Epikur przyszedł na świat na wyspie Samos w roku 341 p.n.e.. Zmarł w roku 270 p.n.e.. Był greckim filozofem, twórcą epikureizmu. Epikur jako jeden z filozofów kluczowych tak zwanej drugiej fazy klasycznej greckiej filozofii, zajmował się zagadnieniami szeroko pojętej filozofii życia na czele z rozważaniami odnośnie samego szczęścia.
Biografia i życiorys Epikura
Rodzicami Epikura byli: Neocles i Chaerestrate, oboje pochodzenia ateńskiego. Wyemigrowali później właśnie do ateńskiej kolonii na wyspie Samos, a to w czasie około dziesięciu lat przed narodzeniem się przyszłego filozofa. Będąc chłopcem, Epikur przez okres czterech lat mógł studiować filozofię pod kierunkiem Pamfilusa, czyli uczonego w naukach Platona. W wieku 18 lat Epikur zdecydował się udać się do Aten, podejmując tam też dwuletnią służbę wojskową. Gdy umarł Aleksander Wielki, wódź Perdikkas nakazał wydalić ateńskich osadników z Samos do miasta Kolofon, położonego na wybrzeżach Azji Mniejszej. Tymczasem Epikur, po zakończeniu swej służby wojskowej, zadecydował że dołączy do swojej rodziny. Tak też uczynił. Studiował później u Nauzyfanesa, który był zwolennikiem tez naukowych Demokryta. Na przełomie natomiast lat 311/310 p.n.e. Epikur sam wziął się za nauczanie w Mytilenie, ale jego wystąpienia zainicjowały wybuch zamieszek, więc został zmuszony do opuszczenia tego miasta. Następnie Epikur założył szkołę w Lampsakos, gdzie mógł przez jakiś czas nauczać. Powrócił do Aten w roku 306 p.n.e. zakładając kolejną swą szkołę, nazwaną po prostu Ogrodem. Nazwę zawdzięczała ona ogrodowi, który usytuowany był w posiadłości w połowie drogi między Stoą i Akademią, służąc jako miejsce jego spotkań z uczniami.
Mimo że wiele z nauk Epikura było pod silnym wpływem wcześniejszych myślicieli jak np. Demokryt, różnił się Epikur jednak w kwestii demokrytejskiego determinizmu. Epikur, często zwykł zaprzeczać istnieniu takiego też czynnika, potępiał zaś innych filozofów uznając odmienne od jego poglądy za pogmatwane. Sam o sobie zwykł powiadać, że jest zwyczajnie filozoficznym „samoukiem”, dla którego najważniejsze w życiu są: cnota i rozum.
Ciekawostki o Epikurze
- Epikur został w historii kluczową postacią odnośnie rozwoju nauki i metody naukowej. Kluczowe zostało bowiem jego twierdzenie, że nie należy niczego brać z góry na wiarę, ale należy uznawać tylko to, co zostało zbadane w drodze bezpośrednich obserwacji i logicznej dedukcji.
- Epikur został jednym z najważniejszych filozofów tak zwanej drugiej fazy greckiej filozofii klasycznej, w której to zaczęły zdecydowanie dominować zagadnienia filozofii życia – mianowicie rozważania na temat jak osiągnąć pełne szczęście.
- Epikur nigdy się nie ożenił, nie miał też dzieci.
- Epikur podkreślał rolę przyjaźni będącą ważnym składnikiem szczęścia, a szkoła jego zwana po prostu Ogrodem pod wieloma względami przypominała wspólnotę właśnie przyjaciół, zamieszkujących razem pod jednym dachem. Jednakże nie przeszkadzało Epikurowi to w ustanowieniu systemu hierarchicznego wśród swoich regularnych słuchaczy, a także nakłaniania ich by składali przysięgę wierności jego podstawowym założeniom.
- Cierpiał na kamicę nerkową, która ostatecznie spowodowała jego zgon. Umarł w 270 p.n.e. w wieku 72 lat.
- Był Epikur jednym z czterech wielkich „mistrzów” Karola Marksa.
Cytaty Epikura
“Niechaj młodzieniec nie zaniedbuje filozofii, a i starzec niech się nie czuje niezdolny do dalszego jej studiowania. Dla nikogo bowiem nie jest ani za wcześnie, ani za późno zacząć troszczyć się o zdrowie swej duszy.”
“Gościu, tutaj będzie ci dobrze, tutaj dobrem najwyższym jest rozkosz.”
“Piszę ten list do Ciebie w szczęśliwym dla mnie dniu, który jest również ostatnim dniem mojego życia. Zostałem zaatakowany przez bolesną niemożność oddania moczu, a także biegunkę, tak gwałtowną, że nic nie może wyrazić mojego cierpienia. Ale radość mojego umysłu, która pochodzi z wspomnień wszystkich moich kontemplacji filozoficznych, równoważy wszystkie te dolegliwości. I błagam Cię, dbaj o dzieci Metrodorusa, w sposób godny pobożności ukazanej przez tego młodego człowieka dla mnie i dla filozofii.”
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Nobody60. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Epikurhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Samos
http://sady.up.krakow.pl/antfil.epikur.menoikeus.htm
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Epikur;3898268.html