Vasco da Gama przyszedł na świat w Sines, ok. roku 1460 lub 1469, czyli w niewielkim porcie w prowincji Alentejo. Zmarł w Koczinie 24 grudnia 1524 roku. Był odkrywcą portugalskim, któremu jako pierwszemu udało się dotrzeć drogą morską z Europy do Indii.
Biografia i życiorys Vasco da Gamy
Jego ojciec piastował funkcję gubernatora miasta Sines oraz byl sędzią Cercal. Matka Vasco da Gamy natomiast była Angielką. Otrzymał za sprawą pochodzenia staranne wykształcenie w Lizbonie, tam też spędził młodość. Źródła podają, iż w 1484 roku da Gama został żeglarzem.
Zadanie dotarcia morzem do Indii powierzono najpierw ojcu Vasco, Estevão da Gama, który jednak przedwcześnie zmarł, a wtedy powierzono operacje jego synowi Vasco da Gamie. To właśnie Vasco da Gama opuścił Lizbonę mając pod swymi rozkazami cztery okręty oraz 160 ludzi załogi, w tym wielu skazanych za pospolite przestępstwa.
Trasa wyprawy jaką podjął da Gama prowadziła przez Atlantyk koło Wysp Kanaryjskich oraz Wysp Zielonego Przylądka. Rejs jednak okazał się być nadzwyczaj trudny. Miały miejsce bunty załogi, gwałtowne sztormy oraz choroby załogi. Tymczasem jednak rejs trwał mimo wszystko i wyprawa minęła trasę już wtedy dobrze znaną, wpływając na wody za Mozambikiem kontrolowane przez Arabów, gdzie doszło do trudnych pertraktacji z autochtonami. Ostatecznie jednak da Gama zdołał uzyskać niejasną ugodę, lecz zmuszony był odpłynąć bez ostrzeżenia po tym, jak radża Kalikatu chciał usilnie nakłonić da Game do pozostawienia wszystkich jego towarów jako formy odpowiedniego zabezpieczenia. Da Gama zatrzymał więc w ten sposób towary, lecz pozostawiając kilku Portugalczyków z poleceniem prowadzenia lokalnej faktorii.
Wyprawa dotarła więc do Indii, lecz w drodze powrotnej szkorbut wśród załogi zebrał straszliwe żniwo. Do Portugalii dopłynęło zaledwie 55 osób. W Portugalii we wrześniu 1499 roku da Gama został nagrodzony za to całkiem hojnie, jako człowiek, który sfinalizował długi ośmioletni plan.
Da Gama otrzymał pod swe rozkazy flotę składającą się z dwudziestu okrętów, a to w celu wyegzekwowania interesów portugalskich oraz by zagarnąć siłą towary. Da Gama prowadził więc daleko od Portugalii działalność piracką przeciwko arabskim statkom handlowym, w swej ofensywie rozgromił arabską flotę. W zamian za pokój otrzymał natomiast cenne koncesje handlowe, w tym olbrzymie łupy. Po powrocie do Portugalii otrzymał zaszczytny tytuł hrabiego Vidigueira, czyli również ziemie należące poprzednio do królewskiej rodziny Bragança.
Zmarł w Koczinie 24 grudnia 1524 roku, podczas kolejnej wyprawy do portugalskich kolonii.
Ciekawostki o Vasco da Gamie
- Vasco da Gama jest bez wątpienia jednym z najsłynniejszych portugalskich odkrywców z tak zwanego Wieku Odkrywania Świata. Jego dokonania, które miały miejsce w XV i XVI wieku mogą ustępować jedynie tym poprowadzonym przez Krzysztofa Kolumba.
- Był pierwszy Europejczykiem, który wyruszył z Europy do Indii drogą okrążającą Afrykę.
- Kształcił swe umiejętności żeglarskie na statkach rybackich. Studiował tam nawigację i astronomię, zaprzyjaźnił się z człowiekiem nazwiskiem Ponce de Leon, czyli tym samym, który odkrył Florydę.
- Aby spotkać się z miejscowym afrykańskim sułtanem, da Gama przebrał się za muzułmanina.
- Zmarł na zapalenie płuc, choć nie brakuje głosów mówiących, że śmierć żaglarza spowodowało wyczerpanie i przepracowanie.
- Miasto w Indiach nosi imię Vasco da Gama.
- Most Vasco da Gamy łączący Lizbonę z miejscowością Montijo jest najdłuższym w Europie – długość budowli wynosi aż 17,2 km.
Cytaty Vasco da Gamy
„Nie boję się ciemności. Prawdziwa śmierć jest lepsza od życia bez życia.”
„Najszczęśliwszy jest weteran pracy, który bez wstydu może snuć swoje wspomnienia.”
„Nie jestem tym, kim kiedyś byłem. Nie chcę cofać się w czasie, aby być drugim synem, drugim człowiekiem.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Gama-Vasco-da;3903845.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Vasco_da_Gama
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: