Imię Daniel oprócz wielu słynnych postaci kojarzyć się może z jednym z proroków ze Starego Testamentu. Skoro zaś mowa o słynnych osobach, wśród noszących to imię mężczyzn znajdziemy wielu naprawdę słynnych aktorów, ale i sportowców, głównie uprawiających sporty zimowe.
Zdrobnienia imienia Daniel
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Daniel to Danielek, Danek, Danuś, Dancio, Danik, Danieleczek, Danielik, Danielcio, Daniuś, Dandyś.
Znaczenie imienia Daniel
Imię Daniel jest imieniem pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się od sformułowania dāni’él, które oznaczało „Bóg osądził” czy też „Bóg jest sędzią”, chociaż spotyka się także opinie, zgodnie z którymi imię Daniel powinno był tłumaczone jako „potężny jest mój Bóg”. Samo brzmienie tego imienia powstało na bazie tłumaczenia Biblii, tyle że greckiego.
W Polsce imię to znane jest już od XIII wieku, a przynajmniej w tym wieku po raz pierwszy pojawia się w źródłach, w formach Daniel/Danijel (1224). Istniała też np. wschodniosłowiańska forma Daniło, odnotowana w źródle z roku 1394 lub 1398. Imię Daniel stało się podstawą dla powstania nazwisk, takich jak np. Danielak, Danielczyk, Danielewicz, Danilczuk, Daniluk, Daniłowicz oraz nazw miejscowości: Danielowice i Danielów. Swego czasu imię Daniel cieszyło się w Polsce dość dużą popularnością, której poziom później jednak spadł. Obecnie jego popularność jest raczej średnia. W roku 2020 nadano je 591 chłopcom (miejsce 58), a ogółem nosiło je około 166 500 mężczyzn, co daje nieco wyższe miejsce 42.
Imieniny Daniela
Najpopularniejsza data imienin Daniela to 21 lipca. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 3 i 23 stycznia, 16 lutego, 10 kwietnia, 11 czerwca, 13 i 15 lipca, 5, 15 i 21 sierpnia, 10 i 24 września, 10 i 13 października oraz 10, 11 i 18 grudnia.
Patron imienia Daniel
Świętych o imieniu Daniel jest ponad dwudziestu. Góruje nad nimi prorok Daniel, który był czwartym spośród wielkich proroków Izraela i bohaterem Księgi Daniela. Proroka Daniela możemy uznać za głównego patrona tego imienia. Był on postacią biblijną, żył pod koniec VII i w VI w. p. n. e. Jest pierwszym w kolejności historycznej Świętym o tym imieniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o proroku Danielu? Przeczytaj artykuł. Św. Daniel (prorok) – Życiorys, Patron, Kult
Innym świętym o tym imieniu jest św. Daniel Słupnik. Pochodził z Maretha w Syrii, gdzie przyszedł na świat w roku 409. Już w wieku 18 lat wstąpił do pobliskiego klasztoru, w którym został nawet ihumenem (odpowiednik przeora), lecz zrezygnował z tej funkcji na rzecz podróży. W ich trakcie poznał m.in. Symeona Słupnika, jak i różnych pustelników w Palestynie i Syrii. Tymczasowo przebywał w klasztorze św. Michała w Konstantynopolu, natomiast po śmierci Symeona, Daniel przyjął jego styl życia i przez kolejne 33 lata żył na platformie opartej na dwóch słupach. W tym czasie wielu ludzi odwiedzało go prosząc o radę. Byli wśród nich także patriarchowie Konstantynopola i cesarze Leon I i Zenon. Daniel Słupnik zmarł 11 grudnia 493 roku.
Znani Daniele
Daniel Passent to dziennikarz i autor, przez wiele lat był felietonistą „Polityki”, był również ambasadorem Polski w Chile. Dowiedz się więcej
Daniel Defoe był angielskim pisarzem, autorem powieści przygodowych, który stworzył słynną postać Robinsona Crusoe.
Daniel Olbrychski stworzył niezapomniane kreacje Andrzeja Kmicica w Potopie oraz Azji Tuhajbelowicza w Panu Wołodyjowskim. Dowiedz się więcej
Daniel Craig w ostatnich 5 filmach z tej serii wcielał się w rolę słynnego agenta 007 pracującego dla MI6, czyli Jamesa Bonda. Dowiedz się więcej
Daniel-André Tande aż 4 razy sięgał po złoto na mistrzostwach świata w lotach narciarskich, w tym 3 razy indywidualnie.
Daniel Radcliffe jest słynnym odtwórcą roli Harry’ego Pottera w ośmiu filmach o jego przygodach, laureat Saturn Award.
Daniel Albrecht to szwajcarski narciarz alpejski, który na mistrzostwach świata w 2007 roku zdobył po 1 medalu każdego koloru.
Daniel Huber to austriacki skoczek narciarski, który z drużyną swojego kraju dwukrotnie zdobył srebrny medal mistrzostw świata.
Daniel Castellani to argentyński siatkarz i trener, pod wodzą którego polska reprezentacja sięgnęła w 2009 roku po mistrzostwo Europy.
Daniel Alves da Silva znany powszechnie jako Dani Alves to brazylijski piłkarz, złoty medalista igrzysk olimpijskich Tokio 2020.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: