Diego Armando Maradona (1960-2020) był argentyńskim piłkarzem i trenerem piłki nożnej. Uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii tego sportu.
Maradona – życiorys
Diego Armando Maradona przyszedł na świat w argentyńskim Lanus, 30 października 1960 roku.
Karierę rozpoczął w Argentinos Juniors. Zagrał swój pierwszy mecz dla Argentyny w 1977 r., lecz ominęła go okazja stania się częścią reprezentacji Argentyny na Mistrzostwa Świata w 1978 roku. W 1982 roku przeniósł się do hiszpańskiego klubu Barcelona, gdzie okazał się niezwykle płodnym strzelcem. Grał także w Mistrzostwach Świata w 1982 r. i zdobył spore uznanie, choć jego zespół wypadł z rywalizacji w drugiej fazie po porażkach z Włochami, a także z Brazylią.
Maradona opuścił Barcelonę w 1984 roku aby zostać zawodnikiem włoskiego klubu Napoli.
Maradona to ofensywny pomocnik, który grał na klasycznej pozycji numer 10. Był pierwszym graczem w historii piłki nożnej, który dwukrotnie ustanowił światową bo najwyższą cenę za transfer międzyklubowy. Najpierw kiedy przeniósł się do Barcelony ustanowił rekord świata o wartości 5 milionów funtów, a drugi raz, kiedy przeniósł się do Napoli za kwotę w wysokości 6,9 miliona funtów.
W 1986 roku Maradona wziął udział w Mistrzostwach Świata, reklamowany już wówczas jako najlepszy zawodnik na świecie, i – jak się okazało – nie zawiódł. Zakończył turniej z pięcioma bramkami na koncie (tylko jednemu zawodnikowi ustąpił pod tym względem, bowiem najlepszym strzelcem turnieju został Gary Lineker). Nie jednak ilość bramek była najważniejsza, a to, że Maradona poprowadził Argentynę do zdobycia Mistrzostwa Świata (Zwyciężyli w finale 3:2 z RFN).
Maradona wygrał z Napoli Serie A w 1987 i 1990 roku, a także Puchar UEFA w 1989 roku. Był także najlepszym strzelcem Serii A w latach 1987-88.
Podczas swojej klubowej kariery grał w Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelonie, Napoli, Sevilli i Newell’s Old Boys, lecz najbardziej znany jest ze swojego czasu w Napoli i Barcelonie, gdzie zdobył wiele trofeuów.
Chociaż Argentyna awansowała do finału Mistrzostw Świata w 1990 roku, nie błyszczał tak jak cztery lata wcześniej i zakończył turniej bez strzelenia bramki. Maradona zdawał się powracać do formy podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku, strzelając spektakularną bramkę przeciwko Grecji, lecz ostatecznie został z nich wykluczony ze względu na pozytywny wynik testu antydopingowego.
W swojej międzynarodowej karierze jako zawodnik reprezentacji Argentyny strzelił 34 gole. Maradona grał w czterech turniejach Mistrzostw Świata FIFA, w tym w tych pamiętnych dla całej reprezentacji w 1986 r. w Meksyku, gdzie jako kapitan poprowadził zespół do zwycięstwa nad Niemcami Zachodnimi w finale i zdobycia tytułu Mistrza Świata. Zdobył wówczas Złotą Piłkę jako najlepszy zawodnik turnieju. Natomiast w ćwierćfinałowym meczu tego turnieju Maradona strzelił obie bramki w wygranym 2:1 meczu z Anglią, który wszedł do historii piłki nożnej z dwóch różnych powodów. Pierwsza bramka była strzelona ręką i nazwano ją „Ręka Boga”, podczas gdy druga została strzelona po 60-metrowym rajdzie Maradony, który minął pięciu kolejnych piłkarzy z Anglii. Ta z kolei została uznana za „Bramkę Wieku” przez konkurs FIFA.com w 2002 roku, w którym to brały udział milionowe zastępy kibiców z całego świata.
Wraz z końcem kariery zaczęły się mniej chlubne chwile Maradony. Było to między innymi uwarunkowane skandalami narkotykowymi z Maradoną w roli głównej. Oznaczył ten czas w swej biografii również wieloma pobytami w ośrodkach dla uzależnionych, gdzie przechodził wiele razy detoks od narkotyków i alkoholu.
W 2000 roku na półki sklepowe trafiła autobiografia Maradony zatytułowana „El Diego”, która powstała we współpracy z Danielem Arcucci i Ernesto Cherquis Bialo.
W listopadzie 2008 roku został trenerem Argentyny. Kierował zespołem na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA. Trenował klub Al Wasl z Dubaju w Pro-League ZEA w sezonie 2011–2012. W 2017 roku Maradona został trenerem Fujairah. W maju 2018 r. Maradona został ogłoszony nowym przewodniczącym białoruskiego klubu Dynamo Brest. Przybył do Brześcia i został przedstawiony przez klub, aby rozpocząć swoje obowiązki w lipcu. Lecz sprawy potoczyły się w zgoła odmiennym kierunku, wobec czego we wrześniu 2018 r. Maradona został mianowany trenerem meksykańskiego klubu Dorados. W latach 2019-2020 prowadził aregntyński klub Gimnasia y Esgrima La Plata.
Początkiem listopada 2020 roku znalazł się w szpitalu, gdyż zdiagnozowano u niego krwiak podtwardówkowy. 4 listopada przeszedł operację, po której nie wystąpiły żadne komplikacje i w połowie miesiąca wypisał się ze szpitala na własne życzenie, tym samym wracając do rodzinnego domu. Zmarł 25 listopada 2020 roku z powodu ataku serca. Lekarzom nie udało się go uratować.
Wielu sportowców, w tym pisarzy piłkarskich, graczy i fanów, uważa go za największego piłkarza wszechczasów. Był wspólnie z Pele najbardziej uznanym piłkarzem XX wieku. Zdolność Maradony do widzenia, mijania, kontrolowania piłki i dryblingu była połączona z jego małym wzrostem (1,65 m), co dawało mu niski środek ciężkości, a to z kolei pozwalało mu manewrować lepiej niż większość innych piłkarzy. Jego obecność i przywództwo na polu gry miały ogromny wpływ na ogólne wyniki jego zespołu, podczas gdy często był on wyróżniany nawet przez zajadłych jego przeciwników i krytyków. Maradona w czasie swojej kariery miał przydomek „El Pibe de Oro” („Złoty chłopak”).
Maradona – życie prywatne
Życie rodzinne Maradony znalazło się również pod lupą mediów z całego świata. Urodzony w rodzinie rzymsko-katolickiej Maradona rozsławił zatem swych rodziców, czyli Diego Maradona Seniora i Dalme Salvadore Franco. Maradona poślubił długoletnią narzeczoną Claudię Villafañe 7 listopada 1984 roku. Ze związku urodziły się dwie córki, a w efekcie tego został dziadkiem w 2009 roku. Maradona i Villafañe rozwiedli się jednak w 2004 roku. Jego córka Dalma twierdzi, że rozwód był całkiem dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, ponieważ jej rodzice pozostawali w przyjaznych stosunkach. Tymczasem podczas postępowania rozwodowego Maradona przyznał, że jest ojcem Diego Sinagry (urodzonego w Neapolu 20 września 1986 r.). Włoskie sądy tak orzekły w 1993 r., po tym jak Maradona odmówił poddania się testom DNA w celu udowodnienia lub obalenia ojcostwa. Diego Junior spotkał Maradonę po raz pierwszy w maju 2003 r., po tym jak wszedł na pole golfowe we Włoszech, gdzie grał Maradona. Sinagra jest obecnie piłkarzem grającym we Włoszech. Relacje Maradony z najbliższą rodziną były bliskie – w wywiadzie dla Sports Illustrated z 1990 r. Diego pokazał rachunki telefoniczne, w których wydawał co najmniej 15 000 dolarów miesięcznie, dzwoniąc do rodziców i rodzeństwa. Matka Maradony, Dalma, zmarła 19 listopada 2011 r. Był wówczas w Dubaju i desperacko próbował wrócić na czas, żeby ją zobaczyć, ale było już za późno. Miała 81 lat. Jego ojciec, „Don” Diego, zmarł 25 czerwca 2015 r. w wieku 87 lat.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Alexandr Mysyakin. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.https://www.imdb.com/name/nm0544764/bio
https://en.wikipedia.org/wiki/Diego_Maradona
https://www.filmweb.pl/person/Diego+Armando+Maradona-247647/trivia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Diego_Maradona
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: