Małgorzata Walewska (ur. 1965) jest polską śpiewaczką operową, której typ głosu to mezzosopran.
Biografia i życiorys Małgorzaty Walewskiej
Małgorzata Walewska urodziła się w Warszawie, 5 lipca 1965 roku. Studiowała na Akademii Muzycznej w Warszawie. Udzielała się na konkursach międzynarodowych, między innymi w kraju, w Warszawie, jak również za granicą – w Las Palmas. Zdobywała wówczas swoje pierwsze nagrody. Przełomowy w karierze Walewskiej był rok 1991, bowiem to wtedy rozpoczęła swą regularną pracę w warszawskim Teatrze Wielkim. Z kolei na przestrzeni lat 1996–1998 Małgorzata Walewska wykonywała partie na deskach wiedeńskiej Staatsoper.
Małgorzata Walewska w swojej karierze występowała w wielu miejscach. W jej portfolio są centra operowe jak choćby teatry europejskie, ale i amerykańskie. Do miejsc gdzie polska diva pojawiła się zaliczamy chociażby madrycki Teatro Real, lizboński Teatro Nacional de Dsao Carlos oraz ateński Teatr Herodion. Za oceanem występowała w Baltimore Opera oraz Washington National Opera. Zaliczała zatem wiele scen o światowym formacie, na poparcie tego można spokojnie dodać do wyżej wymienionych słynny Grand Theatre Luxemburg, Opera Las Palmas de Gran Canaria, czy nawet Opera Krakowska i rzymski Teatro dell’Opera do Roma. Walewska śpiewała później także w San Francisco Opera i Seattle Opera.
Największe sukcesy Małgorzaty Walewskiej oznaczyły liczne prestiżowe kreacje, jak między innymi wybitna jej rola w słynnej operze Georges’a Bizeta „Carmen”. Trzeba tu też wspomnieć, że grała jako Dalila w ponadczasowej sztuce „Samson i Dalila”. Zagrała i rolę Azuceny w operze Giuseppe Verdiego pod tytułem „Trubadur”, później wdzięczną rolę Mamki jako odtwórczyni tejże w sztuce Richarda Straussa pod tytułem „Kobieta bez cienia”. Zagrała w końcu Dame Pikową, do historii bowiem przeszła jej rola hrabiny w sztuce Piotra Czajkowskiego pod tym samym tytułem („Dama Pikowa”).
Małgorzata Walewska śpiewała w towarzystwie najwybitniejszych współczesnych śpiewaków operowych, u boku artystów nie do zapomnienia, bo i do takich zaliczać trzeba Placido Domingo oraz Luciano Pavarotti, później pojawili się razem z nią tacy jak Luis Lima, Edita Gruberova, Simon Estes, Thomas Hampson, Bernhard Weikl i Gary Guthman.
Rok 2016 zaznaczył się wybitnie w karierze Małgorzaty Walewskiej. To bowiem czas jej roli w charakterze Wdowy na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie realizowano słynną opere Władysława Żeleńskiego „Goplana”. W kategorii „utwór odkryty na nowo” produkcja ta została nagrodzona w konkursie prestiżowego International Opera Awards 2017. Rzecz jasna to zaledwie mały wycinek z wielu dotyczących osiągnięć Walewskiej – wystarczy wspomnieć, iż sezon 2017/2018 zaznaczył się w karierze artystki kreacją niezwykłą, bo taką też była rola matki Mojżesza w sakralnej operze „Mojżesz” A. Rubinsteina, czy też rola Walewskiej w sztuce „Falstaffie”, gdzie polska diwa wcieliła się w rolę Panny Quickly.
Ciekawostki o Małgorzacie Walewskiej
- Zestawienie amerykańskiego tygodnika „Time” z roku 1999 zaliczyło Walewską do grona prestiżowej dziesiątki najsławniejszych Polaków jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie”.
- W konkursie „Perły Polskiej Gospodarki 2008” Małgorzatę Walewską uhonorowano „Perłą Honorową” w związku z krzewieniem kultury polskiej na świecie.
- W 2016 Małgorzatę Walewską odznaczono Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis.
Cytaty Małgorzaty Walewskiej
„Związek to kwestia kompromisów i zrozumienia, co jest dla nas ważne. Z powodu moich wyjazdów bardzo dojrzałam. Z jednej strony zarabiałam pieniądze i pozwalało mi to żyć na wysokim poziomie, z drugiej ta rozłąka pozwalała mi zastanowić się, co jest dla mnie najważniejszą wartością. W takich chwilach nie robi się awantur o bzdury, tylko raczej docenia się to, co można stracić. Teraz jest dużo łatwiej, bo jest skype i dzięki niemu mam codzienny kontakt z dzieckiem i mężem. My ze sobą dużo rozmawiamy, więc nie ma u nas narastających, piętrzących się konfliktów, które raptem wybuchają i kończą się rozwodem. Zresztą u nas nie ma szans na rozwód, bo nie mamy ślubu.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82gorzata_Walewska
- http://malgorzatawalewska.com/
- https://culture.pl/pl/tworca/malgorzata-walewska
- https://kobieta.wp.pl/jestem-szczesliwa-ze-jestem-kobieta-malgorzata-walewska-i-jej-przepis-na-zycie-6142107873036417a
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Jarosław Kruk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie warunków GNU Licencji Wolnej Dokumentacji.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: