David Attenborough (ur. 1926) jest brytyjskim biologiem, popularyzatorem wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarzem, narratorem i podróżnikiem.
Biografia David’a Attenborough
David Frederick Attenborough urodził się 8 maja 1926 na przedmieściach Londynu w Anglii.
David Dorastał w Leicester (Anglia), gdzie jego ojciec był dyrektorem lokalnego uniwersytetu. Jego starszy brat Richard Attenborough został odnoszącym sukcesy aktorem i producentem filmowym. Jego młodszy brat John został czołowym dyrektorem włoskiej firmy Alfa Romeo.
Od młodych lat David interesował się bardzo mocno światem przyrody. Już z wieku siedmiu lat zgromadził pokaźną kolekcję ptasich jaj i skamielin. W 1936 roku uczestniczył w wykładzie słynnego przyrodnika Gray Owl, który poglębił jego zainteresowanie tym tematem.
W Clare College na Uniwersytecie Cambridge ukończył zoologię. Po ukończeniu studiów, W 1947 roku został powołany na 2 lata do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej. Wszelkie jego nadzieje, że będzie to szansa na zobaczenie świata zostały rozwiane, gdyż wysłano go na statek w Walii.
W 1949 roku David Attenborough wrócił do Londynu i rozpoczął pracę jako redaktor dla wydawcy edukacyjnego. W następnym roku rozpoczął program w British Broadcasting Corporation (BBC), który ukończył w 1952 roku i został tym samym producentem telewizyjnym dla BBC.
W BBC David Attenborough napotkał dwie przeszkody. Po pierwsze stacja nie miała prawie żadnych programów poświęconych naukom przyrodniczym, a po drugie jego szef uważał, że ma zbyt duże zęby, aby móc być osobowością w telewizji. Jednak pomimo tych przeszkód Attenborough wytrwał i czynił małe kroki na drodze do swojego ostatecznego przeznaczenia. Zaczął od produkcji quizu „Zwierzę, warzywo, minerał?”, a następnie został współorganizatorem programu o nazwie „Sposoby zachowania zwierząt”, który współprowadził z przyrodnikiem Sir Julianem Huxley’em.
David Attenborough był jednak niezadowolony z tego rodzaju programów, które często wyprowadzały zwierzęta z ich naturalnych siedlisk do niepokojącego środowiska studia telewizyjnego. Starając się zerwać z tą niefortunną tradycją uruchomił w 1954 roku serial Zoo Quest. Program filmował zwierzęta nie tylko w niewoli, lecz również w naturze, a ekipy filmowe podróżowały w odległe zakątki, aby uchwycić kadry zwierząt. Serial ten ustanowił w tamtym czasie standardy dokumentów przyrodniczych. Program ten okazał się niezwykle popularny, a BBC utworzyło dział Historii Naturalnej w 1957 roku.
Pomimo rosnącego sukcesu David Attenborough opuścił BBC na początku lat 60., aby studiować antropologię społeczną w London School of Economics. Jednak kiedy BBC Dwa zostało utworzony w 1965 roku, Attenborough został poproszony o powrót jako kontroler. Jako dyrektor programowy zarówno dla BBC, jak i BBC Dwa, Attenborough kontynuował swoją pionierską pracę w takich edukacyjnych seriach jak „Powstawanie człowieka i cywilizacji”, nadzorując przejście BBC do telewizji kolorowej i mając mądrość, aby podpisać umowę na dziwną serię komediową pod tytułem „Latający cyrk Monty Pythona”. W uznaniu jego wkładu w 1970 roku British Academy uhonorowała go nagrodą Desmonda Davisa. Jednak Attenborough nie mógł pozbyć się pasji, która pozostała w nim od młodości, więc w 1972 roku zrezygnował ze stanowiska w BBC, aby podążać za swoimi marzeniami.
Po odejściu z BBC, David Attenborough zaczął pisać i produkować samodzielnie seriale telewizyjne i szybko ugruntował swoją pozycję dzięki szeregowi udanych programów, w tym Eastwards with Attenborough (1973), który zawierał antropologiczne studium Indonezji, oraz The Tribal Eye (1975), który badał sztukę plemienną na całym świecie. Ale największy sukces Attenborough’a nastąpił w 1976 roku, kiedy po raz pierwszy wyemitowano jego program „Zycie na Ziemi”. To 96-odcinkowe badanie roli ewolucji w naturze, gdzie Attenborough zabierał ekipę po całym świecie i używał najnowocześniejszych technik filmowania, aby wprowadzić dziką przyrodę do domów na całym świecie, zyskało mu publiczność szacowaną na ponad 500 milionów widzów.
Sukces „Życia na Ziemi” sprawił, że Attenborough stał się sławny, co pozwoliło mu w kolejnych dekadach wyprodukować i prowadzić niezliczone cykle, w tym „Próby życia” (1990), które koncentrowały się na rozwoju i zachowaniu zwierząt, „Prywatne życie roślin” (1995), które wykorzystywało fotografię poklatkową do zgłębiania świata botanicznego, „Attenborough w Raju” (1996), o jego ulubionych zwierzętach, ptakach rajskich oraz 10-częściowy cykl „Życie Ptaków” (1998), za który otrzymał nagrodę Peabody’ego. David Attenborough jest także narratorem wielu innych programów, w tym Wildlife on One w BBC (który w latach 1977-2005 doczekał się 250 odcinków) oraz serii „Planeta Ziemia” z 2006 roku, czyli największego dokumentu o dzikiej przyrodzie, jaki kiedykolwiek powstał i pierwszego telewizyjnego pokazu w jakości HD w BBC.
Jego zaawansowany wiek w niewielkim stopniu spowolnił nieustraszonego Attenboroguh’a, który w latach 80. kontynuował zarówno podróżowanie po świecie, jak i produkcję. Kończąc swoją „Trylogię życia”, w 2008 roku wyemitował serię „Life in Cold Blood”, czyli badanie gadów, a w 2002 roku rozpoczął serię programów filmowanych w 3-D dla sieci telewizyjnej Sky.
Zaangażowanie Attenborough’a przez całe życie w świat przyrody zaprowadziło go również do ekologicznego aktywizmu, zarówno na planie, jak i poza nim. Napisał i wyprodukował filmy o tematyce ekologicznej „State of the Planet” (2000) i „Saving Planet Earth” (2007). Jest patronem organizacji „Population Matters” badającej wpływ wzrostu populacji ludzkiej na świat przyrody oraz „World Land Trust”, która kupuje lasy deszczowe na całym świecie w celu ochrony ich dzikiej przyrody.
W czasie swojego życia Attenborough otrzymał niezliczone wyróżnienia. W 1985 roku otrzymał tytuł rycerski – Sir David Attenborough. Otrzymał Order Zasługi od Królowej Elżbiety II i posiada 31 tytułów honorowych z uniwersytetów brytyjskich, w tym Oxfordu i Cambridge. Opublikował swoją biografię w 2002 roku „Life on Air”, a w 2012 roku był bohaterem dokumentalnego filmu w BBC „Attenborough: 60 Years in the Wild”. Sondaż z 2014 roku ujawnił, że jest on uważany za najbardziej godną zaufania osobę publiczną w Wielkiej Brytanii. Attenborough jest również najczęściej podróżującą osobą w historii ludzkości i najstarszą, która odwiedziła Biegun Północny. Być może najbardziej odpowiednim hołdem ze wszystkich jest nadanie kilku gatunkom roślin, owadów i ptaków imienia Attenborough, co zapewnia pamięć o nim wokół wielu stworzeń, którym poświęcił swoje życie.
Ciekawostki o Davidzie Attenborough
Gdy miał 11 lat zawarł umowę sprzedaży traszek do Uniwersytetu w Leicester, po 3 pensy każda. Traszki pochodziły ze stawu znajdującego się 5 mil od uniwersyteckiego wydziału zoologii.
Nie posiada samochodu, ponieważ nigdy nie zdał egzaminu na prawo jazdy. Nie lubi też wysyłać e-maili i woli otrzymywać listy faksem lub pocztą.
Podczas II wojny światowej jego rodzice dwie żydowskie dziewczynki-uchodźczynie z Europy.
Jedynymi zwierzętami, których nie lubi są szczury.
Kiedy David otrzymał swoją pierwszą pracę w telewizji, nawet nie posiadał własnego telewizora, podobnie jak większość Brytyjczyków w tamtych czasach.
W swoim pierwszym programie analizował ponowne odkrycie Coelacanth, czyli prehistorycznej ryby.
Ponad dziesięć nazw roślin i zwierząt zostało nadanych na jego cześć. Na przykład Nepenthes attenboroughii to gigantyczna, mięsożerna roślina, która pożera zwierzęta tak duże jak szczury, a nowemu brytyjskiemu statkowi polarnemu nadano nazwę RRS Sir David Attenborough.
Uważany jest za jednego z najczęściej podróżujących ludzi na świecie. W filmie dokumentalnym pt. „Zycie ptaków” pokonał odległość 256 000 mil, czyli tyle, ile wyniosłoby dziesięć podróży dookoła świata.
Cytaty David’a Attenborough
„Nie sądzę, że możemy cofnąć zmiany klimatu. Mam nadzieję, że uda nam się je spowolnić, i to w znacznym stopniu.”
„Dla mnie świat naturalny jest największym źródłem ekscytacji, największym źródłem wizualnego piękna i największym źródłem zainteresowania intelektualnego. Jest to największe źródło bogactwa w życiu, które sprawiają, że warto jest żyć.”
„Prawda jest taka, że świat naturalny się zmienia. I my jesteśmy całkowicie zależni od tego świata. Dostarcza on nam pożywienie, wodę i powietrze. Jest źródłem najcenniejszych rzeczy, które mamy i my musimy ten świat naturalny bronić.”
„Nikt nie będzie chronił tego na czym mu nie zależy i nikomu nie będzie zależeć na tym, czego nigdy nie doświadczył.”
„Korzystając ze swojej rosnącej inteligencji, ten najbardziej udany ze wszystkich ssaków wykorzystał środowisko do produkcji żywności dla stale rosnącej populacji. Zamiast kontrolować środowisko z korzyścią dla populacji, być może nadszedł czas, abyśmy kontrolowali populację, aby umożliwić przetrwanie środowiska.”
„Faktem jest, że żaden gatunek nigdy nie miał takiej kontroli nad wszystkim na ziemi, żywym lub martwym, jak obecnie. To na nas spoczywa, czy nam się to podoba, czy nie, niesamowita odpowiedzialność. W naszych rękach leży teraz nie tylko nasza przyszłość, ale także przyszłość wszystkich innych żywych stworzeń, z którymi dzielimy ziemię.”
„Wiemy tylko niewielką część o złożoności świata przyrody. Gdziekolwiek spojrzymy, wciąż są rzeczy, o których nie wiemy i których nie rozumiemy. […] Zawsze znajdziesz nowe rzeczy, jeśli będziesz ich szukać.”
„Tak łatwo możemy stracić połączenie ze światem przyrody. Jednak to od tego zależy przyszłość zarówno ludzkości, jak i świata przyrody. Na pewno naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby stworzyć planetę, która zapewni dom nie tylko nam, ale całemu życiu na Ziemi.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Zostało poddane obróbce przycięcia. Wykorzystane zostało na podstawie licencji CC BY 3.0 AU. Jego autorem jest www.dfat.gov.au.
https://www.natgeokids.com/uk/discover/science/nature/david-attenborough-facts/https://www.biography.com/personality/david-attenborough
https://www.goodreads.com/author/quotes/106444.David_Attenborough
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: