Joseph Haydn przyszedł na świat w Rohrau 31 marca 1732 roku. Zmarł w Wiedniu 31 maja 1809 roku. Był austriackim kompozytorem doby klasycyzmu, najstarszym z tak zwanej trójki wiedeńskiej, bowiem obok Mozarta i Beethovena jest wymieniany jako ten najwybitniejszy.
Biografia i życiorys Joseph’a Haydn’a
Joseph Haydn będąc jeszcze sześciolatkiem rozpoczął pobieranie nauk muzycznych. Później uczył się także w zakresie gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 16 lub 17 lat zaczął utrzymywać się z z profesji wiedeńskiego muzyka. Akompaniował na przykład Nicoli Porpory, później zostając nadwornym kompozytorem hrabiego Morzina w Lukavec. Był rok 1761 gdy awansował na wicekapelmistrza dworu węgierskiej rodziny Esterhazych. Tam tez pracował do roku1790, tworząc głównie utwory operowe. Po tym okresie pracy nadwornej Joseph Haydn rozpoczął samodzielną karierę muzyczną. Tworzył głównie w dwóch miejscach, mianowicie Wiedniu oraz Londynie. Zasłynął przede wszystkim ze swych symfonii, komponował jednak również wspaniałe oratoria i rozbudowane msze.
W Eisenstadt istnieje do dziś Ogród ziołowy Haydna. To tam właśnie kompozytor szukał ustronnego wysieczenia i odpoczynku, w związku z faktem, iż cisza potrafiła wygrać mu wewnątrz najlepsze melodie. Nie był w tym bynajmniej bierny, ponieważ wraz ze swą żoną uprawiał tam kwiaty i zioła. Ogród ten do dziś rzecz jasna jest celem pielgrzymujących i ciekawych kulisów jego muzyki, zatem można za opłatą zwiedzić to miejsce w zorganizowanych grupach.
Haydn zaprzestał komponowania w roku 1803. Powodem bezpośrednim był zły stan zdrowia. Jego ostatnimi dziełami pozostają wybitne oratoria, jak m.in. to zatytułowane „Stworzenie świata”, czy też „Pory roku”.
Joseph Haydn, co należy podkreślić, był jednym z głównych przedstawicieli klasycyzmu muzycznego oraz był jednym z tych, którzy zdefiniowali w ramach tej epoki główne formy muzyczne.
Szczególnie interesujące dzieła Haydna pochodzą z lat 1760–1770, mowa więc o tworzonym przez niego stylu ”Sturm und Drang”, kierunku awangardowym kultury klasycyzmu, który nie mniej zapowiadał już romantyzm. Są tam zawarte w jego wybitnych partiach niecodzienne akordy, unikalne tonacje molowe oraz nieoczekiwane zmiany
nastroju.
Joseph Haydn odszedł w Wiedniu 31 maja 1809 roku.
Ciekawostki o Josephie Haydnie
- Oprócz zmysłu kompozycyjnego, Haydn posiadał bardzo dobry, o ile nie wybitny głos, któremu to właśnie zawdzięczał fakt, iż zwrócili na jego osobę uwagę nauczyciele, dzięki którym mógł muzycznie wówczas zaistnieć.
- Zastanawia i za pewne należy do ciekawostek fakt, iż o prywatnym życiu Haydna i jego działalności w tym zakresie brak bliższych danych.
- Po śmierci artysty odcięto jego ciału głowę – jego zwolennicy bowiem nosili się z przemożną chęcią sprawdzenia, gdzie właściwie umiejscowiony był jego artystyczny geniusz. Miejsca tego jednak mimo autopsji nie odnaleziono.
- Haydn przyjaźnił się z samym Mozartem, z którym to nawzajem się podziwiali. Znał też młodszego od siebie Beethovena, który przypisywał mu zdolność inspirowania do pisania muzyki na najwyższych możliwych poziomach.
Cytaty Josepha Haydna
„Młodzi ludzie mogą nauczyć się z mojego przykładu, że coś może pochodzić z niczego. To, czym się stałem, jest wynikiem moich ciężkich wysiłków.”
„Ona nie ma ani jednej zalety i jest jej całkowicie obojętne, czy jej mąż jest szewcem, czy artystą.”
„Byłem odcięty od świata, więc byłem zmuszony, by być oryginalnym.”
„Nie było nikogo, kto by mnie pomylić, więc musiałem stać się oryginalny.”
„Nigdy nie byłem szybkim pisarzem, ale skomponowałem go z wielką starannością i wysiłkiem.”
„Słuchałem więcej niż studiowałem … dlatego stopniowo rozwinęłam moją wiedzę i umiejętności.”
„Kiedy myślę o moim Bogu, moje serce tańczy we mnie dla radości, a wtedy moja muzyka również musi tańczyć.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Haydn
- https://www.biography.com/people/franz-joseph-haydn-9332156
- https://www.brainyquote.com/authors/joseph_haydn
- https://www.azquotes.com/author/20848-Joseph_Haydn
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: