Konfucjusz, a właściwie Kong Qiu lub Kongfu-zi (czyli: Mistrz Kong), żył na przełomie VI i V w. p.n.e., najprawdopodobniej w latach 551-479 p.n.e.. Był chińskim filozofem, którego myśl określiła kształt filozoficzny doktryn społecznych Chin.
Spis treści
Biografia i życiorys Konfucjusza
Według źródeł, Konfucjusz od swych najwcześniejszych lat pracował fizycznie i żył w biedzie, lecz doczekał się odmiany zostając urzędnikiem w wieku lat dziewiętnastu – będąc już wtedy zdecydowanym egalitarystą. Później nauczał sztuki właściwych manier oraz pisania, podróżując w otoczeniu swych uczniów.
Doktryna, jaką Konfucjusz zaproponował, została spisana w tak zwany kanon Sishu („Czteroksiąg”). W jego skład wchodzą cztery części takie jak na przykład „Wielka Nauka” oraz „Doktryna Środka”. Teorie filozofa wywarły potężny wpływ na kulturę całych Chin. Mistrz Kong zabierał głos również na wiele kontrowersyjnych tematów, takich jak chociażby kwestia relacji człowiek-państwo oraz sytuacji człowieka w społeczeństwie.
Z biegiem stuleci konfucjanizm został doktryną religijną uznawaną za doktrynę narodową. To wtedy, czyli już w II wieku p.n.e. nadeszły czasy rozkwitu tejże doktryny. Filozofia w jego przekonaniu ma dawać ludziom praktyczne wskazówki, jak żyć. Zakładał przy tym istnienie człowieka idealnego, zwanego przez niego „junzi”, mianowicie osobowość doskonała i przede wszystkim szlachetna. Konfucjusz wypowiadał wskazówki nie tylko ludziom przeciętnym, ale pouczał również panujących, aby ci odnosili się z szacunkiem do swoich poddanych. To miał być nieodzowny warunek spokoju oraz szczęścia na terenie całego państwa.
Ciekawostki o Konfucjuszu
- Konfucjusz utrzymywał, iż wrodzone dobro, które jest w każdym człowieku, należy wpierw dostrzec, rozpoznać i pielęgnować.
- Ważniejszy był dla Konfucjusza rozum i mądrość niż samo czucie czy serce.
- Władców ziemskich, możnych i arystokracje, uważał za swego rodzaju łączników z cnotami boskimi.
- Wraz z nauką Konfucjusza zorganizowały się w Chinach nowe obrzędy, rytuały i ceremonie – szczególnie zaś te, które dotyczyły, a właściwie dotyczą, pogrzebów, jak również składania ofiar duchom zmarłych przodków.
- Dzięki Konfucjuszowi do obrzędów religijnych wprowadzano element wtedy całkiem nowy, mianowicie muzykę.
- Konfucjusz został z czasem w Chinach formą bóstwa, któremu oddawano cześć.
- Do dziś uważa się go za jednego z najwybitniejszych mędrców pod słońcem. Szczególnie istotne, że to według jego filozofii rządzono Chinami i utrzymywano tam ład społeczny ponad dwa tysiące lat.
Cytaty Konfucjusza
„W domu rodzinnym młody człowiek winien z nabożnością (xiao) odnosić się do swych rodziców. Poza domem rodzinnym winien szanować starszych, winien być baczny i szczery, winien miłować wszystkich, lecz bliskie stosunki utrzymywać z tymi,…tymi, którzy posiedli cnotę humanitarności. Gdyby mu zaś sił jeszcze po dokonaniu tego starczyło, niechaj się przykłada do nauki pism”.
“Milczenie – przyjaciel, który nigdy nie zdradza.”
“Kto wie, że popełnił błąd i nie próbuje go naprawić, popełnia drugi błąd.”
“Służąc władcy myśl wpierw o swych obowiązkach, a potem o wynagrodzeniu.”
“W dawnych czasach szaleńcy byli prostoduszni, dziś i oni są krętaczami.”
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfucjusz
- https://wypracowania24.pl/religia/1956/konfucjusz-biografia-dziela-nauki?strona=3
- https://pl.wikiquote.org/wiki/Konfucjusz