Maria Nurowska przyszła na świat w miejscowości Okółek w 1944 roku. Jest absolwentką filologii polskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pisarką, która debiutowała w 1974 roku.
Spis treści
Biografia i życiorys Marii Nurowskiej
Twórczość Marii Nurowskiej z pewnością wiele zawdzięcza jej fascynującej biografii, jest bowiem na przykład wnuczką arystokraty, właściciela zespołu pałacowego w miejscowości Homl, córką legionisty i żołnierki działającej Armii Krajowej, która była później żarliwą komunistką i kobietą w ogóle niezwykłą. W twórczości Marii Nurowskiej bohaterkami zostały kobiety co najmniej nieprzeciętne, osoby namiętne, kobiety kochliwe w sposób niespotykany, których partnerzy okazują się zaledwie bladym odbiciem wobec temperamentu ich partnerek. Poza tym twórczość Marii Nurowskiej opowiada historie uwikłania w politykę, w idee, w niezwykłe ciśnienie historii.
Nurowska jest przedstawicielką tzw. prozy kobiecej. Jest dziś jedną z najbardziej poczytnych twórczyń w Polsce. Sięgając często do konwencji melodramatu, zarysowuje portrety psychologiczne postaci tak, by ukazać konflikt bohatera z zewnętrznym światem. Pisarka umieszcza akcję w jasno określonej rzeczywistości historycznej przeszłej, czy też w rzeczywistości bieżącej. Jej twórczość to też poetyka romansu oraz powieść psychologiczna, lecz nie omija bynajmniej również elementów powieści obyczajowej i dzieła społeczno-politycznego. Nurowska wykorzystuje ogromne obszary zaliczane do kiczu i jaskrawych emocji, które ów kicz prowokuje. Przy tym Maria Nurowska jest jedną z najpłodniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek na świecie. Jej dzieła zostały przetłumaczone na niemiecki, francuski i czeski, ponieważ szczególnie duży sukces jej twórczość odniosła za naszą zachodnią granicą.
Ciekawostki o Marii Nurowskiej
- Krytycy do jej twórczości podchodzą z większym dystansem, choć doceniają warsztat i wyobraźnię autorki, niestrudzenie zgłębiającej zarówno tematy historyczne (książki o Kuklińskim czy Andersie) jak i skomplikowany świat ludzkich uczuć.
- Maria Nurowska ma na swym koncie zawrotną ilość niemal czterdziestu pozycji książkowych.
- Była i pozostaje w stanie wydawać nawet dwie powieści rocznie.
- Twórczość Marii Nurowskiej odnalazła wielu fanów szczególnie w Niemczech, stąd też wiele tłumaczeń jej książek na język niemiecki.
Cytaty Marii Nurowskiej
„Największym nieszczęściem kobiety jest mężczyzna jej życia.”
„Zawsze chcę sprzedać to, co przeżywam, na tym polega mój zawód. Myślę, że nie powinno to być zarzutem. Przecież literatura jest sprzedawaniem siebie, swojego doświadczenia.”
„Bo widzi pan, ja zawsze gdzieś jestem przez pomyłkę… To dramat mojego życia, przez głupi przypadek stracić wiele albo nawet wszystko.”
„Góry są może surowe, ale mniej zdradliwe od gatunku ludzkiego.”
Źródła
- Zdjęcie
- Sławek (Flickr)
- Treść
- http://www.gazetakrakowska.pl/magazyn/a/maria-nurowska-przyjazn-milosc-i-ucieczka-w-tatry,9986113/
- https://culture.pl/pl/tworca/maria-nurowska
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Nurowska