Monika Urlik (ur. 1983) jest wokalistką o niezwykłym głosie, autorką tekstów i kompozytorką. Posiada bardzo bogate doświadczenie muzyczne.
Monika Urlik – życiorys
Monika Urlik urodziła się 1 lipca 1983 roku w Dzierżoniowie, mieście na Dolnym Śląsku. Gdy miała 9 lat, rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej imienia Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie. W 1998 roku kontynuowała naukę gry na skrzypcach w państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. W tym samym roku została laureatką III nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej Instrumentów Smyczkowych. W tym okresie rozpoczęła działalność jako kompozytorka, wokalistka i aranżer.
Od 1999 roku zwyciężyła w wielu konkursach i festiwalach muzyki rozrywkowej oraz klasycznej. W 1999 roku uczestniczyła w X Festiwalu Piosenki „Karolek” we Wrocławiu, w którym zdobyła I nagrodę, nagrodę publiczności, a także wyróżnienie za duet. W kolejnym roku zdobyła I nagrodę na VII Festiwalu Piosenki Angielskiej „Olimp” we Wrocławiu i Grand Prix podczas VIII Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu. W 2000 roku wystąpiła także w programie „Szansa na sukces”, w którym zdobyła wyróżnienie. Jeszcze w tym samym roku otrzymała specjalne wyróżnienie na Festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu.
W 2001 roku Monika Urlik zdobyła I nagrodę podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu, natomiast w 2002 roku zaśpiewała w finale „Szansy na sukces” w Sali Kongresowej i zdobyła II nagrodę. Tego samego roku wzięła udział w programie „Droga do gwiazd”.
W 2003 roku Monika Urlik zaczęła współpracować z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. W 2004 roku podjęła edukację muzyczną na wydziale rozrywkowym warszawskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, uczęszczając do klasy prof. Kacperczyk. W tym czasie tworzy grupę Alebabki, z którą osiąga sukcesy m.in. podczas konkursu piosenki Agnieszki Osieckiej, a także występuje w repertuarze Kofty, Sojki i Republiki w Teatrze Colegium Nobilium w Warszawie.
W tamtym czasie podejmowała współpracę z takimi artystami sceny teatralnej jak Anna Sroka, Małgorzata Kaczmarska czy Artur Barciś. Działała także na scenie jazzowej, m.in. z Januszem Szromem, Izabelą Zając i Krzysztofem Hołownią.
W 2005 roku Monika Urlika zakłada własny zespół oraz zostaje współzałożycielką sekstetu gospelowego”Tribe of Alma”, z którym zdobywa I nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospelowej w Osieku i bierze udział w koncertach, w ramach Warsaw Gospel Days. Jeszcze tego samego roku zostaje laureatką I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym”Vena Festival”, który odbywa się pod patronatem Michała Urbaniaka. Jej własna kompozycja oraz wykonanie utworu „Time after time” zostają ocenione najwyżej przez 200-osobowe jury z całego świata. W 2006 roku jest proszona o wzięcie udziału w festiwalu jako juror, a jej trzy kompozycje: „Time after time’, „Tell me” i „Habit” zostają nagrane na składankę festiwalową z 2006 roku. W tym samym roku podczas festiwalu TOPtrendy Sopot wykonuje utwór „Time after time” i zostaje laureatką festiwalu, zdobywając tym samym nagrodę Prezydenta Miasta Sopot.
Występuje również w programach takich jak „Kuźnia talentów” i „Pytanie na śniadanie” oraz jest gościem radia Pin i Radio Jazz. Tede zaprasza ją do współpracy przy tworzeniu nowej płyty „Essende Mylfon”, podczas której Monika Urlik jest aranżerem, twórcą oraz wsparciem wokalnym przy utworach „Blask”i „Jakby jutra miało nie być”. Współpracuje także z zespołem Naumachia przy płycie „Callous Kaghatos” oraz jest kompozytorką oraz współwykonawczynią piosenki „Deadly Treshold”.
W latach 2007-2008 była koordynatorem do spraw zespołu i wokali w projekcie musicalowym „Coolos”. Zagrała w nim także główną rolę.
W 2007 roku Monika Urlik kontynuowała naukę na Akademii Muzycznej imienia. F. Chopina, na wydziale dyrygentury chóralnej. Została zaproszona do projektu muzycznego „Moniuszkowo”, w którym grała jedną z głównych ról. Spektakl wystawiano w teatrze Montownia. W tym samym roku była krótko związana z Teatrem Buffo oraz występowała z big-bandem klubu „Akwarium”, z materiałem poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej.
W latach 2009-2011 prowadziła chór Jazzowy „JCC”, a następnie stworzyła własny projekt pt. „The Voices”.
W 2011 roku uczestniczyła w międzynarodowym konkursie Avonvoices i dostała się do półfinałowej 85. Wybrano ją spośród niemal miliona uczestników z całego świata i zaproszono na nagrania do Paryża. W tym samym roku wzięła udział w przesłuchaniach do programu talent show The Voice of Poland. Dostała się do drużyny Adama „Nergala” Darskiego i dotarła do półfinału. W drodze do finału musiała uznać wyższość Damiana Ukeje, który później został zwycięzcą całej edycji. .
W 2012 roku wystąpiła z zespołem Afromental w programie Bitwa na głosy i pojawiła się programach „Pytanie na śniadanie” i „Dzień dobry TVN” oraz koncertowała z Radiem Zet Bydgoszcz. Nagrała także płytę „Dziecięce Przeboje” oraz „Kołysanki”.
W 2013 roku pojawia się debiutancki singiel Moniki Urlik pt. „Nie wie nikt”, który odnotowuje ponad 5 mln odsłon w serwisie YouTube. Tego samego roku artystka zostaje zaproszona do udziału w rozrywkowej adaptacji „Mesjasza” G.F. Handla. Na przełomie 2013/2014 uczestniczy w cyklu koncertów „The Voice of Poland” i „X Factor”, które odbywają się w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Krakowie oraz Poznaniu.
Dnia 9 maja 2014 na rynku pojawia się jej debiutancki album pt. „Nie wie nikt”. Pracowała nad nim m.in z Aleksandrem Milwiw-Baronem i Markiem Błaszczykiem. W tym samym roku występuje na koncercie SuperDebiutów podczas 51. KFPP w Opolu, wykonując utwór z repertuaru Czesława Niemena „Domek bez adresu”. Jej dwa utwory z debiutanckiego albumu „Nie wie nikt” oraz „Ty i ja” zostają wykorzystane w ścieżce dźwiękowej do serialu Prawo Agaty.
W lutym 2018 roku z piosenką „Momentum” zakwalifikowała się do finału krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji, a podczas koncertu finałowego odbywającego się 3 marca, zajęła trzecie miejsce. W tym samym roku ukazują się single „Nie wiem, czym jest miłość” i „Spijam z Twoich Ust”, które są zapowiedzią drugiego albumu.
W 2019 roku wygrała casting, w wyniku którego zaśpiewała tytułową piosenkę „Krąg życia” do wersji kinowej filmu „Król Lew”.
Monika Urlik ma czwórkę dzieci, a jej życiowym partnerem jest gitarzysta Konrad Skowroński.
Monika Urlik – ciekawostki
Lekcje śpiewu pobierał u niej m.in. Sławomir Zapała.
Do jej inspiracji muzycznych należą m.in. Led Zeppelin, Janis Joplin, Queen, Prince, Whitney Houston, Frank McComb, Aretha Franklin, Muse, Jon Bon Jovi, Maria Callas, Celine Dion i Jessie J.
Napisała balladę „A gdy zgasną światła”, która opowiada o tragedii, jaką niesie ze sobą wypadek drogowy. Sama była wielokrotnie świadkiem takich sytuacji, a od kiedy jest mamą bardzo dużą wagę przywiązuje do bezpiecznego powrotu do domu jej dzieci. Monika Urlik brała także udział w serii koncertów „Historia pewnego zdarzenia”, które były poświęcone twórcom, którzy zginęli w wypadkach drogowych. O swoim utworze mówiła: „Chciałabym, żeby ktoś, kto posłucha takiej piosenki, na chwilę się zatrzymał, pomyślał, poczuł, wyobraził sobie. Żeby chociaż części ludzi to tak głęboko dotknęło, żeby zaczęli uważać. Żeby to wpłynęło na ich wyobraźnię i ich emocje. Chcę, żeby ludzie zaczęli myśleć i czuć„.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://www.radiozet.pl/Muzyka/Artysci/Monika-Urlikhttps://www.facebook.com/pg/MonikaUrlikOfficial/about/
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,169510,24620810,gdy-moje-dziecko-spoznia-sie-ze-szkoly-sprawdzam-czy-nie.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: