Pascal Brodnicki (ur. 1976) – kucharz, prezenter telewizyjny, autor książek o gotowaniu. Pochodzi z polsko-francuskiej rodziny, jest fanem akupunktury i pasjonatem nurkowania.
Wzrost: 196 cm
Instagram: @pascal_brodnicki_official
Pascal Brodnicki – życiorys
Pascal Victor Raymond Brodnicki przyszedł na świat 5 września 1976 roku w Lille we Francji. Data i miejsce są „symboliczne”, zważywszy, że tego dnia w Lille odbywa się największy we Francji pchli targ. Do miasta przyjeżdża ponad półtora miliona ludzi, a restauratorzy serwują najlepsze potrawy.
Tam też dorastał i chodził do szkoły, a zawodowo pracuje od 16 roku życia. Gotować uczył się we francuskich szkołach gastronomicznych; praktykę odbywał w wielu znanych restauracjach, m.in. w Chelsea Hotel w Nowym Jorku i we francuskich restauracjach.
O gotowaniu mówi, że jest to pasjonujące zajęcie, które stało się jego zawodem.
O tym, że chce pracować w kuchni, wiedział od dawna, ale w dzieciństwie myślał o tym, aby zostać cukiernikiem. Tradycje kulinarne wyniósł z domu, przekazane przez mamę i babcię.
„Do dziś pamiętam, jak wspólnie robiliśmy mus czekoladowy, a z mamą przygotowywaliśmy beszamel. To potrawy tak charakterystyczne dla kuchni francuskiej jak dla polskiej kotlet schabowy” – mówił w rozmowie dla Magazynu „Managerslife”.
Do Polski przyjechał w 1991 roku. Od tego czasu promuje nie tylko gotowanie, ale też zdrowy styl życia. Występuje w reklamach (m.in. Knorr, Lidl). „Właśnie wtedy, gdy urodził się Leo, mnóstwo jeździłem po Polsce z Knorrem i akcją „Jem kolorowo”. Akcją próbującą zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców, we współpracy z dietetykami. Żeby każde dziecko miało codziennie na talerzu pięć różnych warzyw i pięć owoców. Naturalne witaminy to odporność, lepsza pamięć, nauka, cera, włosy, paznokcie.” – mówił na łamach „Gali”.
W 2021 roku planuje otworzyć sieć franczyzową pod nazwą Pascal Franchise. W ofercie znajdą się posiłki na wynos pod szyldem, będzie działać restauracja oraz boksy w abonamencie.
Pascal Brodnicki – kariera w kuchni
Pytany o ulubione francuskie potrawy informuje, że jest ich wiele i trudno wskazać tę jedyną. „Do najbardziej popularnych we Francji należą małże i owoce morza. Ja od dawna jadłem owoce morza, więc przygotowywanie przepisów z produktów, które doskonale znałem z kultury swojego kraju, nie nastręczało mi żadnych trudności” – mówił w wywiadzie.
Choć chętnie je mięso, nie wszystkie gatunki mu odpowiadają. Nie lubi podrobów, np. potraw z móżdżku, ale jakiś czas temu przekonał się do wątróbek drobiowych.
Zwraca uwagę na zanieczyszczenie środowiska i z tego powodu niechętnie je tuńczyka, bo to populacja zagrożona wyginięciem. Lubi natomiast surowe mięso, np. kawałki wołowiny tylko delikatnie podsmażone, owoce, warzywa, przyprawy, słodycze, ostrą, dobrze przyprawioną kuchnię indyjską, azjatycką, francuską, włoską, hiszpańską.
W polskiej kuchni zaintrygowała go sałata ze śmietaną, za którą jednak nie przepada. Jak na rodowitego Francuza przystało, jeśli sałata – to klasyczna, z sosem winegret, musztardowym, z octu winnego i z szalotkami czy z oliwą, z oliwą dyniową, z pestek słonecznika itp. Uwielbia natomiast mizerię z koperkiem, z czosnkiem, schabowego, surówki oraz proste polskie dania.
Pascal Brodnicki – książki i programy telewizyjne
Obecnie mieszka w Polsce, choć często podróżuje po świecie. Ma na koncie kilka programów kulinarnych i książek. W latach 2004-2009 w TVN prowadził program „Pascal: po prostu gotuj”. Wiosną 2005 roku nadawany był również program „Pascal Express”, a w latach 2012-2014 „Smakuj z Pascalem”.
Tak zapamiętał kulisy realizacji: „Menu ustalałem sam i w tym zakresie miałem wolny wybór. Często musiałem używać jakiegoś produktu typu placement. Pamiętam, że kiedy przedstawiono ten program w telewizji TVN, pojawiły się wątpliwości co do mojego sposobu mówienia, z obcym akcentem. Obawiano się też mojego francuskiego pochodzenia, a niektórzy zarzucali mi, że akcent jest sztuczny i mówię tak, aby zyskać popularność”.
A tymczasem naprawdę mówił z wyraźnym akcentem, nie znając dobrze polskiego. Na ile praca w telewizji różniła się od tej, jaką wykonywał w kuchni w restauracji?
„Najtrudniejszy był sam proces gotowania, smażenia, duszenia, który musiał przebiegać tak, aby można było zrobić dobre ujęcie dla potrzeb programu. Na przykład, kiedy smażyłem potrawę i operator potrzebował więcej czasu, żeby sfilmować ten proces, a ja nie mogłem pozwolić sobie na dłuższe smażenie, aby danie się nie przypaliło”. Uważa jednak, że dobry kucharz uratuje każdą potrawę, gdyż w kuchni można pozwolić sobie na eksperymenty.
Stąd wziął się drugi telewizyjny problem – trudno było mu podać dokładnie ilości wykorzystywanych składników. Można było je wstępnie ocenić, ale często w praktyce okazywało się, że jakiegoś składnika było za mało albo za dużo. „W telewizji wszystko wyglądało tak, jakbym każdą potrawę przyrządzał tylko przez 20 minut. Oczywiście ci, którzy zetknęli się z produkcją telewizyjną, wiedzą, że to niemożliwe; po prostu w programie musi być cięcie i montaż” – wspominał.
Gdyby widzowie mieli oglądać cały proces gotowania, program musiałby trwać znaczenie dłużej. Natomiast istotne było to, że nie przygotowywano wcześniej potraw i wszystko odbywało się na oczach telewidzów. Oczywiście z czasem nauczył się tak organizować, aby program można było zrealizować szybciej. Często tworzył przepis na żywo, zamawiał składniki i mieszał je, a przygotowując programy wyjazdowe, starał się, żeby potrawa korespondowała z tradycjami regionu, który odwiedzali z kamerą.
Widzowie pamiętają go także z krótkich przepisów w ramach cyklu „Pascal kontra Okrasa”, które zrealizowano w ramach kampanii reklamowej dla sieci Lidl. Brał również udział w pierwszej edycji programu kulinarnego „Azja Express”. Od 2016 roku prowadzi kanał kulinarny na YouTube. Jest też autorem kilku książek kucharskich, m.in.: „Po prostu gotuj”, „Kuchnia z pomysłem”, „Tuba smaku” itp.
Pascal Brodnicki – życie prywatne
Ma francusko-polskie korzenie i podwójne obywatelstwo; matka jest Francuzką włoskiego pochodzenia, ojciec – Polakiem. Babcia również była Francuzką, ale prawie pół wieku spędziła w Polsce. Przyjechała tu dla dziadka, który zbudował dom na Mokotowie, lecz dziś to tereny Galerii Mokotów, więc domek musiał zostać rozebrany.
Z ojcem był silnie związany. „Nigdy nie mógłbym prosić o lepszego ojca. Dałeś mi z mamą wszystko, o co dziecko może prosić, a nawet więcej, co pozwoliło mi stać się tym, czym jestem dzisiaj” pisał na swoim instagramowym profilu. Ociec Pascala zmarł w czerwcu 2020 roku.
Ma siostrę Marion, która studiowała i mieszkała w Polsce.
Mieszka w domu z lat osiemdziesiątych, na warszawskich Bielanach, kilka kilometrów od centrum miasta. Najważniejsze miejsce zajmuje w nim oczywiście kuchnia, a w niej ogromny stół, na którym przyrządza i serwuje potrawy. Do swojej posiadłości zaprosił dziennikarzy, a program zarejestrowany przy okazji odwiedzin można oglądać na TVN-owskim Playerze.
Przez kilkanaście lat związany był z Agnieszką Mielczarek, dietetyczką i autorką książek kucharskich, z którą ma syna, Leo (ur. 14 maja 2008 roku). W 2021 w mediach pojawiły się informacje, że para się rozstała, ale może to tylko plotki…
Pascal Brodnicki – ciekawostki
Korzysta z dobrodziejstw tradycyjnej medycyny, a zwłaszcza akupunktury, co chroni go przed braniem medykamentów. Nawet swojemu synowi polecił tę metodę.
W wolnych chwilach chętnie nurkuje.
W 2006 roku zagrał kucharza w komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”.
Ma na koncie kilka ról w dubbingu; swojego głosu użyczał m.in. w animacjach „Iniemamocni” (2004) oraz „Asterix i Obelix: W służbie jej królewskiej mości”.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Roger Gor | Licencja: CC BY 3.0 | Obróbka: przycięcie
https://jolantatokarczyk2.wixsite.com/copyprint/kultura-managerhttp://pascalbrodnicki.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pascal_Brodnicki
https://www.gala.pl/artykul/pascal-brodnicki-ojczyzna-polszczyzna
https://www.pudelek.pl/pascal-brodnicki-i-agnieszka-mielczarek-rozstali-sie-poszlo-o-konkurencyjne-biznesy-6603466280487456a
https://www.instagram.com/p/CBF8TxLBw8U/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: