Święty Walenty żył na przestrzeni II i III wieku. Był biskupem Terni w Umbrii. Zginął śmiercią męczeńską. Jest świętym Kościoła katolickiego i syryjskiego.
Życiorys św. Walentego
Pod tym imieniem znamy 16 świętych i 3 święte. O św. Walentym posiadamy skąpe wiadomości historyczne, choć to właśnie on należał kiedyś do najbardziej znanych i czczonych w Kościele Zachodnim, Łacińskim, świętych.
W Martyrologium Rzymskim św. Walenty pod datą 14 lutego jest wspominany dwa razy: jako kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowania, jakie wybuchło za panowania cesarza Klaudiusza II Gota ok. roku 269, oraz jako biskup Terni pod Rzymem, który po długich mękach został sprowadzony do Rzymu i tam stracony. Przypuszcza się, że w tym wypadku chodzi o jedną i tę samą osobę, czczoną w Rzymie i w Terni.
Święty Walenty urodził się około 175 roku w Interamnie.
Św. Walenty biskupem Terni w Umbrii, natomiast cała reszta jest już w sferze poszlak i historycznych domysłów jak i legend, bowiem źródła o nim wypowiadają się dość skąpo i niejednoznacznie. Św. Walenty żył na przestrzeni II i III wieku, i był rzymskim kapłanem. Tam również, na rzymskich rubieżach, Walenty był naocznym świadkiem prześladowań organizowanych przez cesarza Klaudiusza II Gota. Był ich świadkiem wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystując męczennikom w czasie ich procesów, ale i samych egzekucji. Wkrótce jednak i sam Walenty został pojmany oraz doprowadzony przed oblicze prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy przewód procesowy, polegający na wymuszaniu na św. Walentym odstępstwa od Chrystusa. W tym celu sędzia kazał użyć chłosty kijami. Kiedy tortury nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, kazał ściąć św. Walentego. Egzekucja została dokonana 14 lutego 269 roku.
Ciało św. Walentego pochowano w Rzymie przy via Flaminia. Brak bliższych wiadomości o nim nie przeszkodził w szybkim rozwoju kultu św. Walentego. Jego grób bowiem już w IV wieku otoczony został szczególną czcią. Nad grobem tym później papież Juliusz I wystawił bazylikę pod wezwaniem właśnie św. Walentego. Odnowił ją później papież Teodor I. Bazylika wraz z grobem św. Walentego została faktycznym sanktuarium oraz jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych wczesnego chrześcijaństwa. W ciągu średniowiecza kult Walentego objął już niemal całą Europę, prowadząc jego legendę także do miejsc odzyskiwanych przez krzyżowców.
Legendy
Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania natomiast duchownym. Żył w III wieku, za panowania Klaudiusza II Gota. Cesarz za namową swoich doradców wydał zakaz, mówiący o tym, że młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 37 lat nie mogą wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on bowiem, że najlepszymi żołnierzami są tacy legioniści, którzy nie mają rodziny. Zakaz ten złamał właśnie biskup Walenty, gdyż błogosławił on śluby młodych legionistów, za co został wtrącony do więzienia. Legenda mówi o jego miłości do niewidomej córki swojego strażnika pod wpływem której córka strażnika odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał po prostu zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. W ten sposób 14 luty każdego roku jest obchodzony właśnie ku jego czci.
Patron zakochanych i chorych
W związku ze splotem zwyczajów ludowych, legend i folkloru św. Walenty był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami (szczególnie umysłowymi, nerwowymi i epilepsją). Natomiast na zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a współcześnie także i w Polsce jest czczony jako patron zakochanych. W związku z tym dzień 14 lutego stał się okazją, by obdarowywać się drobnymi upominkami.
Ciekawostki
Ikonografia przedstawia św. Walentego w stroju kapłana z kielichem w lewej ręce a z mieczem w prawej lub czasem jako biskupa, uzdrawiającego chłopca z padaczki.
W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne św. Walentego (14 lutego) jest obchodzone od 496 roku na mocy decyzji papieża Galazjusza I.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- Ks. Wincenty Zaleski SDB, Święci na każdy dzień, Wydawnictwo Salezjańskie, Łódź 1982
- https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Walenty
- https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-14b.php3
- http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/historia,c,8/swiety-walenty-historia-i-legenda,58603.html
- http://niedziela.pl/artykul/38144/nd/Sw-Walenty—patron-zakochanych-i-chorych
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: