Jerzy Owsiak (ur. 1953) jest polskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, showmanem, działaczem charytatywnym i społecznym.
Jerzy Owsiak – życiorys
Jerzy Zbigniew Owsiak urodził się 6 października 1953 roku w Gdańsku.
Rodzina
Jego ojciec był milicjantem, natomiast matka księgową. Ma starszego o 3 lata brata, Andrzeja. Z kolei dziadek ze strony ojca bronił ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej, podobnie było z babcią, która służyła w oddziałach gen. Józefa Hallera.
Wykształcenie i początki działalności
Do ósmego roku życia mieszkał z rodzicami w Gdańsku. Następnie przeprowadzili się do Warszawy, gdzie ukończył licem ekonomiczne. W programie Magdy Mołek „W roli głównej” podsumował swój okres szkolny następująco: „Byłem królem prywatek, ale się słabo uczyłem.” Następnie próbował zostać studentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz dostać się na psychologię.
W młodości należał do grupy mazowieckich hippisów, którzy zapatrzeni byli w swoich „amerykańskich braci”. To właśnie te fascynacje i Festiwal w Woodstock (1969) zainspirowały go, aby zapoczątkować w 1995 roku w Polsce Przystanek Woodstock. Od tego czasu festiwal odbywa się regularnie co roku, a w 2017 zmienił nazwę na Pol’and’Rock Festival.
Działalność artystyczna i publiczna
Znajomość z Wojciechem Waglewskim sprawiła, że Jerzy Owsiak zaistniał w krajowym środowisku muzycznym. Założył Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników, z którym od 1988 roku pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz równocześnie prowadził w Rozgłośni Harcerskiej swoją autorską audycję (przedstawiał się wówczas jako „właściciel zespołu Voo Voo”). Podejmował także współpracę z harcerskim tygodnikiem młodzieżowym „Na Przełaj”.
Gdy zakończył współpracę z Rozgłośnią Harcerską, podjął się prowadzenia w latach 1991-1994 audycji „Brum” na falach programu III Polskiego Radia. Natomiast w latach 1994-1999 audycja nosiła nazwę „Sie kręci”. Następnie prowadził audycję pt. „Kręcioła” nadawaną w Programie I Polskiego Radia oraz spotkania ze słuchaczami na antenie RMF FM, jednak w wyniku konfliktu z władzami stacji, zdjęto program po kilku emisjach.
Na przestrzeni lat 1991-2007 Jerzy Owsiak współpracował z TVP. Początkowo przygotowywał dla TVP2 program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, który od 1994 roku zmienił nazwę na „Dziura w koszu”. Od 1996 roku program pojawiał się pod nazwą „Kręcioła”. W publicznej telewizji Jerzy Owsiak prowadził także coroczne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i program „Bezpieczne wakacje”.
W 2007 roku Jerzy Owsiak rozstał się z TVP i powrócił do radia. Początkiem lutego na antenie Radia WAWA poprowadził po raz pierwszy „Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka”. W latach 2008-2010 program ten prowadził na antenie radia Eska Rock.
Jerzy Owsiak współpracował z telewizjami Canal+ oraz TVN. W 2007 roku podjął się także tworzenia kanału młodzieżowego O.TV (Owsiak.TV), który od października 2007 roku dostępny był na platformie cyfrowej „n”, a od października 2009 roku jako pasmo wieczorne kanału ZigZap. O.TV zakończyła nadawać pod koniec października 2010 roku. Od 2011 roku Jerzy Owsiak prowadzi wideoblog internetowy owsiaknet.pl, który od 2014 roku został przemianowany na kręcioła.tv.
W latach 2012-2016 ponownie prowadził w Programie III Polskiego Radia audycję „Sie kręci”. Często bywał także gościem w Programie I Polskiego Radia w ramach audycji „Popołudnie z Jedynką”. W czerwcu 2016 roku zakończył pracę w Polskim Radiu.
Od lipca 2016 roku prowadzi program w Antyradiu pt. „Zaraz będzie ciemno”.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Początkiem lat 90. Jerzy Owsiak rozpoczął pierwszą, spontaniczną zbiórkę pieniężną, która została zorganizowana po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe do zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1993 roku odbyła się kolejna zbiórka pieniędzy, która została nazwana później „I Finałem”. Akcje miały pozytywny odzew społeczny, a wartość zgromadzonych środków sprawiły, że nadano tym działaniom formę prawną.
W 1993 roku z inicjatywy Jerzego Owisaka i Waltera Chełstowskiego powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od tamtego czasu Finał WOŚP odbywa się co roku, a Jurek Owsiak jest konferansjerem i głównym prowadzącym finał. Dzięki swojej charyzmie sprawia, że na na konto fundacji co roku wpływają miliony złotych, które następnie są przeznaczane na szczytne cele.
Publikacje
Jerzy Owsiak jest współautorem książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka. Natomiast w 2009 roku wydana została autobiograficzna książka Jurka Owsiaka pt. Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni.
Nagrody
Jerzy Owsiak za swoją działalność charytatywną otrzymał kilkadziesiąt nagród i wyróżnień oraz trzy odznaczenia państwowe takie jak: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1999), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka (2018).
Jerzy Owsiak – życie prywatne
Jurek Owsiak swoją przyszłą żonę Lidię Niedźwiecką poznał w liceum ekonomicznym. Kiedy z powodu jąkania nie zdał drugiej klasy, trafił do klasy wspólnie z Lidią, która była wtedy jedną z najlepszych uczennic. Pewnego razu pożyczył od niej zeszyt, a z czasem zaczęła mu udzielać korepetycji domowych. Ich bliska więź rozluźniła się po maturze. Poszedł wówczas do wojska, lecz po dwóch miesiącach uciekł z niego, gdyż symulował problemy psychiczne. W związku z tym spędził półtora miesiąca w zakładzie psychiatrycznym. Po powrocie znajomość Jurka i Lidii znów stała się zażyła, a 12 lutego 1976 roku wzięli ślub. W 2020 roku obchodzili 44. rocznicę ślubu.
Para doczekała się dwóch córek: Aleksandry (ur. 1979) i Ewy (ur. 1989). Jego żona starała się przekazać córkom, by zawsze mierzyć w górę i być ambitnym. Jedna z jego córek studiowała na wydziale telewizyjnym Columbia College Chicago i jest związana z produkcjami filmowymi, a jego druga córka jest trenerką sportową.
Jerzy z Lidią są kolekcjonerami sztuki. Jurek swoje zarobione na wykładach pieniądze stara się inwestować właśnie w sztukę. Sami zarządzają domem, gotują czy sprzątają, a Jurek uwielbia prasowanie. Mają dwie wnuczki: 15-letnią Maję i 10-letnią Zuzię.
Jerzy Owsiak – ciekawostki
Podczas jednego z lotów w Nepalu ich samolot zaczął spadać. W środku było około dwudziestu pasażerów, koza, Japończycy, Polacy i Amerykanie. W tamtym momencie można było usłyszeć modlitwy we wszystkich językach. Na szczęście, nagle samolot wzbił się z powrotem w górę.
Od 28 lat dowodzi Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym czasie na szczytne cele zebrał ponad miliard złotych.
Inspiruje go Piotr Bukartyk, polski autor i kompozytor piosenek.
Marzył o studiach na Akademii Sztuk Pięknych, ale nigdy się tam nie dostał.
Zarabia na życie tworząc witraże oraz prowadząc programy w radiu i telewizji. Jako uzdolniony witrażysta wykonał w Warszawie witraże m.in w belwederskiej kaplicy Matki Bożej Królowej Polski oraz we wnętrzach renomowanego hotelu Rialto.
Jest twórcą i organizatorem jednego z największych na świecie festiwali muzycznych.
Był kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Ralf Lotys | Licencja: CC BY 3.0
https://player.pl/playerplus/programy-online/w-roli-glownej-odcinki,41/odcinek-3,S23E03,150234https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Owsiak
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: