Św. Anna, Anna sprawiedliwa – matka Maryi i babcia Jezusa Chrystusa, a także żona świętego Joachima. Jest świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Spis treści
Krótki życiorys św. Anny
Św. Anna urodziła się w Judei, a ściślej – w Betlejem. Była matką Marii z Nazaretu, czyli babką Jezusa Chrystusa. Jej mężem był św. Joachim. Na temat życia św. Anny Pismo Święte milczy, za to wypowiadają się apokryfy, w tym takie jak Protoewangelia Jakuba i Ewangelia Pseudo – Mateusza. Anna pochodziła z rodu Dawida, jej rodzice byli bardzo pobożnymi i pracowitymi ludźmi. Dzięki nim Anna mogła służyć w Świątynii Jerozolimskiej. Mając 24 lata wyszła za Joachima, który też miał korzenie dawidowe. Byli, jak podają źródła, wzorowym małżeństwem. Niestety nie mogli doczekać się potomstwa, co przynosiło im cierpienie z wiekiem coraz większe, między innymi ze względu na ostracyzm, jaki w tamtych czasach odbywał się względem ludzi bezdzietnych – brak dzieci był odczytywany jako hańba, czy też wręcz kara boska. Joachim pewnego razu opuścił niezapowiedzianie Anne i udał się na czterdziestodniowy post na pustynię, by przebłagać opatrzność. Prosił o dziecko, podczas gdy Anna robiła to samo, pognębiona dodatkowo nagłym zniknięciem męża. Wówczas to Annie ukazał się anioł, mówiąc, że będzie miała dziecko, natomiast również to, by porzuciła rozpacz, Joachim bowiem rychło do niej powróci. Okazało się po jego powrocie, że miał na pustyni widzenie anioła podobne do tego Anny. Wkrótce Anna wydała na świat córeczkę. Przyszła na świat Maryja. Joachim zmarł wkrótce, a matka z dzieckiem przeniosły się do Nazaret. Według źródeł Anna odeszła w wieku 80. lat, żegnana przez Maryję i Józefa.
Biografia rozszerzona św. Anny
Zacznijmy od tego, że najstarszy w Europie Zachodniej wizerunek św. Anny powstał już w wieku VIII. Sławny fresk Świętej znajduje się nigdzie indziej a właśnie w kościele S. M. Antiqua w Rzymie. Pięknie zachowany fresk pochodzi również z tego samego wieku w Numidii, w Faras, odnaleziony przez uczonego polskiego. Odnajdujemy go w kolekcjach znaczków wydanych niegdyś w Polsce. Natomiast odnotujmy jeszcze, że papież Leon XIII zezwolił na koronację koronami papieskimi obrazu św. Anny w Beaupré, w Kanadzie.
Trzeba słowem wstępu przyznać, że Ewangelie, jak i księgi Pisma Świętego niemal nic nam nie mówią o rodzicach Najświętszej Marii. Zatem kluczowy jest wyłącznie apokryf „Ewangelia Jakuba”, w którym, jakkolwiek jest bardzo dużo koloryzacji i przejaskrawień, to może on pełnić nam funkcje źródła, chociażby na temat św. Anny. Wiarygodność apokryfu może na przykład płynąć stąd, że ukazał się w sto lat po ewangeliach. Tam też autor apokryfu umieszcza informację, mówiącą o pochodzeniu męża św. Anny – Joachima, który miał pochodzić ze świetnej rodziny o szlacheckich tradycjach. Joachim, czyli tłumacząc z hebrajskiego „przygotowanie Panu”, ma tu dobitną wymowę, świadcząc o faktycznym szlachectwie Joachima, pochodzącego z Galilei, natomiast Anna miała pochodzić z Betlejem, a jej imię znaczyć miało „łaska”. Oboje długo mieli się starać o dziecko, a nawet w tym celu Joachim udał się na długie odosobnienie na pustynie, gdzie miał mieć w końcu kontakt z aniołem, który zwiastował narodzenie dziecka. Jak wiadomo, ze związku wkrótce urodziła się Maria. Apokryf mówi następnie, że w wieku 3 lat Marię oddano na wychowanie do świątyni, i kiedy tam przebywała latami zarówno Joachim, jak i Anna, pożegnali ten świat.
Św. Anna cieszyła się większą czcią od św. Joachima. Do dziś to się nie zmieniło. Już w 701 powstał pierwszy klasztor ku jej czci. Trwała wręcz rywalizacja wybranych ośrodków o relikwie Świętej. Bez względu na to, jak istotna jest w tej sytuacji ich autentyczność, to zaświadczają tylko swą popularnością o przemożnym wpływie, jaki wywarła na Kościół św. Anna. Doczekała się również głośnych sanktuariów, do których pielgrzymują zastępy wiernych, a wśród nich Annaberg w Saksonii, Düren, Auray we francuskiej Bretonii, Annaberg koło Mariazell w Austrii oraz pewnie najsłynniejsze z nich w Beaupré w Kanadzie, założone w 1661 roku przez emigrantów francuskich; także ma Święta sanktuaria w USA: w Nowym Orleanie i Scranton. Oprócz tego patronuje setkom kościołów, chociażby w samych Niemczech, łącznie z jej patronatem nad wieloma miejscowościami. Św. Anna jest ponadto patronką powstałych na rzecz jej imienia pięciu zakonów żeńskich. Pod względem zainteresowania Świętą szczególny był wiek XIV i XV, kiedy to w muzyce kościelnej doczekała się aż 36 sekwencji i 118 hymnów.
W Polsce św. Anna cieszy się niesłabnącą popularnością, ku jej czci bowiem w naszej Ojczyźnie wzniesiono bagatela 184 kościoły. Kościoły Św. Anny są na przykład w Warszawie i w Katowicach. Słynny kościół Św. Anny został wystawiony w Wilnie, o którym Napoleon powiedział, że chętnie by go przeniósł do Paryża, rzecz jasna powiedział to w kategoriach klejnotu architektonicznego. Aż kilkanaście sanktuariów posiada Święta w samej tylko Polsce. W pobliżu Opola znajduje się Góra Św. Anny, dokąd to podążają rocznie tysiące pielgrzymów.
„Góra Św. Anny” jest pozycją Ryszarda Hajduka zasługującą na szczególną uwagę przez samą postać Świętej.
Ciekawostki o św. Annie
- XIII-wieczne źródła takiej jak Złota Legenda Jakuba de Voraigne i Speculum Historiae Wincentego z Beauvais oraz XIV-wieczne pisma Ludolfa von Sachsen Vita Christi rzucają zupełnie inne światło na związki małżeńskie św. Anny. Wg tych źródeł jej pierwszym mężem był Joachim (ich córką Maryja, matka Jezusa). Gdy owdowiała miała poślubić Kleofasa, z którym miała córkę Marię, znaną jako Maria Kleofasowa. Natomiast po śmierci drugiego męża miała poślubić mężczyznę o imieniu Salome i urodzić córkę, również o imieniu Maria, znaną jako Maria Salome. Jak podają Ewangelie, Maria Kleofasowa i Maria Salome były obecne zarówno u grobu, jak i pod krzyżem. Co ciekawie, w wielu źródłach o św. Annie nie znajdziemy żadnej wzmianki mówiących o tym, że mogła mieć innych mężów, poza św. Joachimem.
- W muzyce kościelnej św. Anna doczekała się aż 36 sekwencji i 118 hymnów.
- W Polsce wzniesiono pod jej wezwaniem niebagatelną liczbę 184 kościołów, w tym kilkanaście sanktuariów. Jest patronką kilku zakonów żeńskich.
- Pismo Święte milczy na temat świętej Anny. Źródłem wiedzy na temat jej życia są pisma apokryficzne.
- Powiła córkę, mając już 45 lat.
- Pewnego razu Joachim zechciał złożyć ofiarę w świątyni na rzecz dziecka, o które wraz z małżonką prosił. Wówczas to kapłan przegnał go, wyrzucając mu, że jest osobą bezdzietną. Podobne sytuacje przeżywała Anna za sprawą ludzi. Dowodzi to, jak wielce dotkliwy był ostracyzm podyktowany bezdzietnością w czasach im współczesnych.
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ta_Anna
- http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/07-26a.php3
- http://wypracowania24.pl/religia/1899/sw-anna-zyciorys
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzina_Marii
Pierwszy raz wzięłam udział w losowaniu i wylosowałam św. Annę . Wiem Kim była św.Anna
i wiem że to nie przypadek sprawił . Kochana św.Anno liczę na Twoje wstawiennictwo u Boga
przez Najświętsze Serce Maryii Panny i proszę o potomstwo dla Sylwi , Joanny i Eweliny.
To cudnie, że noszę Twoje imię święta Anno!!!