Imię Dominika jak można się domyślać pochodzi od męskiego imienia Dominik. Oba natomiast pochodzą od łacińskiego przymiotnika. Ciekawy jest fakt, że na Oceanie Atlantyckim znajdziemy wyspiarskie państwo o podobnej nazwie: Dominika.
Pochodzenie i znaczenie imienia Dominika
Dominika to imię pochodzące od męskiego odpowiednika Dominik. To imię pochodzi z kolei z języka łacińskiego, a konkretnie od przymiotnika dominicus, który oznacza „pański” lub też „należący do pana”. Potwierdzają to Henryk Fros i Franciszek Sowa, którzy podają, że łaciński przymiotnik dominica oznacza „pańska”. Autorzy ci, jak i Józef Bubak wspominają, że w polskich źródłach średniowiecznych brak jest informacji o jakichkolwiek formach tego imienia, co może wskazywać, że pojawiło się ono w Polsce sporo później. Ciekawostką jest, że istnieje wyspiarskie państwo Dominika, znajduje się ono na Morzu Karaibskim. W tym samym regionie znajduje się państwo o podobnej nazwie: Dominikana. Wydaje się, że nie jest to obecnie w Polsce szczególnie popularne imię. W roku 2020 otrzymało je tylko 515 dziewczynek, co daje mu 69 miejsce. Z kolei ogółem w Polsce w roku 2020 było 121 000 kobiet o tym imieniu. To z kolei przekłada się na miejsce 56.
Imieniny Dominiki
Najpopularniejsza data imienin Dominiki to 6 lipca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 22 stycznia, 5 lutego, 9 marca, 12 maja, 6 czerwca, 4, 6 i 8 sierpnia, 14 października, 27 listopada oraz 20 i 29 grudnia.
Zdrobnienia imienia Dominika
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Dominika to Nika, Niczka, Dominiczka, Dominisia.
Imię Dominika w innych językach
Język angielski – Dominica
Język francuski – Dominique
Język hiszpański – Dominica
Język niemiecki – Dominika
Język włoski – Domenica
Język rosyjski – Dominika
Język łaciński – Dominica
Patronka imienia Dominika
Najważniejszą patronką imienia Dominika jest św. Dominika, męczennica z Nikomedii. Nie posiadamy jednakże obecnie zbyt wielu informacji historycznych na jej temat. Henryk Fros i Franciszek Sowa podają, że najprawdopodobniej padła ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana. Co ciekawe, w źródłach greckich występowała ona jako Kyriake. Imię to zostało potem zmodyfikowane i w wersji zachodnioeuropejskiej zaczęło funkcjonować jako Dominika. Według wspomnianych powyżej autorów istniejąca pasja na jej temat oraz tradycja z XVI wieku sprawiły, że zaczęła być traktowana jako lokalna święta. Więcej informacji na jej temat: Św. Dominika z Nikomedii – życiorys.
Znane imienniczki
Dominika Ostałowska – urodzona w 1971 roku aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występowała w Teatrze Ateneum w Warszawie. Laureatka Orła za role w filmach Daleko od okna i Warszawa. Wystąpiła m.in. w M jak miłość, Przyjaciółkach oraz Reginie.
Dominika Ćosić – urodzona w 1976 roku dziennikarka i publicystka. Współpracowała m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Wprost” i „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Od roku 2016 jest korespondentką TVP we Francji i Belgii.
Dominika Cibulková – urodzona w 1989 roku słowacka tenisistka. Najwyżej w rankingu WTA była na 4 miejscu (rok 2017). W swojej karierze wygrała 8 turniejów WTA w grze pojedynczej. Doszła do finału turnieju Australian Open. Karierę zawodową zakończyła w 2019 roku.
Dominika Gawęda-Szczepanik – urodzona w 1985 roku piosenkarka. W roku 2006 zastąpiła Tatianę Okupnik jako wokalistka zespołu Blue Café. W roku 2012 była nominowana do nagrody Superjedynki. Prywatnie jest żoną członka zespołu Pectus Macieja Szczepanika.
Dominika Gwit-Dunaszewska – urodzona w 1988 roku dziennikarka i aktorka. Pracowała dla Polskiej Agencji Prasowej. Występowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zagrała m.in. w Galeriankach, Na Wspólnej, Na dobre i na złe oraz w Przepisie na życie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: