Kacper Kuszewski (ur. 1976) to polski aktor, wokalista i celebryta. Popularność przyniosła mu rola Marka Mostowiaka w serialu „M jak miłość” oraz zwycięstwo w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”.
Kacper Kuszewski – wiek, wzrost, Instagram
Wzrost: 171 cm
Instagram: @kacper_kuszewski
Kacper Kuszewski – rodzina, dzieciństwo
Kacper Kuszewski przyszedł na świat 21 czerwca 1976 r. w Słupsku. Dorastał w Koszalinie. Rodzice mieli fantazję, bowiem nadali mu aż trzy „święte” imiona – Kacper, Melchior, Baltazar, mimo że nie urodził się w styczniu, a w czerwcu. Jak to możliwe? Sam się zastanawia, zwłaszcza że w Polsce dopuszczalne jest nadawanie dzieciom dwu imion. A on ma aż trzy.
Rodzina miała fantazję, a szczególnie ojciec, który ponoć był tak szczęśliwy, że syn przyszedł na świat, że postanowił uczcić jego narodziny po królewsku. Kuszewski junior nigdy nie używał trzech imion naraz, a w czasach gdy chodził do szkoły, wystarczył Kacper. Wtedy było to rzadkie imię, którego używało niewielu. Nie mogli więc pomylić go z innym Kacprem. Ale 6 stycznia, w święto Trzech Króli, świętuje potrójnie.
Kacper Kuszewski wywodzi się z artystycznej rodziny, takiej, gdzie w domu nuciło się kolędy przy choince. Ojciec Jarosław Kuszewski (1935–2016) był aktorem i reżyserem w teatrze, matka Małgorzata Szudarska (1938–1998) była aktorką.
On wraz z siostrą Justyną uczęszczali do szkoły muzycznej. Kacper najpierw grał na pianinie, a później na klarnecie, siostra zaś na skrzypcach.
Kształcił się w muzycznym fachu aż przez 12 lat. Później ukończył studia aktorskie na Akademii Teatralnej w Warszawie. Jeszcze jako student tej uczelni został wyróżniony na łódzkim Festiwalu Szkół Teatralnych za rolę w spektaklu „Fragmenty z Szekspira”. Zapowiadała się ciekawa aktorska kariera.
Kacper Kuszewski – aktor i muzyk
Mając zaledwie sześć lat zadebiutował w chórze chłopięcym.
Profesjonalny debiut miał miejsce nieco później, w 1989 r. na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni rolą Gavroche’a w musicalu „Nędznicy”. Potem pojawiły się propozycje udziału w produkcjach teatralnych, filmach i serialach. Tuż po studiach włączył się w działalność Kabaretu Olgi Lipińskiej, z którym związany był przez cztery lata.
Kariera aktorska nie jest jedyną przestrzenią jego artystycznej działalności. Z powodzeniem spełnia się też muzycznie. W warszawskim Teatrze Muzycznym „Roma” grał główną rolę męską w spektaklu muzycznym „Czwarta rano” (2012).
W 2015 r. wydał płytę pt. „Album Rodzinny” z 11 przedwojennymi szlagierami. Lata 2016–2018 to koncerty – jako wokalista – zespołu Leszcze. Z zespołem nagrał dwa single: „Konfiturę” i „Laski Laski”, a ponadto wystąpił podczas Sopockiej Nocy Kabaretowej i w ramach koncertu inaugurującego trasę „Lata z radiem”. Rok 2017 to kolejne kreacje w stylu przedwojennych i wczesno powojennych artystów. Tym razem jako Mieczysław Fogg wystąpił w słuchowisku „Ordonka” w radiowej „Dwójce”.
Jeszcze w czasie studiów, otrzymał swoją pierwszą rolę na srebrnym ekranie. Było to w 1998 r. w serialu „Litwo, ojczyzno moja”. Rok później pojawiła się propozycja epizodu w serialu „Wszystkie pieniądze świata”, a także zaproszenie filmowe od produkcji Barbary Sas „Jak narkotyk”.
Kuszewski był w tym czasie nie tylko artystą, ale też asystentem na uczelni. W 2000 r. można go było zobaczyć w epizodzie w serialu „Twarze i maski”, a także zagrał w filmie „Strefa ciszy”.
Ogromną popularność przyniosła mu rola Marka Mostowiaka w serialu „M jak miłość”. Grał tam od 2000 r. przez 18 lat. Mówił, że był szczęściarzem, ponieważ serial zapewnił mu stabilizację zawodową i dzięki niemu nie musiał chodzić na castingi. Kiedy jednak nieznajomi coraz częściej zaczepiali go na ulicy swojskim „panie Marku”, zaczął się zastanawiać… Od zaszufladkowania dzielił aktora już tylko jeden krok. Doszedł do wniosku, że dłużej tak nie chce. Decyzję podjął jednak po namyśle, bo jak mówił – nie chciał, aby jego postać zginęła na kartonach, jak bohaterka grana przez Kożuchowską, która z serialu odeszła z zaskoczenia. Zrezygnował w 2018 r. ujawniając, że warunki pracy w serialach dalece odbiegają od norm zagwarantowanych przez prawo pracy. 12-godzinna praca na planie, a wcześniej charakteryzacja, no i jeszcze dojazd na miejsce. Do tego aktywność w soboty, a bywało, że i w niedziele. Podobnie jak wcześniej Olga Frycz, zdecydował, że nie chce już dłużej tak gonić.
W 2005 r. można go było zobaczyć w niewielkiej roli w filmie o polskim papieżu – „Karol. Człowiek, który został papieżem”.
Kolejne lata to praca przy serialu „Hotel 52”, filmach „Wkręceni” (2014), a rok później „Wkręceni 2” (2015).
Od 2020 r. pojawia się w roli hydraulika Sławka na antenie Polsatu, w serialu „Przyjaciółki”. Dla tej samej stacji gra od jesieni 2021 w serialu „Tatuśkowie”.
W 2022 roku aktor pojawił się w odcinku świątecznym serialu „M jak miłość”, jednak jak sam przyznał, był to powrót tylko na jeden odcinek.
Kacper Kuszewski – teatr i telewizja
W 2004 r. rozpoczął naukę w Manchester Metropolitan University, chciał podjąć także podyplomowe studia aktorskie w Teatrze Pieśń Kozła (współpracował z tym wrocławskim Teatrem od 2008 do 2016 r.). W tym samym roku z innymi absolwentami Akademii Teatralnej stworzył grupę Przestrzeń Wymiany Działań „Arteria”.
Odpowiadał za oprawę muzyczną do spektakli, był kierownikiem muzycznym. Jako narrator w słuchowisku Piotruś i Wilk pracował w ramach „Poranków muzycznych” Programu I Polskiego Radia.
Nie odmawia również pracy charytatywnej – w 2010 r. wraz z Teresą Lipowską i Katarzyną Cichopek brał udział w programie telewizyjnej Dwójki „Tak to leciało!”.
Popularność w serialu podbił występami w programach rozrywkowych. W „Jak oni śpiewają” zajął trzecią lokatę. W 2011 r. w parze z Anną Głogowską zwyciężył w 13. edycji programu „Taniec z gwiazdami”. Szerokim echem odbiła się jego wygrana w programie „Twoja twarz brzmi znajomo” (2017), gdzie wystąpił m.in. jako Maryla Rodowicz (2017). W nagrodę od artystki dostał płytę z autografem i okazjonalny wianek. Jego zwycięstwo dyskutowano nie tylko z powodu wygranej, ale również dlatego, że nagrodę – czek na 100 tys. zł przekazał Centrum Praw Kobiet. W kolejnym roku został jednym z jurorów tego programu.
W marcu 2021 współprowadził galę rozdania Telekamer.
Kacper Kuszewski – monopol na Myszkę Miki
Najsłynniejsza mysz świata, czyli Myszka Miki od lat mówi głosem Kacpra. A że producenci szukają w każdym kraju, któremu sprzedają prawa do filmu, głosów najbardziej podobnych do oryginału, wybrali właśnie jego. Kontrakt przyznaje zaledwie jednej osobie prawo dubbingowania postaci, nawet jeśli mówi ona zaledwie zdanie w filmie czy serialu. Przypada mu więc w udziale zaszczyt, albo konieczność, dubbingowania, nawet gdy jego bohaterka ma do powiedzenia niewiele.
W dubbingu był rozpoznawany także jako Percy Weasley z pierwszych trzech filmów o Harrym Potterze. Jego głosem mówił też Luke Skywalker w „Gwiezdnych wojnach” i grach komputerowych pod tym samym tytułem.
Dubbingował też inne postaci w „Aladyn: Powrót Dżafara”, „Baśnie Braci Grimm”, „Zakochany kundel II: Przygody Chapsa”, „Atlantyda. Zaginiony ląd”, „Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie”, „Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru” itp.
Życie prywatne Kacpra Kuszewskiego. Czy ma żonę i dzieci?
Mimo że deklaruje się jako niewierzący, nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez kolęd. Spędza je z rodziną, sam lepi uszka i robi barszcz, a ubieranie choinki, szykowanie potraw i przygotowywanie wieczerzy wigilijnej kojarzy mu się z dzieciństwem.
Mówi, że ma nietypowe gusta muzyczne – lubi muzykę średniowiecza i renesansu. Przy niej odpoczywa. Można go spotkać w Szczyrku, gdzie mieszka część jego rodziny.
Internauci często wpisują przy jego nazwisku frazy: żona, ślub, partner. Aktor bardzo strzeże jednak swojej prywatności. Wzmogło to plotki, że może jest gejem. Nie komentuje tych rewelacji.
Kacper Kuszewski mówił w 2011 roku w wywiadzie dla dwutygodnika „Party”, że decyzję o chronieniu swojej prywatności podjął, gdy oglądalność serialu M jak Miłość bardzo urosła. Widział wówczas co się dzieje z niektórymi jego znajomymi: „Dali mediom palec, a one całkiem ich wchłonęły i przemieliły” – mówił. Przyznał wtedy, że prywatnie jest bardzo szczęśliwy, a jego serce jest zajęte. „Mam poukładane życie osobiste, nie jestem do wzięcia„. Nie zdradził jednak, kim jest osoba, dzięki której jest szczęśliwy.
Kacper Kuszewski – ciekawostki
W grudniu 2015 r. nazwisko „Kacper Kuszewski” znalazło się na 10. miejscu w rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł w internecie w naszym kraju.
Profil Kacpra Kuszewskiego na Instagramie (@kacper_kuszewski) obserwuje ponad 16 tys. osób.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kacper_Kuszewskihttps://film.interia.pl/wywiady/news-kacper-kuszewski-ma-imiona-po-trzech-krolach,nId,2478340
https://www.kozaczek.pl/genialny-kacper-kuszewski-jako-maryla-rodowicz-w-twoja-twarz-brzmi-znajomo/
https://www.instagram.com/kacper_kuszewski/
https://viva.pl/ludzie/newsy/kacper-kuszewski-nasmiewa-sie-z-kozuchowskiej-nie-chcialem-skonczyc-w-kartonach-115712-r1/
https://www.rmf.fm/magazyn/news,53255,kacper-kuszewski-o-powrocie-do-m-jak-milosc-musze-sprostowac-medialne-doniesienia.html
https://superseriale.se.pl/m-jak-milosc/kacper-kuszewski-nie-jest-juz-do-wziecia-aa-2AFU-5M9G-Nsui.html
Zdjęcie: Paweł Matyka, Wikimedia, CC BY-SA 4.0, obróbka: przycięcie i dodanie tła
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: