Imię Karolina w zaskakujący sposób potrafi łączyć różne postacie. Niektórzy kojarzą zapewne z dzieciństwa książki Marii Krüger o Karolci. Fani Justyny Kowalczyk pewnie pamiętają jedną z jej rywalek, Charlotte Kallę. Z kolei fani tenisa z pewnością wiedzą kim jest Caroline Wozniacki.
Pochodzenie i znaczenie imienia Karolina
Polskie imię Karolina pochodzi z jednej strony od jego włoskiego odpowiednika Carolina, z drugiej zaś od francuskiego Caroline. Po części według Jana Grzeni pewne znaczenie miał tu też wpływ innych języków, w tym chociażby niemieckiego. W kontekście tego ostatniego należy wspomnieć, że imię Karolina jest też żeńskim odpowiednikiem imienia Karol, które jest pochodzenia germańskiego. W Polsce jednak, a właściwie na ziemiach polskich, imię Karolina pojawiło się dosyć późno, bo prawdopodobnie dopiero w wieku XIX. W różnych wersjach pojawia się w polskiej literaturze, m.in. w Emancypantkach Bolesława Prusa, Przedwiośniu Stefana Żeromskiego oraz jako tytułowa bohaterka książek o Karolci autorstwa Marii Krüger.
Imieniny Karoliny
Najpopularniejsza data imienin Karoliny to 18 listopada. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 18 stycznia, 1 lutego, 2 marca, 9 maja, 5 i 18 lipca, 5 sierpnia oraz 4 listopada.
Odmiany i zdrobnienia imienia Karolina
Karolinka, Karolka, Karolcia
Imię Karolina w innych językach
Język angielski – Caroline, Carolyn, Carol, Carola, Charlotte
Język francuski – Charlotte, Caroline
Język niemiecki – Karla, Karola, Karoline, Carla, Carola, Caroline, Lotte
Język hiszpański – Carlota, Carolina
Język włoski – Carla, Carlotta, Carola, Carolina
Język łaciński – Carola, Carolina
Patronka imienia Karolina
Na chwilę obecną żadna z patronek imienia Karolina nie została kanonizowana. Kilka z nich zostało natomiast beatyfikowanych. Jest to chociażby Karolina Santocanale, urodzona w 1852 roku w Palermo założycielka zakonu Kapucynek Sióstr Niepokalanej z Lourdes, która przyjęła imię Maria od Jezusa. Zajmowała się edukacją ubogich dzieci oraz udzielaniem pomocy chorym i ubogim. 12 czerwca 2016 roku beatyfikował ją papież Franciszek. Kolejną błogosławioną Karoliną jest Maria Teresa od Jezusa, która urodziła się w 1797 roku jako Karolina Gerhardinger. Założyła ona i przez lata kierowała Zgromadzeniem Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Neunburgu vorm Wald. Została beatyfikowana 17 listopada 1985 roku przez Jana Pawła II. Z naszego, polskiego punktu widzenia szczególnie istotną postacią jest bł. Karolinę Kózkównę.
Błogosławiona Karolina Kózka lub też Kózkówna przyszła na świat 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda w okolicach Brzeska. Jej rodzice prowadzili małe gospodarstwo rolne. Zarabiali również pracując na dworze oraz u bogatszych gospodarzy. Wuj Karoliny Franciszek Borzęcki zajmował się propagowaniem czytelnictwa katolickiego, prowadził również wypożyczalnię książek religijnych. Z jego czytelni często korzystała i sama Karolina. Ona sama chętnie pomagała rodzicom w gospodarstwie. Dorabiała również na dworze, aby poprawić stan finansów domu, ale potrafiła wzbraniać się przed przyjęciem zapłaty za pracę, którą według siebie wykonała nie dość dobrze. W szkole uważana była za inteligentną i sumienną uczennicę. Dość wcześnie zaangażowała się w działalność religijną. Należała do Bractwa Komunii św. Wynagradzającej i Apostolstwa Modlitwy, kierowała także grupą Koła Żywego Różańca. Uczestniczyła również w działalności Towarzystwa Wstrzemięźliwości.
Niestety jej życie miało zakończyć się przedwcześnie i tragicznie. W dniu 18 listopada 1914 roku na polecenie matki została w domu, aby zająć się rodzeństwem. Mniej więcej o godzinie 9 w jej domu rodzinnym pojawił się rosyjski żołnierz. Odtrącił zaoferowane mu pożywienie (chleb z osełką masła) i pomimo próśb ojca Karoliny Jana wyciągnął ich oboje z domu, nakazując iść z nim rzekomo do kwatery oficera. Jednak zamiast tego popędził ich oboje w kierunku lasu, zaś na jego skraju grożąc Janowi śmiercią kazał mu wrócić do domu. Dwaj kilkunastoletni chłopcy widzieli ją jeszcze walczącą z żołnierzem i próbującą mu się wyrwać. Powiadomili o wszystkim mieszkańców wsi, którzy zrozumieli kogo widzieli chłopcy.
Przez wiele dni poszukiwania Karoliny nie przynosiły rezultatu. Jej ciało znaleziono dopiero 4 grudnia, znajdowało się na skraju lasu. Na jej ciele odkryto liczne rany cięte. Przy oględzinach zwłok stwierdzono, że przyczyną śmierci była cięta rana od szabli i przecięcie arterii szyjnej. Jej pogrzeb miał miejsce 6 grudnia 1914 roku. Już podczas pogrzebu zebrani ludzie z parafii i okolic dawali wyraz przekonaniu, że Karolina zasługuje na cześć jako męczennica w obronie dziewictwa. Na ufundowanym przez jej rodziców pomniku, który postawiono na cmentarzu kościelnym wyryto napis „Tu spoczywa śp. Karolina Kózka, męczennica za swe panieństwo z ostatniej wojny światowej”. W dniu 10 czerwca 1987 roku została beatyfikowana przez Jana Pawła II.
Przeczytaj więcej o bł. Karolinie Kózkównej
Znane imienniczki
Karolina Naja – urodzona w 1990 roku polska kajakarka. Czterokrotna złota medalistka Mistrzostw Europy (K-2), na dystansach 500 oraz 1000 metrów (po dwa medale). Na Igrzyskach Olimpijskich zdobyła jeden medal srebrny oraz trzy brązowe (w Tokio, Londynie i Rio de Janeiro).
Karolina Gruszka – urodzona w 1980 roku polska aktorka teatralna i filmowa. Laureatka nagrody Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów, czterokrotnie nominowana do „Orłów”. Zagrała m.in. tytułową rolę w filmie Maria Skłodowska-Curie. Więcej o Karolinie Gruszce
Charlotte Kalla – urodzona w 1987 roku szwedzka biegaczka narciarska. Jest trzykrotną złotą medalistką zimowych Igrzysk Olimpijskich, również trzykrotnie zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata. Raz zwyciężyła również w prestiżowym Tour de Ski (2007/2008).
Karolina Korwin-Piotrowska – urodzona w 1971 roku polska dziennikarka radiowa i telewizyjna, a także felietonistka. Przez lata związana z Radiem Zet oraz radiem PiN, a także ze stacjami z grupy TVN. W latach 2004-2006 byłą redaktorką naczelną miesięcznika „Sukces”. Więcej o Karolinie Korwin-Piotrowskiej
Caroline Wozniacki – urodzona w 1990 roku duńska tenisistka polskiego pochodzenia, zwyciężczyni licznych turniejów. Była liderka rankingu WTA w sezonach 2010 oraz 2011. Zawodową karierę zakończyła w 2020 roku.
Karolina Gilon – urodzona w 1989 roku polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, modelka i piosenkarka. Więcej o Karolinie Gilon
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
27 stycznia – Bł. Maria od Jezusa Santocanale (II), http://www.promyczkifranciszka.katowice.opoka.org.pl/kalendarz/styczen/27.01.htm, dostęp: 12.11.2021.
Błogosławiona M. Teresa od Jezusa Gerhardinger, https://gerhardinger.org/pl/o-nas/historia/blogoslawiona-m-teresa/, dostęp: 12.11.2021.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
ks. J. Mandziuk, Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame na Śląsku w latach 1851-1990, „Saeculum Christianum”, nr 13/2006.
ks. S. L. Piech, Błogosławiona Karolina Kózka, „Folia Historica Cracoviensia”, vol. XV/XVI/2009/2010.