Edmund Bojanowski przyszedł na świat w Grabonogu 14 listopada 1814 roku. Zmarł w Górce Duchownej 7 sierpnia 1871 roku. Był polskim działaczem społecznym, błogosławionym Kościoła katolickiego, twórcą ochronek wiejskich, tłumaczem, założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny.
Biografia i życiorys Edmunda Bojanowskiego
Edmund Bojanowski był synem Walentego i Teresy z Umińskich. Wychowanie otrzymał katolickie. W domu rodzinnym pielęgnowane były polskie tradycje patriotyczne. Miał, jak sam podkreślał w swych pamiętnikach, dar uzdrawiania z ciężkiej choroby za sprawą modlitwy w gostyńskim sanktuarium.
Dzięki rodzicom odebrał staranne i rzetelne wykształcenie – wpierw na korepetycjach, później na Uniwersytecie Wrocławskim jako wolny słuchacz, by następnie zostać już formalnie studentem. Z kolei na przestrzeni lat 1836-1838 uczył się w Berlinie, co dotyczyło takich przedmiotów jak logika, poezja, psychologia, muzyka czy też historia sztuki. Jednak, jak sam podkreślał, pasją była mu literatura, czego dowodem zostało przetłumaczenie przez niego „Manfreda” George’a Byrona, ale i pieśni czeskich i serbskich, podobnież pisywał artykuły o polskich zabytkach.
Później poważnie zaniemógł. Choroba wymusiła wtedy przerwę w edukacji, na skutek czego nie ukończył studiów filozoficznych, ani nie mógł podejmować upragnionej edukacji seminaryjnej.
Bojanowski dał się jednak później poznać jako założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Dał też początek Bractwu Ochroniarek, przez co również Zgromadzeniu Służebniczek. Ponadto jego to inicjatywą było założenie w Grabonogu „Domu miłosierdzia”, apteki i wypożyczalni książek oraz czytelni.
Edmund Bojanowski odszedł 7 sierpnia 1871 w Górce Duchownej.
Ciekawostki o Edmundzie Bojanowskim
- Edmundowi Bojanowskiemu udawało się gromadzić zgłaszające się do niego dziewczęta i przygotowywać je do pracy w swoim dziele. W formacji przyszłych sióstr podejmował starania wychowania religijnego, uczył tam chociażby praktyk pobożnościowych, również takich jak medytacja, poprzedzona rachunkiem sumienia.
- W napisaniu reguły swego zgromadzenia Bojanowski współpracował z takimi jak J. Koźmian, ks. H. Kajsiewicz i ks. P. Semenenka.
- Przed śmiercią Bojanowskiego, jego zgromadzenie miało w samym tylko Wielkim Księstwie Poznańskim 22 domy i liczyło 98 sióstr.
- Za życia Bojanowskiego służebniczki zaczęły pracować także w innych częściach Polski rozbiorowej: na Śląsku, w Galicji i Królestwie Polskim.
Cytaty Edmunda Bojanowskiego
„Dzieci to jest nasz skarb, przez który jak nam się zdaje, możemy sobie najprędzej niebo wyjednać.”
„Ręce przy pracy, serce przy Bogu.”
„Najwyższym celem wychowania jest, aby człowiek stał się obrazem i podobieństwem Boga na ziemi.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Bojanowski
- https://pl.aleteia.org/2018/08/07/edmund-bojanowski-blogoslawiony-ktory-patriotyzm-rozumial-jako-sluzbe-ubozszym-wszyscy-swietni/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: