Wojciech Gąssowski (ur. 1943) jest polskim piosenkarzem, gitarzystą i kompozytorem, autorem przebojów „Gdzie się podziały tamte prywatki” i „Zielone wzgórza nad Soliną”. Dzięki temu artykułowi dowiesz się więcej o jego życiu prywatnym i zawodowym.
Wojciech Gąssowski – wiek, wzrost
Wzrost: nieznany
Wojciech Gąssowski – biografia piosenkarza
Wojciech Gąssowski urodził się 20 czerwca 1943 roku w Warszawie. Jego ojciec był inżynierem, a matka zajmowała się domem. Wychowywał się wraz z młodszą siostrą na warszawskim Mokotowie. Jego siostra nadal mieszka w rodzinnym domu.
Jako piosenkarz debiutował w 1962 roku w konkursie Szukamy Młodych Talentów na festiwalu w Szczecinie i znalazł się wśród dziesiątki laureatów konkursu. Chociaż miał zostać studentem Akademii Wychowania Fizycznego to jednak los dał mu szansę na karierę muzyczną.
Wraz z zespołem Czerwono-Czarni, z którym współpracował, wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 roku. Po zakończeniu współpracy z tą grupą występował z zespołem Chochoły w warszawskiej Stodole.
W 1964 roku zainteresował się jazzem, co doprowadziło go do śpiewania standardów jazzowych ze Swingetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W roku 1967 podczas Festiwalu Jazz nad Odrą otrzymał pierwszą nagrodę w kat. wokalistów jazzowych i dzięki temu zaproszono go udziału w koncercie „Nowe twarze w polskim jazzie” podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree. Uczestniczył także w cyklu koncertów pod nazwą „Jazz w Filharmonii”, które odbył z zespołem Włodzimierza Nahornego.
Jednocześnie współtworzył zespół Tajfuny, a także Polanie. Wraz z grupą Tajfuny nagrał swój pierwszy przebój pt. „Zielone Wzgórza nad Soliną”, który zaśpiewał w Opolu w 1967 roku przy towarzystwie zespołu Skaldowie.
Powiedział w wywiadzie dla programu Uwaga! „Nie znam recepty na przebój. Można nagrać fantastyczną piosenkę, wszystkim będzie się wydawało, że to będzie wielki przebój i nic z tego nie wychodzi. A czasami tak jak 'Zielone wzgórza nad Soliną’ od której ja się broniłem, nie chciałem tego nagrać, bo mi się nie podobało. Okazuje się, że jest trafiona.„
Działał również jako solista, nagrywając z orkiestrą Radiowego Studia Rytm.
Na przestrzeni lat 1969-1971 związany był z grupą ABC Andrzeja Nebeskiego. Zespół ten w tym czasie przeżywał szczyty swojej popularności.
W 1971 roku Wojciech Gąssowski założył wraz z kolegami pierwszą w Polsce grupę hardrockową o nazwie Test. Z zespołem wydał w 1974 jedyny album pt. „Test”. Najpopularniejszym utworem z tej płyty jest „Przygoda bez miłości”. Album doczekał się reedycji na płycie cd w 1992 roku, do której dodano 5 nagrań radiowych z lat 1972-73.
Nagrał dwa utwory do serialu telewizyjnego „Wojna Domowa”. Stworzył w duecie z Romanem Hoszowskim utwór „Tylko wróć”, a w duecie z Kazimierzem Rudzkim „Piosenkę o wadach i zaletach”.
Wystąpił w filmie „Dwa żebra Adama”, w którym wraz z Karin Stanek wykonał utwór „Budujemy Nowy Dom”.
W 1986 roku Wojciech Gąssowski wystąpił w Operze Leśnej w Sopocie, podczas koncertu Old Rock Meeting.
W 1986 lub 1987 roku stworzył utwór „Gdzie się podziały tamte prywatki”, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Utwór opowiada o tym, co artysta przeżywał w latach młodości, o prywatkach na które chodził. W 1987 roku wystąpił z tym utworem podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i zdobył pierwszą nagrodę. Utwór ten stał się największym przebojem w jego dyskografii. Zaśpiewał go także w filmie „Złoty środek”, reżyserowanego przez Olafa Lubaszenko.
W 1989 roku wystąpił na festiwalu muzyki Country Music Fan Fair w Nashville (USA), największym na świecie festiwalu muzyki country.
W 2000 roku nagrał tytułowy utwór do serialu „M jak miłość”.
Wojciech Gąssowski wydał dotąd 6 albumów: Love Me Tender (1981), Party (1988), Gdzie się podziały tamte prywatki (1989), Co przed nami (2000), Gąssowski świątecznie (2007) i I Wish You Love (2010). Za album „Love me tender” został wyróżniony złotą płytą, a za albumy „Party” i „Gdzie się podziały tamte prywatki” platynowymi płytami. Jego najnowsza płyta I Wish You Love (2010) osiągnęła status złotej płyty. Znajdziemy na niej utwory z lat 30., 40. i 50., z repertuaru takich gwiazd jak Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Dean Martin czy Nat King Cole.
Obecnie Wojciech Gąssowski pracuje nad reedycją swoich największych przebojów.
Życie prywatne Wojciecha Gąssowskiego. Czy ma żonę i dzieci?
W życiu Wojciecha Gąssowskiego było kilka znaczących dla jego serca kobiet. Był związany z Kaliną Jędrusik, która jednocześnie miała męża.
Następnie do jego serca na dłużej zapukała tancerka Małgorzata Potocka, która stała się jego największą miłością. Sama podkreślała, że przeżyli razem dziesięć najpiękniejszych lat. Przeżyli razem najbardziej przerażającą sytuację w ich życiu, gdyż w 1985 roku statek na którym się znaleźli został porwany przez palestyńskich terrorystów. Przeżyli zatrważające chwile, lecz na szczęście wyszli z tego cało, chociaż jeden z zakładników takiego szczęścia nie miał. Multimilioner Leon Klinghoffer został zabity, a jego ciało wyrzucone za burtę. Jednak na ich drodze stanęło wydarzenie, które po tych wielu pięknych latach przerwało piękną miłość. Tancerka wdała się w romans z aktorem Janem Nowickim, a kiedy romans się zakończył Wojciech Gąssowski nie potrafił już jej wybaczyć.
Wojciech Gąssowski był także związany z gospodynią programu Sprawa dla reportera – Elżbietą Jaworowicz. Po rozstaniu z dziennikarką, pokochał córkę piosenkarki Steni Kozłowskiej – Beatę. Znali się już w czasach młodości, a w końcu gdy spotkali się po latach, zostali parą. Rozstawali się i wracali do siebie, lecz w końcu pożegnali się na dobre.
Po wielu związkach przestał szukać miłości, jednak nastąpił przełom, gdy spotkał o 30 lat młodszą Izabellę. Niestety w związku z tym, że ona mieszkała w Sopocie, a on w Warszawie, ich związek na odległość nie przetrwał próby czasu, a artysta oznajmił przyjaciołom, że kończy z kobietami na zawsze.
Ze swoimi partnerkami żyje w przyjaźni, ma szczególny sentyment do Małgosi, którą obdarował bukietem róż, gdy w listopadzie 2015 roku jej teatr obchodził jubileusz. Widywano go także w szpitalu, gdy przechodziła ona operację serca. Pytana o muzyka odpowiadała: „Często żartowaliśmy z Wojtkiem, że na stare lata i tak się zejdziemy. Cenię sobie, że wciąż jesteśmy bardzo blisko„.
W programie TVN Uwaga! Wojciech Gąssowski podsumował temat związków i zakładania rodziny mówiąc:
„Myślałem o założeniu rodziny. Tego żałuję, że nie mam rodziny. No, ale było, minęło. Życie tak się jakoś ułożyło, że jeśli człowiek przebywa bardzo dużo poza swoim domem, ma jakieś takie zajęcie bliżej nieokreślone, tzn. te występy… Chociaż, mam kolegów, którzy mają żony i dzieci, są szczęśliwi. Mnie się jakoś widocznie nie poszczęściło. Nie ubolewam specjalnie nad tym.„
Wojciech Gąssowski – ciekawostki
Jego siostrzeniec pomaga mu w pracy, gdyż Wojciech nie ma telefonu komórkowego, komputera, a ma jedynie telefon stacjonarny, co budzi często zdziwienie ludzi. Gdy Wojciech Gąssowski jedzie na koncerty to posługuje się dużą papierową mapą, co tłumaczy tym, że nawigacja zaprowadziła go pewnego razu na manowce i prawie wjechał do jeziora.
Jego wielką pasją jest sport, a szczególnie piłka nożna. W młodości chciał zostać sportowcem i zdawał na AWF. Jest działaczem Fundacji Piłkarstwa Polskiego, w związku z tym jest w nielicznym gronie osób, które podróżują wspólnie z reprezentacją Polski. Mecze często odbywają się w weekendy, tak jak jego koncerty, jednak czasami odmawia występu, aby pójść na mecz.
Jest doceniany przez kobiety za elegancję i bycie gentlemanem.
Zagrał epizodyczne role w filmach takich jak Dwa żebra Adama Janusza Morgensterna, Molo Wojciecha Solarza i Piłkarski poker Janusza Zaorskiego.
W 2005 roku odznaczony został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Wojciech Gąssowski znany jest także z wykonywania piosenek samego Elvisa Presleya, które znalazły się w albumie „Love me tender”.
Wojciech Gąssowski – cytaty
„Nie przejmować się niczym. Mieć stosunek taki – zdystansowanym być do wielu rzeczy. Tak jak kiedyś mówili ludzie – „Nie przejmuj się rolą”. I to jest trafne określenie. Staram się żyć w taki sposób.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Lestat (Jan Mehlich), Wikimedia, CC BY-SA 2.5, obróbka: przycięcie i wyostrzenie
http://www.wojciechgassowski.pl/pl/biografiahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_G%C4%85ssowski
https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/wojciech-gassowski-zaluje-ze-nie-mam-rodziny-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,247833.html
https://www.pomponik.pl/plotki/news-wojciech-gassowski-przezyl-dramatyczne-chwile-wraz-z-ukochan,nId,2349330