Wiktor Zborowski przyszedł na świat w Warszawie, 10 stycznia 1951 roku. Jest absolwentem Warszawskiej Akademii Teatralnej. Dał się poznać jako aktor teatralny i filmowy, z licznymi rolami dubbingowymi, co sprawiło, że zalicza się do grona najlepiej rozpoznawalnych gwiazd kina polskiego.
Spis treści
Biografia i życiorys Wiktora Zborowskiego
Wiktor Zborowski jest Mężem aktorki Marii Winiarskiej, a ojcem dwóch córek: Zofii i Hanny. Co ciekawe, jest Wiktor Zborowski siostrzeńcem nie mniej popularnego aktora – Jana Kobuszewskiego.
Wiktor Zborowski jest bez wątpienia aktorem z bardzo dużym potencjałem komediowym i rysem wyraźnym humorystycznym. Stał się znany szerszemu gronu widzów już w woku 1975, a to dzięki komediowej roli w jednym z odcinków popularnego serialu “Czterdziestolatek”.
Jak sam powiada: „Teatr to podstawa pracy aktora”. Dotrzymuje tym słowom wierności i zwykł grywać na deskach właśnie teatralnych. Grał na przykład Chochlika w utworze Juliusza Słowackiego „Balladyna”, czyli w głośnej inscenizacji w reż. Adama Hanuszkiewicza. Następnie zagrał Sylwiusza w utworze Williama Szekspira „Jak wam się podoba” – w reżyserii Tadeusza Minca. Był też w jego wykonaniu ojciec Scholastikus w popularnych „Igraszkach z diabłem”, równiez zagrał Jana DrdyKałabuszkina, czyli w tragikomedii pod tytułem „Samobójca” Nikołaja Erdmana, a w reżyserii Andrzeja Rozhina.
Nie mniej istotne, że oddał świetną kreacje Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji „Ogniem i mieczem”, co zapewniło mu dobre recenzje. Jesteśmy zatem przy jego angażach filmowych – oto właśnie produkcje kinowe przyniosły mu bardzo dużą sympatię odbiorców. Zagrał na przykład w „Koglu moglu” z 1988 a następnie w odsłonie tej komedii nr 2, mianowicie w „Galimatiasie, czyli Koglu moglu 2”, Romana Załuskiego.
Zagrał też w 1993 roku w „Goodbye Rockefeller” Waldemara Szarka.
Wiktor Zborowski wziął również udział w filmach Łukasza Wylężałka, czyli w produkcji „Darmozjad polski” z 1997r oraz w 1999 roku, w produkcji całkiem popularnej: „O dwóch takich co nic nie ukradli”.
Najbardziej jednak znaną komediową rolą Wiktora Zborowskiego jest wprawdzie nieporadny, ale bardzo prostolinijny Moryc Haber z jakże popularnych i lubianych filmowych „C.K. Dezerterów” z 1985, a później ze „Złota dezerterów” z roku 1998.
Ciekawostki o Wiktorze Zborowskim
- Rok 2014 oznacza w biografii artystycznej Zborowskiego przyznanie mu nagrody Teatru Polskiego Radia za oddanie przez aktora kapitalnych kreacji w słuchowiskach pt. „Wielki Splendor”.
- Do dziś Wiktor Zborowski jest rozpoznawalny w związku ze swą rolą w filmie “C.K. Dezerterzy”.
- Razem z Marianem Opanią, Wiktor Zborowski tworzy kabaret „Super Duo”.
- To właśnie Wiktor Zborowski jest autorem hasła „Teraz Polska” w inicjatywie z roku 1992, czyli w akcji związanej z odzyskiwaniem prestiżu polskich produktów.
- Wiktor Zborowski jest siostrzeńcem popularnego polskiego aktora – Jana Kobuszewskiego.
- Jest mężem aktorki Marii Winiarskiej, ma dwie córki, w tym córkę Zofie, która także jest aktorką.
Cytaty Wiktora Zborowskiego
“Jeśli się chce ten zawód traktować poważnie – jako stałe obcowanie z najlepszą literaturą, najlepszymi utworami, jako stały rozwój artystyczny – to oczywiście jest szansa na to, by być szczęśliwym, nawet będąc zupełnie nieznanym aktorem.”
“Mając 20 lat, ma się niesamowitą wiarę w swoje siły, ale trzeba wysłuchać innych, że bywa różnie.”
“(…) małżeństwo to bardzo skomplikowana sprawa. Uważam, że kobieta i mężczyzna są do siebie całkowicie nieprzystosowywalni. Żyją mentalnie w dwóch tak różnych światach, że ciężko jest się im nawzajem zrozumieć. Tak długo, dopóki jest zainteresowanie drugą osobą, dopóki oboje zastanawiają się, czego ona/on ode mnie chce, związek funkcjonuje. Gdy to zainteresowanie zanika – wszystko się kończy.”
“Chciałbym zagrać starego Cyrana, który sam ze sobą i wyimaginowanym duchem Christiana rozmawia i tłumaczy się przed nim z krzywdy, jaką mu zrobił, niejako zmuszając go do samobójstwa. Bo przecież Christian poszedł do ataku, “wziął pierwszą kulę”, bo nie chciał żyć. Dla tego niesłychanego człowieka, jakim był Cyrano, to na starość musiała być klątwa… Móc pokazać jego zmagania to byłoby ciekawe.”
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Martin J. Kraft. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Zborowski
https://biografia24.pl/wiktor-zborowski/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Wiktor_Zborowski