Carlo Acutis (1991-2006) był włoskim uczniem pełnym dobroci dla ludzi i miłości do Boga. Ewangelizował poprzez internet i stworzył międzynarodową wystawę na temat Cudów eucharystycznych, która gościła na 5 kontynentach i poruszyła serca wielu ludzi, pomagając im zbliżyć się do Boga. Carlo jest błogosławionym Kościoła katolickiego. Może być wzorem do naśladowania nie tylko dla młodych ludzi, ale dla każdego człowieka, gdyż poprzez swoje życie dał nam niezwykły przykład miłości do Boga i ludzi.
Carlo Acutis – życiorys
Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 roku w Londynie (Wielka Brytania), jako syn włoskich emigrantów Andrei i Antonii (z domu Salzano), którzy zamieszkiwali tam z powodów zawodowych. Jego ojciec pracował w banku inwestycyjnym Lazard Brothers. Przodkiem Carlo był polski ziemianin i dyplomata – Jan Perłowski (1872–1942), którego wnuczką jest Maria Henrietta Perłowska (ur. 1939) – babcia Carlo Acutisa.
Carlo ochrzczony został 18 maja 1991 roku w Kościele „Our Lady of Dolours” w Londynie. Gdy miał pięć miesięcy jego rodzina wróciła do Mediolanu.
W 1995 roku, kiedy Carlo miał 4 lata, zmarł jego dziadek od strony matki. Wkrótce przyśnił się wnukowi, prosząc go o modlitwę, gdyż znajdował się w czyśćcu. Pytania na tematy nadprzyrodzone skierował do swojej polskiej niani, która wytłumaczyła mu wg wiary katolickiej o co chodziło i jak się ma modlić.
W wieku czterech lat Carlo został zapisany przez rodziców do przedszkola, a następnie do szkoły podstawowej znajdującej się w pobliżu ich miejsca zamieszkania, którą prowadziły Siostry pod wezwaniem Świętej Marceliny (wł. Istituto Tommaseo delle Suore Marcelline).
Gdy Carlo miał 7 lat wyraził pragnienie przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Dzięki specjalnemu pozwoleniu jego kierownika duchowego – Arcybiskupa Pasquale Macchi, przystąpił do Sakramentu Komunii Świętej w dniu 16 czerwca 1998 roku. Uroczystość odbyła się w klasztorze Sióstr Klauzurowych Romitek z Zakonu Sant’Ambrogio ad Nemus w Bernaga di Perego (Lecco).
Po Pierwszej Komunii Świętej, Carlo za zgodą swojego kierownika duchowego Don Ilio Carrai zaczął codziennie uczestniczyć we Mszy Świętej. Co tydzień chodził do spowiedzi świętej. Naśladując małych pasterzy z Fatimy, składał własną ofiarę za tych, którzy nie kochają Pana Jezusa obecnego w Eucharystii. Gdy ze względu na szkolne obowiązki nie mógł uczestniczyć we Mszy Świętej to przyjmował Komunię Duchową. Wśród swoich kolegów i przyjaciół szerzył dzieło apostolskie. Wyjaśniał im tajemnicę Eucharystii opierając się na opowieściach o najważniejszych cudach eucharystycznych, które miały miejsce na przestrzeni wieków.
Postanowił wykorzystać swój talent informatyczny do zaprojektowania i stworzenia międzynarodowej wystawy na temat „Cudów Eucharystycznych”. Jest to obszerny materiał fotograficzny zawierający bogate opisy i przedstawiający niektóre z głównych Cudów Eucharystycznych uznanych przez Kościół (około 136), które miały miejsce w wielu krajach na przestrzeni wieków.
Carlo był także niezwykle oddany Maryi i na wyraz tego oddania codziennie odmawiał różaniec. Kilkukrotnie poświęcił się Maryi, aby wyrazić Jej swoje oddanie oraz błagać o wsparcie. Zaprojektował także szkic różańca, który następnie odtworzył na swoim komputerze.
Carlo Acutis zawsze myślał o innych. Kiedy miał zaledwie 5 lat chodził do kapucynów, którzy prowadzili stołówkę dla ubogich. Zanosił tam swoją skarbonkę ze wszystkimi swoimi pieniążkami. On nigdy nie myślał by kupić coś dla siebie. Wszystkie swoje pieniądze przeznaczał dla potrzebujących. W wieku 10. lat Carlo zanosił jedzenie tym, którzy mieszkali na ulicy. Za wszystkie swoje oszczędności potrafił kupić plecak czy koc i podarować go komuś na ulicy. Nosił tylko jedną parę butów, gdyż mówił, że trzeba pomagać biednym i nie ma co wyrzucać pieniędzy.
Jako młody człowiek zadał sobie pytanie: „W jaki sposób mam służyć innym mając 12-13 lat?”. Jako nastolatek zaangażował się w pomoc braciom kapucynom – rozdawał posiłki ubogim mieszkańcom Mediolanu.
Carlo miał niezwykły wpływ na swoje otoczenie. Jego rodzina miała służącego Rajeesha, który tylko przez Carlo był traktowany jak przyjaciel. Przebywanie Rajeesha z młodym Carlo sprawiło, że jego serce zaczęło się przemieniać i Rajeesh nawrócił się z hinduizmu na chrześcijaństwo. Rajeesh był zadziwiony, że tak młody chłopiec mógł być dla niego nauczycielem, który dotarł do jego serca.
Dnia 4 maja 2003 roku prałat Luigi Testore udzielił Carlo Acutisowi Sakramentu bierzmowania w kościele Santa Marie Segreta.
Gdy Carlo miał 14 lat, rozpoczął naukę w Liceum Klasycznym przy Instytucie Leona XIII w Mediolanie, który był prowadzony przez Ojców Jezuitów.
Carlo wraz ze studentami informatyki uczestniczył w tworzeniu strony internetowej mediolańskiej parafii Santa Maria Segreta. Chociaż nauka w liceum była niezwykle absorbująca to jednak z własnej inicjatywy postanowił poświęcić część swojego wolnego czasu na przygotowywanie młodzieży do bierzmowania poprzez nauczanie katechizmu w parafii Santa Maria Segreta. Tego samego roku zaprojektował nową stronę internetową na rzecz wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII. Promował oraz koordynował tworzenie spotu dla licznych inicjatyw w ramach tego przedsięwzięcia, który miał zasięg ogólnokrajowy. Lato 2006 roku spędził na projektowaniu strony internetowej w ramach tego projektu.
Był także autorem strony internetowej Papieskiej Akademii Cultorum Martyrum. Był uczynny i miał wesołe usposobienie, dlatego też zawsze znajdował się w centrum uwagi swoich przyjaciół, m.in. dlatego, że chętnie pomagał im przy obsłudze komputera i programów informatycznych.
Carlo otrzymał wiele dyplomów uznania i certyfikatów poświadczających posiadane przez Niego umiejętności w zakresie obsługi komputera oraz fakt, że chętnie dzielił się posiadaną wiedzą nie tylko z członkami rodziny, lecz również z kolegami i osobami zwracającymi się do Niego o taką pomoc.
Carlo uwielbiał spędzać wakacje w domu rodzinnym w Asyżu, gdzie oprócz zabawy z przyjaciółmi, poznawał św. Franciszka. Od Niego nauczył się szacunku dla wszelkiego Stworzenia oraz oddania najbiedniejszym. W spełnianiu aktów miłosierdzia wobec ubogich czerpał także przykład ze św. Serafina i św. Antoniego z Padwy. Carlo zaangażował się w działalność charytatywną na rzecz bezdomnych, potrzebujących i imigrantów. Wspierał ich także finansowo, przeznaczając na ten cel pieniądze zaoszczędzone z otrzymywanej tygodniówki.
Trzonem Jego duchowości było codzienne spotkanie z Panem w Eucharystii. Często mówił: „Eucharystia jest moją drogą do nieba!”.
Jego mottem życiowym były słowa: „Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kopie”.
Choroba, śmierć i owoce jego życia
Carlo miał bardzo silną świadomość życia wiecznego. W październiku 2006 roku zachorował na białaczkę typu M3, która jest uważana za najbardziej agresywną postać tej choroby. Był hospitalizowany w klinice De Marchi w Mediolanie. Gdy sytuacja się pogorszyła, przeniesiono go do szpitala San Gerardo w Monzie. Na kilka dni przed przyjęciem do szpitala, ofiarował swoje życie Panu za Papieża, Kościół oraz o to, aby po śmierci poszedł prosto do Nieba.
W szpitalu ksiądz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych. Towarzyszyli mu lekarze i pielęgniarki, którzy wspominają go z ogromnym uczuciem i szacunkiem.
Carlo napisał na chwilę przed śmiercią: „Umieram szczęśliwy, ponieważ nie zmarnowałem nawet minuty swojego życia na to, co nie podobało się Panu Bogu”. Zmarł 12 października 2006 roku. Wiadomość o jego śmierci bardzo szybko obiegła lokalną społeczność. Po sprowadzeniu ciała do domu, nieustannie napływały tłumy ludzi, którzy chcieli się z Nim pożegnać po raz ostatni. Pogrzeb miał miejsce dnia 14 października 2006 roku w kościele Santa Maria Segreta. Pochowano go w rodzinnym grobowcu w Ternengo (Biella), a w lutym 2007 roku przeniesiono jego doczesne szczątki na cmentarz komunalny w Asyżu. W ten sposób spełniono jego pragnienie o spoczęciu w mieście św. Franciszka.
Od jego śmierci, wiedza na temat jego świętości oraz znaków nieustannie rośnie na wszystkich kontynentach. Był autentycznym świadkiem Chrystusa we wszystkich środowiskach, w których żył. Jego życie dla współczesnej młodzieży jest jak świecąca latarnia morska. Był przykładem ewangelicznych wartości, głosił Chrystusa słowem i świadectwem swojego życia.
Przesłanie Carla mówi o wymiarze w którym spotykamy naszego Zbawiciela, który z miłości nas odkupił. Carlo wskazuje osobom zniechęconym, cierpiącym, zawiedzionym, niespokojnym, samotnym i opuszczonym na Eucharystię, w której ukrywa się Bóg. Obecność Jezusa Chrystusa w konsekrowanej Hostii była dla niego prawdą opartą na skale i gwarancją, że człowiek nigdy nie zostanie sam, nawet, gdy wszystko się wali.
Carlo przekazywał współczesnej młodzieży, że Eucharystia to jedyne lekarstwo na rozwiązanie problemów ludzkości, gdyż znajdujemy w Niej Chrystusa, który wcielił się z miłości i cierpiał, aby nas zbawić. Jego życie skupiało się wokół Mszy Świętej, a kiedy czas mu na to pozwalał, zatrzymywał się także na Adoracji Eucharystycznej. Carlo był wstrząśnięty wielką miłością Boga do człowieka i ujawniał innym to niezwykłe bogactwo. Dzielił się z innymi tajemnicami wiary, będąc apostołem w różnych środowiskach: w rodzinie, szkole, w czasie wolnym czy podczas podróży. Potrafił wzbudzać zapał i praktykę chrześcijańską również u osób konsekrowanych i kapłanów. Carlo chciał przynosić obfity owoc we wszystkim co robił, dlatego jak mówi o tym jedna z przypowieści, zawsze starał się być powiązany z limfą winorośli – Chrystusem.
Dzięki Carlo, jego mama zaczęła studiować zaocznie teologię, zrozumiała znaczenie sakramentów i odkryła w Eucharystii prawdziwą Obecność Boga. Carlo potrafił wymodlić nawrócenie dla ludzi, którzy od 50 lat nie chodzili do kościoła i nie spowiadali się. „Modlitwa ma potężną moc, Wasza modlitwa może naprawdę zmienić los człowieka.” – mówiła mama Carlo w wywiadzie na temat swojego syna. (Konferencja Antonii Acutis – mamy Carla Acutisa)
Beatyfikacja
Proces beatyfikacyjny Carlo Acutisa rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. W międzyczasie za wstawiennictwem Carlo dokonał się cud w Brazylii. Było to uzdrowienie dziecka, które cierpiało na wrodzoną wadę rozwojową trzustki. Proboszcz tamtejszej parafii, który znał Carlo dzięki mediom, zaprosił wszystkich do modlitwy. 12 października w rocznicę śmierci Carlo odprawiał Mszę Świętą i pod koniec Mszy dziecko z poważnie chorą trzustką niesione przez dziadka, który modlił się o jego uzdrowienie zostało cudownie uzdrowione.
Dnia 5 lipca 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 roku zatwierdził wyżej wymieniony cud dokonany za jego wstawiennictwem, otwierając w ten sposób drogę do beatyfikacji. Uznano, że uzdrowienie dziecka chorego na trzustkę było niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Carlo Acutis został beatyfikowany dnia 10 października 2020 roku w bazylice św. Franciszka z Asyżu. Od momentu beatyfikacji jego grób znajdujący się w kościele Matki Boskiej Większej jest miejscem pielgrzymek wielu osób.
Wspomnienie liturgiczne Carlo Acutisa obchodzone jest dnia 12 października.
Carlo Acutis – Cuda Eucharystyczne na świecie
Carlo Acutis poświęcał się, by znaleźć coraz nowsze sposoby, by pomóc innym wzmocnić ich wiarę. W związku z tym, jako swoja spuściznę pozostawił nam swoje wystawy, wśród których w szczególny sposób wyróżnia się ta przedstawiająca Cuda eucharystyczne.
Podczas zwiedzania wystaw Meeting di Rimini w 2002 roku, Carlo zdecydował się zorganizować wystawę na temat Cudów eucharystycznych uznanych przez Kościół. Nie było to łatwe zadanie: przez około dwa i pół roku wymagało również zaangażowania członków jego rodziny. Korzyści duchowe, jakie niesie za sobą wystawa, początkowo nie były przewidywalne, jednak dziś możemy z cała pewnością stwierdzić, że wystawa prezentowana była na wszystkich 5 kontynentach. Ponadto, wielu proboszczów prosiło, by zebrać prezentowany materiał w formie katalogu z uroczystym wstępem napisanym przez Kardynała Angelo Comastri, archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej i wikariusza generalnego Państwa Watykańskiego, jak również przez Jego Eminencje Raffaello Martinelli, ówczesnego Dyrektora Biura katechetycznego Kongregacji Doktryny Wiary.
Od tego momentu, patrząc na wyniki, wystawa, jeśli możemy tak powiedzieć, „powoduje cuda”. W samych Stanach Zjednoczonych, dzięki pomocy Zakonu Rycerzy Kolumba, e Cardinal Newman Society oraz e Real Presence Association and Education, pod patronatem Kardynała Edmonda Burke, wystawa gościła w tysiącach parafii i na ponad 100 uniwersytetach. Ponadto, była promowana na kilku Konferencjach Episkopatów, m.in. Filipin, Argentyny, Wietnamu, itd. Pokazywana była również w Chinach i Indonezji. Ważne Bazyliki i Sanktuaria gościły wystawę Carla, w tym Sanktuarium w Gwadelupie i Fatimie, z okazji setnej rocznicy urodzin Franciszka Marto.
Carlo poprzez tę wystawę ukazał świadectwa wiernych i księży, którzy przeżyli te Cuda i uświadamiał jak bardzo to zmieniło ich życie. Wystawa ta uczyniła wiele dobrego, poruszyła serca wielu ludzi, pomagając im zbliżyć się do Chrystusa.
Tę piękną, interesującą i umacniającą w wierze wystawę możemy oglądać na stronie http://cuda-eucharystyczne.pl/. Wśród państw na mapie cudów eucharystycznych znajduje się także Polska. Dzięki informacjom na stronie możemy dowiedzieć się więcej o pięciu cudach eucharystycznych, które dokonały się w naszej ojczyźnie. Te niezwykłe cuda pokazują, że w Hostii naprawdę jest obecny Bóg.
Oficjalna strona wystawy, która przedstawiona jest w wielu językach to http://www.miracolieucaristici.org/. Można na niej pobrać plansze do druku, ulotki i plakaty oraz materiały do aranżacji wystawy.
Carlo Acutis – cytaty
„Gdyby ludzie zdali sobie sprawę z tego czym jest Eucharystia, kościoły byłyby tak wypełnione, że trudno byłoby do nich wejść.”
„Nie ja, ale Bóg. Nie miłość własna, ale Chwała Boża. Smutne jest oblicze zwrócone ku sobie, szczęśliwe zwrócone ku Bogu.”
„Im więcej Eucharystii otrzymujemy, tym bardziej stajemy się podobni do Jezusa, aby na ziemi mieć przedsmak nieba.”
„Nasza dusza jest jak balon na gorące powietrze. Jeśli popełnimy grzech śmiertelny, dusza spada na ziemię. Spowiedź jest jak ogień pod balonem, który pozwala duszy wznieść się ponownie… Ważne jest, aby często przystępować do spowiedzi.”
„Maryja Dziewica jest jedyną kobietą w moim życiu.”
„Jedyną rzeczą, o którą musimy prosić Boga w modlitwie, jest pragnienie bycia świętym.”
„Nieustannie proś swojego anioła stróża o pomoc. Twój anioł stróż ma zostać twoim najlepszym przyjacielem.”
„Być zawsze zjednoczonym z Jezusem – oto cel mojego życia.”
Carlo Acutis – ciekawostki
W Asyżu powstał Ośrodek Carlo Acutisa, w którym wśród pięknej przyrody znajdują się psy, papugi i wiele różnych gatunków ptaków. Rodzice pragnęli by powstał ten ośrodek, gdyż Carlo był chłopcem kochającym przyrodę i zwierzęta.
Powstała piękna polska pieśń ku czci bł. Carlo Acutisa – Carlo Przyjacielu.
Carlo Acutis pokazał swoim życiem, że świat cyfrowy może służyć dobru i ukazywać miłość oraz piękno Stwórcy.
Zobacz także
Interesuje Cię ubiór z motywami chrześcijańskimi? Jeśli tak to koniecznie odwiedź sklep Nieboimysie.pl, gdzie kupisz m.in. koszulki i bluzy z cytatami z Pisma Świętego. Sprawdź ofertę na:
https://nieboimysie.pl/kategoria-produktu/bluzy-chrzescijanskie-religijne-katolickie
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Film: Carlo Acutis Misjonarz 2.0
Konferencja Antonii Acutis – mamy Carla Acutisa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Acutis
Zdjęcie z https://www.youtube.com/watch?v=gPQQF3HTH9Q, licencja CC,
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: