Christiane Nüsslein-Volhard (ur. 1942) jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, która podkreśla, że biologicznie istnieją tylko dwie płcie, a pomysły o umożliwieniu młodym ludziom określania własnej płci od 14 roku życia to „czyste szaleństwo”. Mówi, że przyjmowanie hormonów jest niebezpieczne z samej zasady i ma skutki uboczne. Przypomina także, że przeprowadzone badania potwierdzają, iż zabieg zmiany płci u dzieci ma negatywne i trwałe konsekwencje.
Christiane Nüsslein-Volhard – życiorys
Christiane Nüsslein-Volhard urodziła się 20 października 1942 roku w Magdeburgu (Niemcy).
Christiane studiowała biologię i fizykę na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem. Następnie studiowała biochemię na Uniwersytecie w Tybindze. Z kolei w Instytucie Maxa Plancka w Tybindze prowadziła badania związane z doktoratem i tam też otrzymała tytuł doktora.
Podoktorskie staże odbyła w Biocentrum Uniwersytetu Bazylejskiego i na Uniwersytecie we Fryburgu. Na przestrzeni lat 1978-1980 prowadziła swój pierwszy zespół badawczy w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu. Później przeniosła się do Instytutu Maxa Plancka w Tybindze, któremu od 1985 roku szefuje.
W 1994 roku założyła fundację, która młodym obiecującym badaczkom niemieckim mającym dzieci pomaga przez przyznawanie stypendiów na zapewnienie opieki nad dziećmi.
W 1995 roku wraz z Erikiem Wieschausem i Edwardem B. Lewisem została alureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania nad genetyczną kontrolą rozwoju zarodka z wykorzystaniem muszki owocowej (Drosophila melanogaster).
Christiane Nüsslein-Volhard – czy płeć to tylko konstrukt społeczny?
Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny mówiła: „Teoria, że płeć jest tylko konstruktem społecznym, jest nonsensem.„
Jak podkreśliła Christiane Nüsslein-Volhard, to jak ktoś się czuje, może być zmienione przez okoliczności społeczne i psychologiczne. – Ale nie płeć biologiczna. To jest zupełnie bezdyskusyjne (…) Pomysł, że można dowolnie zmieniać płeć, to myślenie czysto życzeniowe. Biorąc hormony, na przykład, dziewczyna może uzyskać głębszy głos i wzrost brody, ale chromosomy pozostają takie same przez całe życie – zwróciła uwagę.
Laureatka Nagrody Nobla powiedziała, że pomysły o umożliwieniu młodym ludziom określania własnej płci od 14 roku życia to „czyste szaleństwo”. Podkreśliła, że sprawą naturalną są trudności w okresie dojrzewania młodych ludzi, dlatego tak ważne jest np. by nastoletnie dziewczęta były wspierane w ich rzeczywistej tożsamości, a nie zachęcane do upodobnienia się do mężczyzn. Ostrzegła również w kwestii przyjmowania hormonów przez tak młode osoby: – Organizm na dłuższą metę nie radzi sobie z nimi dobrze. Każdy przyjmowany hormon ma skutki uboczne. Przyjmowanie hormonów jest niebezpieczne z samej zasady.
Christiane Nüsslein-Volhard przypomina, że przeprowadzone badania potwierdzają, iż zabieg zmiany płci u dzieci ma negatywne i trwałe konsekwencje. Z kolei brytyjski Wysoki Trybunał Sprawiedliwości uznał, że nie ma dowodów na to, iż zmiana płci przynosi poprawę stanu zdrowia nieletnich pacjentów.
Christiane Nüsslein-Volhard przestrzega, że transgenderyzm jest nienaukowy i sprzeczny z podstawową biologią. Wskazała, że podstawowe zasady dotyczące seksualności obalają transgenderyzm. „Wszystkie ssaki mają dwie płcie, a człowiek jest ssakiem.” – powiedziała.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Christiane Nüsslein-Volhard, https://pl.wikipedia.org/wiki/Christiane_N%C3%BCsslein-Volhard, dostęp: 06.09.2022
Prof. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka nagrody Nobla: Teoria, że płeć jest tylko konstruktem społecznym, jest nonsensem, https://www.tysol.pl/a89794-prof-christiane-n-sslein-volhard-laureatka-nagrody-nobla-teoria-ze-plec-jest-tylko-konstruktem-spolecznym-jest-nonsensem, dostęp: 06.09.2022
Nasz Dziennik, nr 205 (7470)
Grafika: Rama, CC BY-SA 2.0 fr, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2270703
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: