Św. Agata, zwana Sycylijską, jest męczennicą chrześcijańską, świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Krótki życiorys św. Agaty
Przyszła na świat w Katanii na Sycylii ok. 235 roku, w znamienitym rodzie rzymskim. Wraz z chrztem towarzyszyło jej silne postanowienie służby Chrystusowi, w związku z czym ślubowała dziewictwo. W źródłach mowa o niespotykanej urodzie Agaty, co było powodem, że zwrócił na nią uwagę namiestnik Sycylii imieniem Kwincjan, na czym nie poprzestał, bowiem zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła. W efekcie aresztował Agatę dokładając wszelkich starań, by pozbawić ją niewinności, w tym celu Agata została oddana pod opiekę kobiety rozpustnej, jaka była Afrodyssa, szefująca domowi rozpusty. Niczego jednak w ten sposób Kwincjan nie wskórał, w związku z czym została poddana stronniczemu sądowi, następnie torturom, w których usunięto jej piersi. W źródłach mowa o mającym wówczas miejsce trzęsieniu ziemi, co przerażony namiestnik zinterpretował jako kara za prześladowania Agaty. Zaprzestano w związku z tym tortur na Agacie. Tym nie mniej została rzucona na rozżarzone węgle, ponosząc śmierć 5 lutego 251 roku.
Szczególną czcią Święta cieszyła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Ku jej czci papież Symmachus wystawił w roku 514 okazałą bazylikę. Nie jest to jedyna budowla sakralna poświęcona jej czci, bowiem w roku 593 św. Grzegorz Wielki poświęcił jej kolejną świątynię. Natomiast w 731 roku papież Grzegorz II wystawił ku jej czci Bazylikę św. Chryzogona na Zatybrzu. Ciało Agaty obecnie złożone jest w Katynii, w tamtejszej katedrze. Jej relikwią jest na przykład welon, któremu przypisuje się cudowne ocalenie Katynii podczas zmiennych kolei losu, niejednokrotnie plądrujących Katynie.
Św. Agata – patronka
Chrześcijanie zwracają się do św. Agaty przy zagrożeniach związanych z ogniem i pożarami, ma także chronić Sycylię przed wybuchami Etny.
Św. Agata patronuje zawodom związanym z ogniem: odlewnikom, ludwisarzom i kominiarzom. W związku ze swoją męczeńską śmiercią patronuje pielęgniarkom. Jest także wzywana przez kobiety karmiące oraz w przypadku chorób piersi.
Św. Agata jest także patronką miasta Katania oraz regionu Sycylia.
Biografia rozszerzona św. Agaty
Agata urodziła się w Katanii na Sycylii ok. 235 roku. Pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego. Chrzest oznaczał dla Agaty jednoczesne śluby czystości, ślubowała więc dziewictwo. Źródła wypowiadają się zwłaszcza na temat urody Agaty, urody, która przyciągała spojrzenia mężczyzn. Mowa w źródłach następnie o tym, iż zwrócił na Agatę uwagę sycylijski namiestnik imieniem Kwincjan, proponując jej małżeństwo. W związku z odmową Agaty namiestnik za pewne poczuł się urażony, wobec czego została ona aresztowana w jednym celu, mianowicie by straciła swą niewinność. Dostała się wtedy pod opiekę niejakiej Afrodyssy, która szefowała domowi uciech cielesnych. Jednak na nic się zdały próby pohańbienia cnotliwej Agaty. Zawiedziony Kwincjan oddał ją więc następnie pod sąd, cokolwiek stronniczy, bowiem skutkował torturami na Agacie oraz usunięciem jej piersi. Mowa później w źródłach o mającym miejsce trzęsieniu ziemi, które zostało zinterpretowane jako kara za owe torturowanie Agaty. Tortur aprzestano, jednak rzucono ją na rozżarzone węgle, po czym zmarła – 5 lutego 251 roku.
W dostępnych źródłach mowa głównie o cierpieniu Agaty, które spadło na nią z rąk Rzymian. Agata żyła w III wieku n.e., natomiast wzmianki na jej temat pochodzą dopiero z wieku piątego.
Ku czci Agaty papież Symmachus wystawił bazylikę w roku 514. Później Grzegorz Wielki poświęcił jej kolejną świątynię pod sam koniec wieku szóstego. Natomiast historyczny szczególnie jest rok 731, ponieważ papież Grzegorz II wystawił ku jej czci Bazylikę św. Chryzogona, nie gdzie indziej, a właśnie na Zatybrzu. Ciało Agaty odnajdujemy dziś w Katynii, w tamtejszej katedrze. Do jej relikwi należy welon Świętej, który jest artefaktem legendarnym, ponieważ przypisuje się mu cudowne ocalenie Katynii, na przykład funkcje taką pełnił podczas najazdów na Katynie, które plądrowały region.
Ciekawostki o św. Agacie
- Św. Agata, Św. Cecylia, Św. Łucja i Św. Agnieszka. Święte te tworzą komplet dziewic – męczennic Kościoła. Do Agaty na przykład kierowane były modlitwy wiernych podczas wybuchów wulkanu Etna na Sycylii, bowiem wówczas lawa zalewała bardzo rozległe tereny. Agata ponadto pochodziła z Katanii, miasta na Sycylii, położonego właśnie u stóp wulkanu Etna.
- Agata uchodzi za szczególną patronkę normalnych, ludzi poszukujących normalności pośród życiowych niepowodzeń.
- Podczas tortur obcięto Agacie piersi i rzucono ją na rozżarzone węgle.
- W dniu św. Agaty bywa, że blisko milionowy tłum Katynii manifestuje swe oddanie patronce, przemierzając ulice miasta.
- Agata patronuje kobietom walczącym z nowotworem piersi.
- Agata patronuje osobom chcącym zachować czystość lub po prostu ustrzec się przed grzechem nieczystości.
- Zachowała dziewictwo i nie wyparła się Chrystusa mimo usilnych starań torturujących ją siepaczy.
- Rok po śmierci Agaty wulkan Etna wybuchł, a lawa zbliżała się do miasta. Wówczas to żar wulkaniczny cudownie zatrzymał się przed samymi bramami miasta. Z miejsca przypisano to cudowne ocalenie właśnie Agacie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Sycylijska
- http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-05.php3
- https://kosciol.wiara.pl/doc/490553.Patronki-normalnych-sw-Agata
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Bardzo fajne