Borys Szyc (ur. 1978) jest popularnym polskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym, piosenkarzem, a także lektorem.
Wzrost: 178 cm
Borys Szyc – życiorys
Borys Szyc, a właściwie Borys Michalak urodził się 4 września 1978 roku w Łodzi. Wychowywał się na łódzkich Bałutach.
Rodzina i wczesne lata
Jego rodzice rozstali się, gdy miał trzy miesiące. Wychowywała go matka, która pracowała jako malarka. „Ja byłem zawsze takim błaznem klasowym, co to wszystkich chciał rozbawić, chciał żeby było wszystkim dobrze i wesoło, żeby ta mama była szczęśliwa tak naprawdę.” – mówił w programie Magdy Mołek „W roli głównej”.
Wykształcenie
Borys Szyc jest absolwentem XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Po zagraniu w licealnym spektaklu teatralnym przygotowanym na podstawie „Serenad” Sławomira Mrożka postanowił poświęcić się aktorstwu. Następnie w 2001 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie. Tego samego roku zagrał Płatonowa w sztuce Płatonow, za którą otrzymał nagrodę na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Następnie otrzymał angaż w warszawskim Teatrze Współczesnym, z którym jest związany od 2001 roku po dzień dzisiejszy.
Kariera aktorska: najważniejsze filmy
Już jako student grywał epizodyczne role w serialach i filmach. Wystąpił m.in. w: „Na dobre i na złe”, „Adam i Ewa”, „Klan”, „Przedwiośnie”, „Boże skrawki”, „Sukces”, „E=mc2”, „Pianista” i „Kanał”.
W 2003 roku zagrał w dramacie „Symetria”, co przyniosło mu popularność i nominację do Orła i Złotej Kaczki. Była to przełomowa rola, która otworzyła mu drzwi do kolejnych produkcji takich jak: „Vinci” (2004), „Oficer” (2004-2005), „Job, czyli ostatnia szara komórka” (2006), „Ryś” (2007), „Testosteron” (2007) czy „Lejdis” (2008).
W 2009 zagrał w filmie „Wojna polsko-ruska”, a za swoją rolę otrzymał Orła za najlepszą męską rolę główną i Złotą Kaczkę za najlepszą rolę męską sezonu 2008/2009. Następnie pojawił się m.in. w: „Śluby panieńskie” (2010), „Kret” (2010), „Kac Wawa” (2011), „Przepis na życie” (2011-2013), „Sztos 2” (2011), „1920 Bitwa Warszawska” (2011), „Lekarze” (2012-2014), „Bitwa pod Wiedniem” (2012), „Serce, serduszko” (2014), „Dżej Dżej” (2014). W ostatnich kilku latach zagrał m.in w filmach „Zimna Wojna” (2018), „Piłsudski” (2019), „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” (2019) oraz serialu „Król” (2020).
Doświadczenia muzyczne
W styczniu 2008 roku Borys Szyc nagrał singiel z Justyną Steczkowską pt. „Choć wieje, pada, grzmi”. 27 listopada 2009 roku wydał debiutancki album studyjny Feelin’ Good, na którym gościnnie pojawiły się m.in.: Kasia Cerekwicka, Ewa Bem, Justyna Steczkowska i Marysia Starosta. W czerwcu 2011 roku wspólnie z Nataszą Urbańską nagrał na potrzeby filmu 1920 Bitwa warszawska piosenkę pt. „Śpiewka 1920”.
Problemy alkoholowe
Swoją pustkę emocjonalną, która spowodowana była m.in. brakiem ojca, zaczął w życiu wypełniać alkoholem. Alkohol stał się dla niego sposobem by dogadywać się z ludźmi i czuć, że jest się lubianym. Przez nadużywanie alkoholu zaczął tracić poważanie i autorytet. „Miałem dużo pieniędzy, więc kupowałem sobie lekarzy, którzy mnie odtruwali, kupowałem ciszę kogoś, robiłem wszystkie najgorsze rzeczy przez które musiałem w terapii przejść, by zrozumieć i zobaczyć na oczy jaki rozmiar zniszczeń niesie to ze sobą. Teraz jest lepiej, jestem po rocznej, bardzo mocnej terapii, która jest i grupową, i wyjazdową, i też 1 na 1. (..) Tak naprawdę od dwóch lat jestem naprawdę trzeźwą osobą.” – mówił w 2017 roku podczas wywiadu z Magdą Mołek.
Borys Szyc – żona i dzieci
Ze związku Borysa Szyca z Anną Bareją w 2004 roku urodziła się ich córka Sonia.
Kiedy Borys Szyc kończył szkołę aktorską był przez rok w związku z Justyną Nagłowską, która była wtedy asystentką Krystyny Jandy przy Teatrze Telewizji. Po piętnastu latach Borys zobaczył na Facebooku jej intrygujące zdjęcie i postanowił do niej napisać. Zaczęli się na nowo spotykać, a w 2019 roku Justyna Szyc-Nagłowska została jego żoną. Justyna ma dwie córki z poprzedniego związku, a 21 marca 2020 roku na świat przyszedł ich syn Henryk Szyc-Nagłowski.
Borys Szyc – ciekawostki
Przygodę z aktorstwem rozpoczął już w wieku dziewięciu lat, gdy pojawił się przebrany za krasnoludka w filmie Juliusza Machulskiego „Kingsajz”.
W piątej klasie szkoły podstawowej bił się o dziewczynę i nabił swojemu koledze guza na czole, który następnie zemdlał, a w wyniku tego zdarzenia chciano go wyrzucić ze szkoły.
Borys Szyc urodził się jako Borys Michalak, jednak zmienił swoje nazwisko pod koniec studiów na Szyc, czyli na nazwisko panieńskie swojej matki, aby lepiej zapadało w pamięć.
W jednym z wywiadów powiedział, że jego ukrytym talentem jest to, iż świetnie okulizuje róże (tzn. zapładnia je). Doświadczenie to nabył jako młody chłopak, gdy pracował na fermie róż.
Borys Szyc jest właścicielem warszawskiej restauracji, której dał nazwę „Akademia”. Założył ją przy okazji kręcenia serialu pt. „Przepis na życie”.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Martin J. Kraft. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Borys_Szyc
https://player.pl/playerplus/programy-online/w-roli-glownej-odcinki,41/odcinek-6,S19E06,70765
https://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=borys+szyc
https://www.filmweb.pl/person/Borys+Szyc-56091
https://lelum.pl/nazwisko-171019-br-borys-szyc/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: