Krzysztof Cugowski (ur. 1950) jest wybitnym polskim piosenkarzem, współzałożycielem i wokalistą rockowego zespołu Budka Suflera.
Krzysztof Cugowski – wiek, wzrost
Wzrost: 183 cm
Krzysztof Cugowski – wczesne lata, rodzice, wykształcenie
Krzysztof Piotr Cugowski urodził się 30 maja 1950 roku w Lublinie.
Jego rodzice byli repatriantami i przyjechali w 1947 roku do Lublina z byłego Związku Sowieckiego. Dostali pokój przy ul. Łęczyńskiej, w którym później urodził się Krzysztof. Po wojnie była to jedna z najbardziej niebezpiecznych okolic w Lublinie.
Jak wokalista wspomina swoje dzieciństwo?
„Moje dzieciństwo w tamtej dzielnicy do dziś wspominam jako coś absolutnie fantastycznego. Nie wyobrażałem sobie wtedy, że może być piękniejsze miejsce na świecie niż ta ulica. Wyglądała dość siermiężnie, wybrukowana była kocimi łbami. Ludność to właściwie nie był tzw. proletariat. Część pracowała w Fabryce Samochodów Ciężarowych, część w hucie szkła. Mój tata miał przedwojenne wyższe wykształcenie, a mama maturę, więc w tamtym rejonie byli naukowcami. Ojciec pisał sąsiadom podania do poprawczaków, do więzień. W naszej dzielnicy właściwie była to naturalna ścieżka kariery – najpierw poprawczak, potem pudełeczko. Niemniej były to bardzo przyjemne okolice.”
Krzysztof Cugowski kształcił się w szkole muzycznej, chociaż poza bratem jego mamy, który skończył średnią szkołę muzyczną, grał na skrzypcach i pięknie śpiewał, nie miał żadnych związków z muzyką. Jednakże został przyjęty i mama codziennie woziła go na Krakowskie Przedmieście, gdzie nie było łatwo się dostać.
„Dostać się do niego nie było łatwo, bo komunikacja miejska w latach 50. nie wyglądała tak elegancko jak dziś. Ludzie stawali na zderzakach, czepiali się wszystkiego. Były to tzw. winogrona, czyli ten pojazd był oblepiony pasażerami” – opisywał swoje przeżycia artysta.
W szkole muzycznej uczył się grać na fortepianie. W związku z tym jego rodzice zdobyli się na wielki wysiłek finansowy i kupili mu używane pianino. Nikt w jego dzielnicy nie miał takiego instrumentu. „Kiedy ćwiczyłem na tym pianinie, to wzbudzałem niewiarygodną sensację. Wszystkie dzieci siedziały pod oknem naszego pokoju i słuchały, jak ja pitolę na tym, morduję się z tym graniem. A dla mnie było najważniejsze, żeby skończyć te ćwiczenia i wyjść na podwórko. Nigdy nie byłem tytanem pracy. Nie miałem zacięcia do czegoś, co nieszczególnie lubiłem.”
W 1962 roku jego rodzice dostali mieszkanie na Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i przenieśli się do budynku przy ul. Grażyny, który został przez Krzysztofa nazwany „cywilizacją”. Była tam bieżąca woda, i to nawet ciepła. Mieli także toaletę, a nie wychodek z dziurą w ziemi. Ogólnie w mieście panowała bieda. Jego ojciec był urzędnikiem średniego szczebla, więc zarabiał na tyle dużo, żeby dało się znośnie żyć. Krzysztof Cugowski opowiadał, że jedyną ekstrawagancją były coroczne wyjazdy nad morze, gdzie mieszkali dawni sąsiedzi jego rodziców. „Wpadaliśmy im z mamą na głowę. Trzymali nas kątem w warunkach, jakie mieli, ale mogliśmy sobie jeździć tramwajem na plażę” – mówił.
Po paru latach Krzysztof Cugowski przeszedł ze szkoły muzycznej do Liceum im. Staszica. W szkole muzycznej nikt się nie przejmował przedmiotami ścisłymi, a tutaj musiał się mocno napocić, żeby dostać słabą tróję.
Po liceum zdawał na socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, żeby nie pójść do wojska. Jednakże nie dostał się i poszedł do pomaturalnej szkoły hotelarskiej u Vetterów. „Chodziły tam same asy, które unikały zaszczytnej służby w Ludowym Wojsku Polskim. Klasy były bajeczne – sam kwiat młodzieży.” – mówił. Później jednak został wzięty na pół roku do wojska. Skierowano go do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Łączności w Białobrzegach.
Krzysztof Cugowski studiował jeszcze prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (którego nie ukończył). Przyznał, że po odejściu z liceum muzycznego odechciało mu się muzyki i przez trzy lata nie miał z nią nic wspólnego. Jednakże raz odwiedził kolegę, który był domorosłym elektronikiem, a tam siedział dwóch chłopaków, którzy trochę grali. Poprosili Krzysztofa, żeby poprawił im przystawki, a w końcu zaczęli się spotykać i wspólnie nagrywać. Były to lata 1969-1970. Była to dla nich zabawa, która w końcu przekształciła się w zawód. Postanowili ten zespół jakoś nazwać. Na jedno spotkanie przynieśli propozycję, które jednakże nikomu się nie spodobały. Wzięli wtedy słownik polsko-angielski i przypadkowo padło na nazwę Prompter’s Box, którą wkrótce spolszczyli na Budkę Suflera. Krzysztof tłumaczył, że mogła zdarzyć się dużo gorsza nazwa.
Krzysztof Cugowski – działalność muzyczna
Wokalista jest na muzycznej scenie już od ponad 50 lat. Wylansował wiele hitów, a z samą Budką Suflera nagrał ponad 20 płyt. W ten oto sposób Krzysztof Cugowski ma jeden z najbardziej imponujących dorobków muzycznych wśród artystów w Polsce.
Krzysztof Cugowski rozstał się z Budką Suflera w 2014 roku. Wówczas zespół miał zakończyć swoją działalność, jednakże w 2019 roku zespół reaktywował działalność, już bez Krzysztofa Cugowskiego w składzie.
„Projekt Budka Suflera się skończył dlatego, że wszyscy mieli już siebie nawzajem dosyć. Po ponad 40 latach nie może być takiego zestawu ludzi, który wciąż się sobą cieszy i każdy jest radosny. W pewnym momencie zorientowałem się, że jestem w skostniałym zestawie. I w momencie kiedy zacząłem pracować z synami, okazało się, że mam jeszcze coś do powiedzenia” – mówił wokalista w programie Kulisy sławy.
W latach 2014-2018 Krzysztof występował z synami, Piotrem i Wojciechem, jako zespół Cugowscy. Dnia 30 września 2016 premierę miała ich płyta pt. „Zaklęty krąg”. Co ciekawe, w jednej z piosenek zaśpiewał także syn Krzysztofa z drugiego małżeństwa – Krzysztof Junior. W 2018 roku wydali album Ostatni raz, który jest zapisem ich pożegnalnego koncertu.
W 2017 roku Krzysztof Cugowski zaczął koncertować z Zespołem Mistrzów. W 2020 roku nagrał z nimi dwupłytowy album pt. 50/70 Moje najważniejsze. Pierwsza płyta zawiera utwory solowe i te nagrane wcześniej z Budką Suflera, a druga stanowi zapis koncertu, który odbył się w studiu Polskiego Radia Lublin w 2018 roku.
Jacek Królik, gitarzysta z Zespołu Mistrzów mówił w programie Kulisy sławy, że głos Krzysztofa wydaje się być fenomenem, gdyż jego głos z wiekiem wydaje się nie zmieniać. „Jest wiele głosów, że śpiewa teraz najlepiej” – dodał.
W 2022 Krzysztof Cugowski był jurorem 16. edycji programu Polsatu pt. Twoja twarz brzmi znajomo.
A co Krzysztof Cugowski mówi o swojej profesji? „To nie jest zawód miły i bezpretensjonalny. Do tego trzeba mieć przede wszystkim bardzo mocną psychikę, ponieważ ktoś kto nie jest odporny np. na nieuzasadnioną krytykę to wiadomo, że to go zżera. To jest w tej branży zupełnie normalne i trzeba się do tego przyzwyczaić. Jeżeli ma się w miarę jakąś mocną psychikę, jest się odpornym na takie dowcipy to można grać.”
Krzysztof Cugowski – żona, dzieci
Z pierwszego małżeństwa z Małgorzatą ma dwóch synów: Piotra i Wojciecha. Artysta w jednym z wywiadów powiedział, że był rzadko obecny w życiu synów, gdy dorastali. W drugiej połowie lat 80. wyjeżdżał z zespołem do Stanów i spędzał tam nawet osiem miesięcy. Nie było go często w święta czy urodziny dzieci. To jego żona zajmowała się domem.
W połowie lat 90., właśnie podczas trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych, Krzysztof poznał Joannę. Zrodziło się między nimi mocne uczucie.
„Po 2-3 miesiącach wiedzieliśmy, że to nie jest chwilowa przygoda, że trzeba z tym coś zrobić. Sytuacja jednak wcale nie była łatwa. Mieliśmy swoje małżeństwa, dzieci, córka Joasi miała 3 lata. Takie sytuacje nigdy nie są łatwe i przyjemnie, ale wydaje mi się, że jednak obyło się bez kataklizmu. Może dlatego, że nie chcieliśmy oszukiwać naszych partnerów?
Wykonaliśmy odważny ruch, zwłaszcza Asia, która w Ameryce miała dobre, ułożone, dostatnie życie. Rozwiedliśmy się. Ja w Polsce, Asia w Stanach. Ona zabrała trzy walizki, ja wyszedłem z domu z teczką z dokumentami. Rok po rozwodzie zamieszkaliśmy w Lublinie. Nie mieliśmy niczego. Pamiętam na parapetówie podaliśmy dania na plastikowych talerzach, które Asia przywiozła ze sobą” – mówił Krzysztof Cugowski dla Super Expressu.
W 1997 roku utwór Takie tango przyniósł artyście kolejną falę popularności i ogromne zarobki. Krzysztof z żoną Joanną kupili dom. W posiadłości mieszkali również synowie Krzysztofa z poprzedniego małżeństwa, Wojciech i Piotr, oraz kilkuletnia córka Joanny – Julia. Wkrótce na świat przyszedł ich wspólny syn – Krzysztof Junior.
Joanna Cugowska założyła własny biznes. Gdy jej córka poszła do zerówki, zdobyła uprawnienia i została jednym z pierwszych biegłych sądowych w Lublinie.
Obecnie dzieci Krzysztofa Cugowskiego mają własne, ułożone życie. Piotr i Wojciech poszli w ślady ojca, z kolei Chris skończył niedawno studia na Uniwersytecie w Winchester w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Junior ukończył także londyńską Szkołę Aktorską i poważnie myśli o karierze aktorskiej. Pomimo niewielkiego doświadczenia zagrał w produkcji Netfliksa, serialu „Bridgertonowie”, a niedawno w programie „Twoja twarz brzmi znajomo” wcielał się w popularnych wokalistów.
Krzysztof Junior mówił o ojcu: „Sam podłapałem, jak tata działa. Pierwsza rzecz to pracę się zostawia za drzwiami po prostu. Dom to jest oaza spokoju, tutaj jest rodzina, przyjaciele, spotkania, itd. (…) Przez ten taki zdrowy dystans w domu zawsze było normalnie.”
A co jest odskocznią Krzysztofa Cugowskiego od muzyki?
„Samochody” – mówi bez wahania jego żona. I dodaje ze śmiechem: „Wiele lat temu, razem z Piotrkiem, powinni założyć komis samochodowy. Wszyscy lepiej byśmy na tym wyszli finansowo.”
Krzysztof Cugowski – najczęściej zadawane pytania
Ile żon miał Krzysztof Cugowski?
Krzysztof Cugowski jest obecnie w związku ze swoją drugą żoną, Joanną.
Kim jest żona Krzysztofa Cugowskiego?
Joanna Cugowska pracowała jako biegła sądowa.
Ile dzieci ma Krzysztof Cugowski?
Krzysztof Cugowski z pierwszego małżeństwa ma dwóch synów: Piotra i Wojciecha. Owocem jego drugiego małżeństwa jest syn Chris – Krzysztof Junior.
Jakie jest wykształcenie Krzysztofa Cugowskiego?
Krzysztof Cugowski kształcił się w szkole muzycznej i pomaturalnej szkole hotelarskiej. Studiował prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, jednak tego kierunku nie ukończył.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
PismoFolkowe.pl, Wspomnienia. Krzysztof Cugowski, https://pismofolkowe.pl/artykul/z-dzielnicy-ludzi-charakternych-5214, dostęp: 18.01.2023
Viva.pl, Dla tej miłości on zostawił żonę a ona męża. Oto historia Krzysztofa i Joanny Cugowskich, https://viva.pl/ludzie/newsy/zony-krzysztofa-cugowskiego-wokalista-zostawil-pierwsza-dla-fanki-z-ameryki-116502-r1/, dostęp: 18.01.2023
Program Kulisy sławy Krzysztofa Cugowskiego [Część 1 i 2], https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/krzysztof-cugowski-w-kulisach-slawy,335168.html, https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/krzysztof-cugowski-w-kulisach-slawy,335402.html, dostęp: 18.01.2023
Zdjęcie: wikimedia.org, Wojciech Pędzich, licencja CC BY 4.0, obróbka: przycięcie
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: