Beata Kempa przyszła na świat w Sycowie 11 lutego 1966 roku. Jest polską polityk, posłanką, byłym sekretarzem stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, członkiem Rady Ministrów, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wiceprezesem partii Solidarna Polska.
Spis treści
Biografia i życiorys Beaty Kempy
Beata Kempa jest córką Walentego Płonki i Wielisławy. Rok 1990 oznacza w biografii Beaty Kempy ukończenie studiów dziennych z zakresu administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast w 2005 ukończyła studia podyplomowe na Uniwerstytecie Opolskim – z zakresu pedagogiki prawa, readaptacji, mediacji i negocjacji.
Na przestrzeni lat 1998-2005 zajmowała stanowisko radnej rady miasta i gminy Syców, spędzając równolegle kilkanaście lat będąc kuratorem zawodowym dla osób dorosłych.
Rok z kolei 2005 oznaczał start Beaty Kempy do Sejmu z listy partii Prawo i Sprawiedliwość, start owocujący jej wybraniem na posła V kadencji z okręgu wrocławskiego. Natomiast Od 22 maja 2006 do 15 listopada 2007 zajmowała stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Po raz drugi uzyskała mandat poselski w wyborach parlamentarnych 2007 roku, lecz pomimo startu nie dostając się jednak do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. W 2011 roku Beata Kempa została powołana na pełnomocnika okręgowego PiS w Kielcach.
W 2011 roku z okręgu kieleckiego ponownie dostała się do Sejmu, przystępując w Sejmie VII kadencji do klubu Solidarna Polska, jednak pozostając w PiS nie na długo – 18 listopada 2011 Kempa została wykluczona z Prawa i Sprawiedliwości. Objęła w ślad za tym funkcję wiceprzewodniczącej klubu Solidarna Polska, następnie zostając wiceprezesem.
W lipcu 2014 Beata Kempa została wiceprzewodniczącą nowo wówczas powołanego klubu parlamentarnego o nazwie Sprawiedliwa Polska, od marca 2015 działającego jako Zjednoczona Prawica.
O poselską reelekcję z listy PiS ubiegała się z powodzeniem i później. Powołana na stanowisko ministra bez teki w gabinecie Beaty Szydło. Objęła także funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2017 roku objęła również stanowisko ministra bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego, zostając ponownie szefem Kancelarii premiera, wkrótce jednak odwołano ją z tej funkcji. Jako minister – członek Rady Ministrów, odpowiada za kwestie pomocy humanitarnej.
Ciekawostki o Beacie Kempie
- W grudniu 2015 Beata Kempa zyskała rozgłos medialny po skierowaniu przez nią pisma do Andrzeja Rzeplińskiego, czyli prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Poinformowała wówczas Rzeplińskiego o wstrzymaniu publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku z 3 grudnia 2015 w sprawie K 34/15 dotyczącego zgodności z Konstytucją RP przepisów o Trybunale Konstytucyjnym. Było to pierwsze takie zdarzenie od rozpoczęcia działalności orzeczniczej przez Trybunał Konstytucyjny w roku 1986. Śledztwo w sprawie przekroczenia wtedy uprawnień w związku z zaniechaniem publikacji wyroku otworzył prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Postępowanie zostało umorzone w styczniu 2016 wobec braku znamion przestępstwa.
- Beata Kempa jest córką Walentego Płonki, mianowicie członka PZPR, który w okresie PRL był dyrektorem Sycowskich Zakładów Przemysłu Terenowego, oddziału Ligi Obrony Kraju oraz kierownikiem Wojewódzkiej Spółdzielni Transportu Wiejskiego.
- Beata Kempa ma syna księdza.
Cytaty Beaty Kempy
„Jestem obecnie poddawana takim samym „atakom” i być może tak samo „brutalnym naciskom”, jak nieżyjąca pani Barbara Blida.”
„Ustawimy prokuratorów i sprawę się umorzy.”
„Przejmując stery po Platformie Obywatelskiej, powiedzieliśmy, że będziemy uczestniczyć w uszczelnianiu granic. Tutaj w sposób odpowiedzialny uczestniczymy. Problem jest i pomagamy, i ta pomoc jest na poziomie 119 mln zł. Dołączamy się także do różnych projektów – to budowa szkół w Libanie, odbudowa domów.”
„Panie premierze, proszę się jutro stawić w Sejmie. Proszę nie chować głowy w piasek. Proszę odpowiedzieć Polakom na wszystkie pytania. Proszę jak najszybciej całej opinii publicznej wyjaśnić, dlaczego pan w tej sprawie zrobił tyle zaniechań. Dlaczego polski generał otrzymał medialny strzał w tył głowy, jak polscy żołnierze w Katyniu 70 lat temu.”
„Rada dla Palikota wg ideologii Gender wyciągnij spódniczkę, perukę, pomaluj paznokcie i proś o oddelegowanie na Szczyt.”
Źródła
- http://www.beatakempa.pl/16-Zyciorys/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Beata_Kempa
- https://wiadomosci.wp.pl/beata-kempa-6030157771162753c
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Adrian Grycuk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 PL.