Marta Lipińska (ur. 1940) to znana polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Znana m.in. z roli Annuszki w „Mistrzu i Małgorzacie” czy z roli Zofii, matki Aliny w kultowym polskim serialu „Miodowe lata”. Mogliśmy ją podziwiać także w roli gospodyni na plebanii w Wilkowyjach w serialu „Ranczo”.
Marta Lipińska – dzieciństwo, młodość, pierwszy mąż
Marta Lipińska urodziła się 14 maja 1940 roku w Borysławiu, mieście oddalonym od Krakowa o ponad 300 kilometrów. Jest to miejscowość na Ukrainie położona w obwodzie lwowskim. Do szkoły średniej uczęszczała do Warszawy. W Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Warszawie zdała maturę. Następnie podjęła naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w stolicy. Dyplom uczelni uzyskała w 1962 roku.
W trakcie studiów stała się obiektem plotek. Często mówiono o jej romansie z Tadeuszem Łomnickim, polskim aktorem teatralnym i filmowym. Ich romans nie trwał jednak długo. Na trzecim roku studiów poznała i poślubiła swojego pierwszego męża – Krzysztofa Winiewicza. Mężczyzna był operatorem kamery. Ich małżeństwo nie wytrzymało próby czasu. Rozstali się niedługi czas po zawarciu związku małżeńskiego. Mimo to para pozostaje w dobrych relacjach, a kobieta nigdy nie wypowiedziała się źle o swoim byłym partnerze.
Marta Lipińska – początki i debiuty
Od pierwszych chwil swojej kariery kobieta zachwycała wszystkich swoją urodą. Jej atrakcyjność fizyczna nie pozostawała obojętna zarówno dla reżyserów teatralnych i filmowych, jak i innych aktorów, a także aktorek. Dzięki swojej urodzie była zapraszana do udziału w licznych i, co ważniejsze, istotnych produkcjach polskiego kina i teatru. Oczywiście, swoją sławę, sympatię i popularność zawdzięcza nie tylko atrakcyjności fizycznej. Marta Lipińska może pochwalić się wielkimi umiejętnościami aktorskimi, których niejeden aktor mógłby jej pozazdrościć. Wcielenie się w każdą, nawet najbardziej specyficzną czy trudną, rolę nie stanowiło dla niej problemu już od pierwszych chwil kariery aktorskiej.
W trakcie studiów pełniła rolę asystentki reżysera, teatrologa Jerzego Kreczmara. Niedługo po zakończeniu studiów podjęła współpracę z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Na deskach tego właśnie teatru zaliczyła swój pierwszy debiut teatralny. Za rolę Iryny w „Trzech siostrach” w reżyserii Erwina Axera otrzymała nagrodę na Festiwalu w Katowicach w kategorii młodych aktorów.
W trakcie studiów wystąpiła także w filmie wyreżyserowanym przez Stanisława Różewicza – „Głos z tamtego świata” (1962). Wcieliła się w rolę Urszuli Choberskiej, ofiary pseudolekarza i kobiety udającej medium. Pojawiła się także dwukrotnie w filmach Tadeusza Konwickiego:
- „Salto” (1965) jako Helena,
- „Dolina Issy” (1982) w roli Tekli Dilbinowej z Surkontów.
Widownia chętnie podziwiała i oglądała ją zarówno w produkcjach filmowych, jak i serialach, które były adaptacjami słynnych dzieł literackich. Pojawiła się w serialu „Lalka” emitowanym w 1977 roku. Rola Heleny Stawskiej przyniosła jej duży rozgłos i sympatię widzów. Ponadto widzowie mogli podziwiać jej umiejętności i kunszt aktorski. Widzowie mogli oglądać ją także w kultowym kinowym filmie i serialu „Nad Niemnem” (1986). W produkcji wcieliła się w znerwicowaną żonę właściciela majątku ziemskiego.
Marta Lipińska – drugi mąż i dzieci
To właśnie na deskach Teatru Współczesnego poznała swojego drugiego męża – Macieja Englerta (teatralnego aktora i reżysera). Choć ich związek budził wiele kontrowersji (Lipińska jest starsza od swojego męża o sześć lat), to mimo tych wątpliwości i częstego odradzania para znalazła się przed ołtarzem w 1968 roku. Po czterech latach, w momencie szczytu w karierze, Marta Lipińska zdecydowała się na macierzyństwo. Kobieta urodziła córkę Annę, a trzy lata później syna Michała.
Córka małżeństwa jest kostiumografem i absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wzięła udział przy produkcji takich filmów jak: „Sługi Boże”, czy „Wojna polsko-ruska”. Z kolei syn małżeństwa – Michał, został operatorem filmowym. Jego dzieła możemy podziwiać w serialu „Ślepnąc od świateł”, czy filmach: „Body/Ciało” i „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej.
Marta Lipińska – kariera
Marta Lipińska znana jest nie tylko z występów na ekranach kinowych czy telewizorach. Można ją było także podziwiać na antenie Trzeciego Radia. Ten wieloletni angaż (lata 1973-2002) przyniósł i zjednał jej sporo fanów. Przez te kilkadziesiąt lat wcielała się w rolę Elizy – kobiety beznadziejnie zakochanej w panu Sułku. W słuchowisku Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” towarzyszył jej Krzysztof Kowalewski, wcielający się w rolę pana Sułka.
Widzowie zdecydowanie pokochali ją w roli złośliwej teściowej Karola Krawczyka – Zofii w „Miodowych latach”. Wcielała się w tę rolę w latach 1998 – 2003. Jej umiejętności aktorskie chętnie były wykorzystywane w serialach. W latach 2006-2016 mogliśmy ją oglądać w serialu „Ranczo” w roli Michałowej, gospodyni księdza w wilkowyjskiej plebanii.
Polacy mogli ją podziwiać także na dużym ekranie. Na podstawie powieści Katarzyny Grocholi „Nigdy w życiu” (2004) oraz „Ja wam pokażę”(2005) aktorka, wraz z Krzysztofem Kowalewskim, wcieliła się w rodzica Judyty. Świetnie wypadła także w filmie „Ryś” (2007) oraz „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009). Choć widzowie ją pokochali, to produkcje, w których występowała nie zawsze przynosiły sukces. Do takich przedsięwzięć możemy zaliczyć:
- serial „Palce lizać” (1999),
- film „Superprodukcja” (2003),
- film „Miss mokrego podkoszulka” (2003).
Marta Lipińska często występowała zarówno na deskach teatrów, jak na ekranach w salach kinowych. Jednak największą popularność zyskała dzięki rolom w kultowych polskich serialach. Widzowie małych ekranów pokochali jej aktorskie wcielenia. Bez wątpienia jej role w „Ranczu”, „Miodowych latach” czy „Nad Niemnem” przyniosły jej wielką popularność i sympatię widzów.
Marta Lipińska – nagrody i wyróżnienia
Aktorka jest laureatką wielu ważnych nagród. W 1995 roku otrzymała Nagrodę Publiczności Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi w kategorii Najlepsza Aktorka. Wyróżnienie zawdzięcza roli Dotty Otley w sztuce „Czego nie widać”. W 2004 roku otrzymała swoją płytę na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. A w 2005 roku wręczono jej Wielki Splendor – nagrodę przyznawaną za szczególne role w Teatrze Polskiego Radia.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Michał Englert | Licencja: CC BY-SA 3.0
https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/marta-lipinska-kim-jest-aktorka-najwazniejsze-role-i-filmy-gwiazdy/csbz67bhttp://www.encyklopediateatru.pl/osoby/586/marta-lipinska
https://www.filmweb.pl/person/Marta+Lipi%C5%84ska-41702/biography
https://gwiazdy.wp.pl/marta-lipinska-o-jej-romansach-plotkowala-cala-warszawa-5941330055054465g
https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=111924
https://ninateka.pl/film/marta-lipinska-niedziela-z
https://www.wspolczesny.pl/teatr/zespol/aktorzy/lipinska-marta
https://www.filmweb.pl/serial/Lalka-1977-35878
https://lelum.pl/romans-041119-marta-lipinska/
https://plejada.pl/newsy/rodzina-englertow-skrywa-wiele-tajemnic-co-o-nich-wiemy/9x349tm
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: