Wiesław Gołas przyszedł na świat w Kielcach 9 października 1930 roku. Jest polskim aktorem teatralnym i filmowym. W okresie okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej.
Biografia i życiorys Wiesława Gołasa
Ojciec Wiesława, Teofil (1903 – ok. 1942), jako sierżant 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów brał udział w kampanii wrześniowej, a po klęsce wojsk polskich musiał ukrywać się – nie potrwało to jednak długo, gdyż został schwytany przez okupanta i osadzony w obozie koncentracyjnym w Majdanku, gdzie zmarł.
Zanim jeszcze wybuchła II wojna światowa, Wiesław Gołas był uczniem szkoły podstawowej na kieleckim Baranówku, a skończywszy podstawówkę zorientował się na dalszą naukę w gimnazjum, zostając uczniem tego, które nosi imię Jana Śniadeckiego. W 1943 roku podjął również ważna decyzję, bowiem zasilił Szare Szeregi – przybierając pseudonim „Wilk”. Znalazł się wówczas w zespole odpowiedzialnym za zdobywanie potrzebnej do działań podziemnych broni, ale nie tylko – brał na przykład udział w egzekucji na konfidencie, przeprowadzonej poprzez rozstrzelanie.
Rok 1944 oznaczał dla Wiesława Gołasa dramat osobisty, a to ponieważ został jako podziemny bojownik schwytany przez gestapo, trafiając następnie do celi – a dokładnie do tego samego pomieszczenia, w którym przebywał wcześniej jego ojciec Teofil.
Szczęśliwie okres drugiej wojny dobiegł końca i Wiesław Gołas mógł podjąć życie jakiego pragnął. Jego celem w cywilu zostało zatem marzenie studiowania na warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, wówczas zawiadywanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Studia udało mu się podjąć i po latach skończyć, by następnie zadebiutować w jeleniogórskim Teatrze Dolnośląskim.
Wiesław Gołas został również twórcą doskonałych kreacji komediowych, współtwórcą m.in. Kabaretu Dudek i Kabaretu Koń, wykonawcą słynnej piosenki „W Polskę idziemy” autorstwa Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Wasowskiego. Ostatnio występował w Teatrze Polskim w Warszawie.
Ciekawostki o Wiesławie Gołasie
- Wiesław Gołas w czasie wojny działał w ramach polskiego państwa podziemnego, ściślej – w bojówkach, które zaangażowały go do wykonania egzekucji na konfidencie.
- Obecnie Wiesław Gołas jest człowiekiem żyjącym, jak sam przyznał, tylko dzięki żonie. Aktorowi posłuszeństwa odmówiło bowiem serce i nogi.
- W czasie II wojny światowej został schwytany przez Niemców i osadzony nie tylko w tym samym więzieniu, do którego trafił wcześniej jego ojciec, ale nawet do tej samej celi.
- Dobył zawrotną ilość jedenastu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, SuperWiktora 2002 oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Cytaty Wiesława Gołasa
„Aktorstwo to papkinada, bo jest w nim wszystko: śmieszność, tragizm, pycha, łzy, można długo wymieniać. Wzrusza mnie w tej postaci jej dziecinnienie, gdy dowiaduje się, że został otruty. Ginie jego bezczelność, zostaje sam i nagle dziecinnieje, czuje, że umiera i wierzy w to. Zawód aktorski to okrutny zawód, bo gra się swoimi emocjami, rozhuśtuje je.”
„Jestem twardzielem. Płaczę tylko z radości.”
„Wydaje mi się, że w zawodzie aktora jest coś z dziecięcej naiwności. Wierzymy w to, czego nie ma. Więcej – swoimi środkami, sugestią – musimy przekonać widzów, że to czego nie ma – istnieje.”
„W aktorstwie filmowym najważniejsze są cechy wizualne: dlatego staram się charakteryzować postać od tej strony. Szukam pewnych drobnych, codziennych gestów, umożliwiających wydobycie indywidualnych rysów danej postaci, a dopiero potem – psychologicznego uzasadnienia.”
„Mówią często o mnie, że jestem optymistą, ale ja jestem pesymistą straszliwym. Myślę sobie tak: wolę się ucieszyć niż zmartwić. Wolę spodziewać się, że będzie źle, a potem się ucieszę, niż oczekiwać radości i się rozczarować. Najlepiej byłoby być jakby pośrodku, między optymizmem a pesymizmem, ale to jest szalenie trudne.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Go%C5%82as
- https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/dramat-golasa-zyje-tylko-dzieki-zonie-aa-jVNM-khv3-LWn6.html
- https://culture.pl/pl/tworca/wieslaw-golas
- https://www.filmweb.pl/person/Wies%C5%82aw+Go%C5%82as-357
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.