Stephen Hawking. Kim były jego żony? Ile miał dzieci? Czy wierzył w Boga? Co było przyczyną jego śmierci? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawostki z jego życia.
Stephen Hawking – żona i dzieci
W roku 1963 Stephen Hawking poznał Jane Wilde, która studiowała językoznawstwo. Dość szybko się zaręczyli, co przyczyniło się do tego, że Hawking odzyskał chęć do życia. Postarał się zapewnić sobie stypendium, a mając już zabezpieczenie finansowe para w 1965 roku postanowiła się pobrać.
W 1967 roku urodził się Robert Hawking, ich pierwszy syn. Jednak Jane z opieką nad nim musiała w przeważającej większości radzić sobie sama. Zaś na Robercie na pewnym etapie jako na najstarszym z rodzeństwa w największym stopniu spoczął obowiązek pomocy matce, w tym w opiece nad ojcem. Sama Jane pisała o tym, że wielokrotnie robił rzeczy, których nie powinien był musieć robić. W przeciwieństwie do ojca Robert trzyma się raczej z dala od sławy. Ożenił się, jego żona ma na imię Katrina, mają dwójkę dzieci: George’a i Rose. Studiował fizykę w Cambridge. Z zawodu zaś jest programistą, przez 25 lat pracował dla Microsoftu jako Principal Software Engineer.
Z kolei w 1970 roku na świat przyszła córka Stephena i Jane Lucy. Spośród wszystkich ich dzieci ona jest najbardziej znana. Studiowała języki nowożytne na Uniwersytecie Oksfordzkim. Została pisarką i dziennikarką, zresztą z ojcem napisała 3 skierowane do dzieci i młodzieży książki, m.in. „Jerzy i tajny klucz do Wszechświata”. O swoich relacjach z ojcem mówiła, że oboje są tak samo uparci, co często prowadziło do sporów pomiędzy nimi. W roku 1997 urodziła syna Williama, u którego zdiagnozowano później autyzm. Tak Lucy, jak i Robert są obecnie zaangażowani w działalność The Stephen Hawking Foundation. Stephen i Jane mieli później jeszcze jednego syna, w 1979 roku Jane urodziła Tima. To o nim sam Stephen mówił, że spośród jego dzieci jest w największym stopniu taki, jak on. Uwielbiali grać w szachy oraz Monopoly, przy czym Stephen przeważnie wygrywał w tę pierwszą grę, a Tim w drugą. Nawet kiedy Hawking poruszał się już na wózku elektrycznym bawili się razem w chowanego.
Małżeństwo Stephena Hawkinga i Jane Wilde jednak nie przetrwało, rozstali się w 1990 roku. Istotną przyczyną rozpadu tego związku były różnice światopoglądowe. Ale nie tylko. Po tym, jak urodził się Tim Jane zaczęła obawiać się śmierci Stephena i o to, kto zapewni im byt? W ich domu zamieszkał wtedy organista z miejscowego kościoła Jonathan Jones. Relacje pomiędzy nim a Jane zaczęły się pogłębiać. W 1990 roku Hawking zamieszkał zatem z jedną z pielęgniarek, Elaine Mason, z którą ożenił się w roku 1995. Natomiast 9 miesięcy po ślubie Stephena Jane wyszła za Jonathana.
Elaine Mason, z domu Lawson, pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem pracowała nawet przez 5 lat w sierocińcu w Bangladeszu. Po powrocie do Anglii wyszła za inżyniera komputerowego Davida Masona. To właśnie on opracował sposób montażu komputera służącego Hawkingowi do mówienia do jego wózka. Mieli dwóch synów, którzy po ślubie Stephena i Elaine zamieszkali razem z nimi. Ona sama określana jest przez autorów jako opiekuńcza, z atletyczną budową a jednocześnie z niezwykle zbieżnym z Hawkingiem poczuciem humoru. Towarzyszyła Hawkingowi w jego podróżach już w latach 80, który na pewnym etapie zaczął ją faworyzować. Wydaje się jednak, że nie wytrzymała trudów sytuacji kryzysowych związanych z jego stanem zdrowia. Zdarzały się nawet sytuacje, w których musiała go reanimować. W roku 2007 rozwiedli się, a słynny fizyk mieszkał od tego czasu z gosposią.
Stephen Hawking o Bogu
Jednym z powodów, z którego Stephen Hawking rozwiódł się z pierwszą żoną był fakt, że o ile ona była osobą głęboko wierzącą, o tyle słynny fizyk w coraz większym stopniu kierował się w stronę ateizmu. On sam w wywiadach to potwierdzał i stwierdzał, że Boga nie ma. W swoich publikacjach wielokrotnie w różny sposób podchodził jednak do sprawy istnienia Boga analizując tę kwestię w kontekście powstania Wszechświata. Uważał, że jeżeli nie posiadał on stanu początkowego i jest samowystarczalny nie ma w nim miejsca dla Stwórcy. Stawiał również pytania typu „co Bóg robił zanim stworzył niebo i ziemię?”. W innym jednak miejscu potrafił stwierdzić, że możliwe jest iż Bóg ustanowił pierwotną konfigurację Wszechświata, ale później go opuścił, co paradoksalnie wskazywałoby na jego deistyczne poglądy. Natomiast moment Wielkiego Wybuchu i proces powstania Wszechświata według niego były niesamowicie dokładne.
Na co zmarł Stephen Hawking?
Stephen Hawking zmarł w swoim domu 14 marca 2018 roku. Oficjalnie nie podano bezpośredniej przyczyny jego śmierci, ale prawdopodobnie była nią choroba, na którą cierpiał przez większość życia, czyli stwardnienie zanikowe boczne, które mogło spowodować niewydolność oddechową. Mogły to również być po prostu przyczyny naturalne. W chwili śmierci miał już bowiem 76 lat. Również data jego śmierci związana była z innym wielkim naukowcem: to rocznica urodzin Alberta Einsteina. Został pochowany 31 marca w uniwersyteckim kościele St. Mary the Great w Cambridge. Jego urna ostatecznie spoczęła w towarzystwie takich wybitnych uczonych, jak Izaak Newton oraz Karol Darwin.
Film o życiu Stephena Hawkinga „Teoria wszystkiego”
W roku 2004 powstał pierwszy film biograficzny o Stephenie Hawkingu noszący tytuł „Hawking”. On sam występował w serialach, chociażby w „Star Treku”. Jednakże o wiele większy sukces odniósł dramat z 2014 roku w reżyserii Jamesa Marsha „Teoria wszystkiego”. Został on nakręcony na podstawie wydanych w 2007 roku przez jego byłą żonę Jane wspomnień pt. „Podróże ku nieskończoności. Moje życie ze Stephenem”. W rolach głównych wystąpili Eddie Redmayne oraz Felicity Jones. To poruszające dzieło słusznie doczekało się wielu nagród. Eddie Redmayne został uhonorowany Oscarem, otrzymał również Złoty Glob. Z kolei BAFTA uznała ten obraz za najlepszy film brytyjski.
Dowiedz się więcej o Stephenie Hawkingu
Był to artykuł opisujący drugą część życia Stephena Hawkinga. Jeśli chcesz przeczytać pierwszą część kliknij: Stephen Hawking: biografia, choroba, IQ, osiągnięcia.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Z. Drozdowicz, Agnostycyzm uczonych– wybrane postacie, „Nauka”, nr 1/2020.
L. Fabisińska, Halo. Historia komunikowania się, Nasza Księgarnia, Warszawa 2020.
K. Ferguson, Stephen Hawking: An Unfettered Mind, St. Martin’s Press, Nowy Jork 2013.
S. W. Hawking, Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2000.
W. B. Irvine, Wyzwanie stoika, Insignis, Kraków 2020.
J. Levy, Stephen Hawking: The Man, the Genius, and the Theory of Everything, Rosen Publishing Group Inc., Nowy Jork 2018.
L. Peters, Geniusz, który oszukał śmierć, „Przekrój” nr 4/2002.
B. Ryan Jr., Stephen Hawking. Physicist and Educator, Facts on File Inc., Nowy Jork 2005.
J. Simmons, 100 największych uczonych wszech czasów, Świat Książki, Warszawa 1997.
D. Sokołowska, Stephen Hawking – tryumf umysłu, „Neutrino” nr 39/2017.
J. Stovall, K. Johnson, Words that Shaped Our World. LLegendary Voices of History: Quotes that Changed How We Think, What We Do, and Who We Are, Sound Wisdom, Shippensburg 2022.
A. Wiech, Stworzenie wszechświata w świetle nauki i religii. Analiza naukowych debat (Artykuł dyskusyjny), „Fides et Ratio”, nr 4/2019.
Zdjęcie główne: Defense Visual Information Distribution Service, Domena Publiczna, Picryl.com, obróbka: przycięcie i wyostrzenie
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: