Karolina Gruszka (ur. 1980) jest polską aktorką filmową i teatralną, żoną rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa. Doskonale zna rosyjski i często gra w filmach w tym języku.
Wzrost: 169 cm
Instagram: brak
Karolina Gruszka – młodość w Warszawie
Karolina Gruszka urodziła się 13 lipca 1980 roku w Warszawie. Mówi, że miała szczęście, bo od dzieciństwa otaczały ją kochające, ciepłe, empatyczne osoby. Najbliżsi: rodzice, dziadkowie, siostra, przyjaciółka z dzieciństwa. Dzięki nim była ufnym dzieckiem i czuła się kochana.
Ojciec często powtarzał, że musi być samodzielna, dlatego w młodości nauczyła się męskich zajęć, od wbijania gwoździ po składanie mebli. Rodzinny dom opuściła w wieku 24 lat.
W dzieciństwie rodzice zapisali ją na zajęcia do Teatru Muzycznego Pantera. Śpiewała, tańczyła, aż któregoś dnia na próbie pojawił się Jacek Cygan, który poszukiwał dzieciaków do swojej „Dyskoteki Pana Jacka”. Trafiło na Karolinę Gruszkę, która w ten sposób „zaliczyła” swój ekranowy debiut w wieku zaledwie dziewięciu lat.
Branża filmowa wcześnie dostrzegła jej talent, ale rodzice nie zdecydowali się, by kontynuowała karierę w tak młodym wieku. Obawiali się, że nie wpłynie to dobrze na jej postępy w nauce. Karolina skończyła więc szkołę podstawową i średnią i dopiero będąc nastolatką zagrała kolejną rolę.
Ważne było jednak, że została zauważona w branży filmowej. Trafiła na plan do Krzysztofa Zanussiego i chociaż zagrała tam niewielką rólkę, jej zdjęcia pojawiły się w warszawskiej agencji aktorskiej Jerzego Gudejki. Stamtąd trafiła do „Bożej podszewki” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. W serialu zagrała Gieniusię, a reżyserka stała się jej „aniołem stróżem”.
Dzięki serialowi przeżyła piękny czas, a z planu zapamiętała… krowę, z którą się bardzo zaprzyjaźniła.
Połknęła filmowego bakcyla i zdecydowała się na studia w warszawskiej Akademii Teatralnej.
Karolina Gruszka – w teatrze i na ekranie
W 2003 ukończyła studia i od razu otrzymała angaż do Teatru Narodowego w stolicy (2003-2008). To bardzo udany i nieczęsto spotykany debiut sceniczny zaraz po szkole. W wywiadach mówi, że w aktorstwie interesuje ją… samo aktorstwo. „Nie potrafię być jednym człowiekiem na próbie od godziny 10 do 14, a innym w przerwie. Dlatego tak ważne jest dla mnie to, nad czym pracuję” – podkreślała na łamach „Gazety Wyborczej”.
Teatr bardzo sobie ceni, a na jego deskach pojawia się m.in. w sztukach Iwana Wyrypajewa: „Lipiec” (zagrała tam 60-letniego mężczyznę), „Taniec Delhi”, „Iluzje”.
W 2005 roku zagrała znów u Cywińskiej w filmie „Kochankowie z Marony”. O reżyserce mówiła, że „pokazała jej, że ten zawód może być sposobem na rozumienie siebie i świata”.
To przełomowa, pierwszoplanowa rola w „Kochankach…” przyniosła Karolinie Gruszce sukces wśród widowni i uznanie środowiska filmowego. Za rolę Oli w tej produkcji została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymała nominację do Polskich Nagród Filmowych „Orły” (do „Orłów” nominowano ją czterokrotnie). Doceniono ją także prestiżową nagrodą Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów.
Później przyszły kolejne ważne role w filmach i serialach tak w polskiej, jak i rosyjskiej wersji językowej (aktorka doskonale porozumiewa się w tym języku).
Chętnie grywa poza krajem; ma na koncie współpracę z zagranicznymi reżyserami: Giacomo Battiato, Davidem Lynchem, Michaiłem Ptaszukiem, Abaiem Karpykovem, Tomasem Masinem, Aleksandrem Proszkinem, Iwanem Wyrypajewem i innymi.
Przełomowe dla jej kariery było zwłaszcza spotkanie Davida Lyncha, co stało się możliwe dzięki jednej z edycji Festiwalu Camerimage. Amerykańskiemu reżyserowi polecił ją dyrektor festiwalu – Marek Żydowicz, który zaproponował, by Gruszka zagrała w etiudzie Lyncha. Po latach mówiła, że Marek Żydowicz stał się jej świętym Mikołajem.
W 2012 roku pojawiła się jako Viera w filmie fabularnym „Żywie Biełaruś”. W kolejnych latach zagrała w „Pani z przedszkola” (2014), „Szczęściu świata” (2016).
W tym samym 2016 roku otrzymała tytułową rolę w filmie „Maria Skłodowska-Curie”. O swojej bohaterce mówi, że była osobą pełną pasji, żyjącą w przekonaniu o słuszności i jasności własnej drogi, która pod wieloma względami bardzo imponuje aktorce. Rok później zagrała Annę w „Ach śpij kochanie” (2017) oraz pacjentkę słynnej seksuolog w „Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej”.
Telewidzowie znają ją m.in. z seriali „Sfora” (2002), „Oficer” (2004-2005), „Czas honoru” (2010), „Trick” (2012), „Kod genetyczny” (2020) i „Dom pod dwoma orłami” (2021).
Aktorka podkreśla, że woli grywać w filmach kinowych i w teatrze niż w telewizji. Sama tworzy własne spektakle i chętnie podejmuje nowe zawodowe wyzwania jak czytanie audiobooków czy praca w dubbingu. Udzieliła m.in. głosu jako Wiola Parr w „Iniemamocnych”.
Karolina Gruszka – rosyjski mąż, córka
Podczas studiów spotykała się z Łukaszem Garlickim, ale została żoną rosyjskiego aktora i reżysera Iwana Wyrypajewa. Poznali się w 2007 roku na festiwalu w Kijowie. To Karolina wyszła z inicjatywą. Aktorce tak spodobała się „Euforia” Wyrypajewa, że postanowiła pogratulować mu filmu, a przy okazji pokazać „Kochanków z Marony” z jej udziałem. Do takiego kroku namówiła zresztą młodą aktorkę reżyserka, Izabella Cywińska. Gdyby nie ona, prawdopodobnie Karolina nie odważyłaby się podejść do nieznajomego reżysera. Później wszystko potoczyło się własnym torem.
Wzięli ślub, a w sierpniu 2012 roku urodziła się córka pary – Magdalena. Mąż aktorki jest sześć lat starszy od Karoliny, pochodzi z Irkucka i ma dwoje dzieci z poprzednich związków. Ona zaś zdecydowanie dba o prywatność swoją i swoich najbliższych.
Przez wiele lat aktorka swój czas prywatny i zawodowy dzieliła między Polskę i Rosję. Małżeństwo zamieszkało w Moskwie, lecz o jej ślubie z rosyjskim reżyserem media dowiedziały się… dwa lata po fakcie. Na początku Gruszka nie mogła odnaleźć się w rosyjskiej stolicy, więc nie oddalała się za bardzo od domu. Potem ją pokochała.
Po kilku latach przyjechali jednak do Polski. Jak mówi aktorka – jedną z przyczyn było zatrute moskiewskie powietrze, a Gruszka, rozmiłowana w ekologii, nie chciała fundować swojemu dziecku trudnych warunków życia już na starcie. Za swoim drugim moskiewskim domem jednak bardzo tęskni. U Rosjan najbardziej podoba jej się spokój, prawosławna duchowość i… brak kompleksów.
Karolina Gruszka – ciekawostki
Karolina Gruszka jest wegetarianką. Od czasów szkoły podstawowej konsekwentnie nie je mięsa. Uwielbia podróże.
Swoją córkę wychowuje w duchu dwóch kultur – polskiej i rosyjskiej. Dziewczynka jest dwujęzyczna.
Ulubionym bohaterem literackim Karoliny Gruszki jest Don Kichot. Aktorka ceni go za to, że ma w sobie „piękny wewnętrzny smutek”.
W teatrze ceni sobie bezpieczeństwo i nie zamierza niczego robić wyłącznie dla pieniędzy. Jest bardzo lubiana wśród kolegów-aktorów. Chwalą ją za naturalność i poczucie humoru.
Zobacz także
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Andrzej Piasecki, Foksal Web Studio | Licencja: CC BY-SA 3.0
https://culture.pl/pl/tworca/karolina-gruszkahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Karolina_Gruszka
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34861,10072057,O_aktorstwie_i_nie_tylko__Alfabet_Karoliny_Gruszki.html
https://www.styl.pl/magazyn/news-karolina-gruszka-definicja-milosci,nId,4271958
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: