Imię Dominika jak można się domyślać pochodzi od męskiego imienia Dominik. Oba natomiast pochodzą od łacińskiego przymiotnika. Ciekawy jest fakt, że na Oceanie Atlantyckim znajdziemy wyspiarskie państwo o podobnej nazwie: Dominika.
Pochodzenie i znaczenie imienia Dominika
Dominika to imię pochodzące od męskiego odpowiednika Dominik. To imię pochodzi z kolei z języka łacińskiego, a konkretnie od przymiotnika dominicus, który oznacza „pański” lub też „należący do pana”. Potwierdzają to Henryk Fros i Franciszek Sowa, którzy podają, że łaciński przymiotnik dominica oznacza „pańska”. Autorzy ci, jak i Józef Bubak wspominają, że w polskich źródłach średniowiecznych brak jest informacji o jakichkolwiek formach tego imienia, co może wskazywać, że pojawiło się ono w Polsce sporo później. Ciekawostką jest, że istnieje wyspiarskie państwo Dominika, znajduje się ono na Morzu Karaibskim. W tym samym regionie znajduje się państwo o podobnej nazwie: Dominikana. Wydaje się, że nie jest to obecnie w Polsce szczególnie popularne imię. W roku 2020 otrzymało je tylko 515 dziewczynek, co daje mu 69 miejsce. Z kolei ogółem w Polsce w roku 2020 było 121 000 kobiet o tym imieniu. To z kolei przekłada się na miejsce 56.
Imieniny Dominiki
Najpopularniejsza data imienin Dominiki to 6 lipca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 22 stycznia, 5 lutego, 9 marca, 12 maja, 6 czerwca, 4, 6 i 8 sierpnia, 14 października, 27 listopada oraz 20 i 29 grudnia.
Zdrobnienia imienia Dominika
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Dominika to Nika, Niczka, Dominiczka, Dominisia.
Popularność imienia Dominika
Imię Dominika w innych językach
Język angielski – Dominica
Język francuski – Dominique
Język hiszpański – Dominica
Język niemiecki – Dominika
Język włoski – Domenica
Język rosyjski – Dominika
Język łaciński – Dominica
Wiersz o Dominice
Siedząc przed lustrem Dominika
Stan swej urody poprawiała
Sprawdzała czy cała jej mimika
Jest adekwatna do reszty ciała
Przecież i tak wszyscy wiedzą
Że kwiaty bledną przy jej urodzie
Z zapartym tchem cichutko siedzą
Czekając na odbicie w wodzie!
Wiersz z publikacji P. Wieliczko i M. Lewandowskiej pt. Mała Księga Imion.
Patronka imienia Dominika
Najważniejszą patronką imienia Dominika jest św. Dominika, męczennica z Nikomedii. Nie posiadamy jednakże obecnie zbyt wielu informacji historycznych na jej temat. Henryk Fros i Franciszek Sowa podają, że najprawdopodobniej padła ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana. Co ciekawe, w źródłach greckich występowała ona jako Kyriake. Imię to zostało potem zmodyfikowane i w wersji zachodnioeuropejskiej zaczęło funkcjonować jako Dominika. Według wspomnianych powyżej autorów istniejąca pasja na jej temat oraz tradycja z XVI wieku sprawiły, że zaczęła być traktowana jako lokalna święta. Więcej informacji na jej temat: Św. Dominika z Nikomedii – życiorys.
Znane imienniczki
Dominika Ostałowska – urodzona w 1971 roku aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występowała w Teatrze Ateneum w Warszawie. Laureatka Orła za role w filmach Daleko od okna i Warszawa. Wystąpiła m.in. w M jak miłość, Przyjaciółkach oraz Reginie.
Dominika Ćosić – urodzona w 1976 roku dziennikarka i publicystka. Współpracowała m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Wprost” i „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Od roku 2016 jest korespondentką TVP we Francji i Belgii.
Dominika Cibulková – urodzona w 1989 roku słowacka tenisistka. Najwyżej w rankingu WTA była na 4 miejscu (rok 2017). W swojej karierze wygrała 8 turniejów WTA w grze pojedynczej. Doszła do finału turnieju Australian Open. Karierę zawodową zakończyła w 2019 roku.
Dominika Gawęda-Szczepanik – urodzona w 1985 roku piosenkarka. W roku 2006 zastąpiła Tatianę Okupnik jako wokalistka zespołu Blue Café. W roku 2012 była nominowana do nagrody Superjedynki. Prywatnie jest żoną członka zespołu Pectus Macieja Szczepanika.
Dominika Gwit-Dunaszewska – urodzona w 1988 roku dziennikarka i aktorka. Pracowała dla Polskiej Agencji Prasowej. Występowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zagrała m.in. w Galeriankach, Na Wspólnej, Na dobre i na złe oraz w Przepisie na życie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
P. Wieliczko, M. Lewandowska, Mała Księga Imion, Printex, Białystok 2003.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: