publiczność niezależnie od wieku, a podwójna damsko-męska kreacja w komedii „Jack i Jill” przyniosła mu również uznanie krytyków. W komedii romantycznej „Żona na niby” partnerował Jennifer Aniston, zaś w 2014 roku ponownie zagrał z Drew Barrymore – teraz w produkcji „Rodzinne rewolucje”. Kolejne ważne role w dorobku Sandlera to znów komedie: „Magik z Nowego Jorku” i „Uwiązani”.
Zdziwienie w artystycznym świecie wzbudziła natomiast kreacja duetu Adam Sandler-Ben Stiller, którzy w filmie „Opowieści o rodzinie Meyerowitz” (2017), jako przyrodni bracia, mistrzowsko sportretowali artystyczną rodzinę żydowską. Zdziwienie publiczności duetem twórczym obu aktorów było tym większe, że przed laty obaj należeli do elity najbardziej kasowych odtwórców w Hollywood i zestawienie ich razem w jednej produkcji, uwzględniając zajętości obu aktorów i wysokie honoraria, wydawało się niemożliwe.
W 2019 roku triumfy święcił komediodramat „Uncut Games” (tytuł polski „Nieoszlifowane diamenty”) z Adamem Sandlerem w roli szybko mówiącego jubilera z nowojorskiej metropolii, który szybko musi podjąć bardzo ważną decyzję. Tym razem Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych doceniło aktorską kreację Sandlera w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy.
Adam Sandler – producent dla Netflix
Wytwórnia Happy Madison Productions, którą założył w 1999 roku, z czasem zaczęła przynosić aktorowi coraz większe profity. Firma ma dobrą lokalizację – na działce Sony/Columbia Pictures w Culver City w Kalifornii, dzięki czemu kontakt z aktorskimi tuzami Sandler ma niemal na wyciągnięcie ręki. Produkcja własnych komedii, gdzie dał się poznać w różnych rolach sprawiła, że pozyskał jeszcze większą widownię.
W 1999 roku wyprodukował debiutancki obraz „Boski żigolo”, oraz większość filmów, w których pojawiał się jako aktor. Rozśmieszając publiczność do łez, nie cieszył się jednak uznaniem krytyków, którzy wystawiali mu negatywne opinie, a trzy z produkcji z jego udziałem uważane są za najgorsze filmy wszech czasów, chociaż odnosiły kasowe sukcesy. Sandler ma również na koncie liczne Złote Maliny m.in. w kategorii najgorszy aktor. W sumie zdobył sześć takich nagród, a nominowany był aż dziewięć razy. Nie przeszkadza mu to jednak w karierze; obdarzony poczuciem humoru i dystansem do siebie i świata aktor, mimo to cieszy się ogromnym uznaniem widowni.
W 2014 roku Adam Sandler podpisał producencką umowę z Netflix na produkcję filmów: „The Ridiculous 6”, „The Do-Over” oraz „Sandy Wexler”. Trzy lata później pojawił się w „The Meyerowitz Stories” (2017), filmie, który zakwalifikował się do prestiżowego festiwalu w Cannes w rywalizacji o Złotą Palmę.
Współpraca z Netflix układa się nieźle, biorąc pod uwagę, że w styczniu 2020 roku podpisano nową umowę z firmą producencką Sandlera. Tym razem kontrakt opiewa na 275 mln dolarów i obejmuje cztery filmy, które mają powstać w jego wytwórni w kolejnych latach.
Adam Sandler – żona i dzieci
Na planie filmu „Super tata” poznał aktorkę i modelkę Jackie Titone. Zaprzyjaźnili się, a wkrótce stali się nierozłączni. 22 czerwca 2003 roku para pobrała się, a ze związku urodziło się dwoje dzieci – córki: Sadie Madison (ur. 6 maja 2006) i Sunny Madeline (ur. 2 listopada 2008). Żona Jacqueline Titone przeszła dla męża na judaizm. Małżonkowie przyjaźnią się z Jessicą Biel i Olivią Dave, zaś aktor często zaprasza do udziału w swoich filmach całą rodzinę i przyjaciół. Szczególnie często w jego produkcjach grają też własne dzieci, lecz Sandler pamięta również o kolegach z początków swojej aktorskiej kariery – z czasów „Saturday Night Live”.
Adam Sandler – ciekawostki
W filmach Sandlera często można zobaczyć aktorów ubranych w stroje z profesjonalnych lig sportowych, charakterystycznych dla miejsc, gdzie kręci swoje filmy. To „znak rozpoznawczy” jego produkcji, dzięki któremu stara się zdobyć przychylność „lokalsów” dla swoich przedsięwzięć filmowych.
Adam Sandler jest również muzykiem i wydawcą albumów płytowych. Wydał pięć albumów z piosenkami i fragmentami skeczy, z których część pokryła się za Oceanem złotem i platyną.
Majątek aktora należy do najpotężniejszych w amerykańskim miasteczku snów. W 2009 roku Sandler uplasował się na drugiej pozycji wśród najlepiej zarabiających aktorów w Hollywood. Ranking ogłosił magazyn „Forbes”.
Aktor wystąpił w teledysku „Hole in my soul” grupy Aerosmith.
Sandler nie stroni od kontraktów reklamowych. W 2011 roku reklamował sieć domów handlowych Sears.
Producenci rozważali kandydaturę Sandlera do roli Willy’ego Wonki w filmie „Charlie i fabryka czekolady”. Angaż otrzymał jednak Johnny Depp.
Internauci często doszukują się kreacji Adama Sandlera w „American pie”, jednak okazuje się, że aktor nie grał w żadnej części produkcji.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Sandlerhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskografia_Adama_Sandlera
http://www.filmreference.com/film/70/Adam-Sandler.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filmografia_Adama_Sandlera
https://www.filmweb.pl/person/Adam+Sandler-3916
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Angela George | Licencja: CC BY-SA 3.0 | Obróbka: przycięcie
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: