Imię Natalia ma dosyć ciekawe łacińskie znaczenie o dodatkowym aspekcie. W Polsce można powiedzieć, że jest to imię wyjątkowo „muzykalne”, ponieważ odnajdziemy co najmniej kilka noszących to imię piosenkarek, reprezentujących najróżniejsze style muzyczne.
Spis treści
Pochodzenie i znaczenie imienia Natalia
Imię Natalia jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Pochodzi ono od istniejącego w tym języku imienia Natalis, które z kolei bezpośrednio pochodzi od rzeczownika natalis. W dosłownym tłumaczeniu słowo to oznaczało „dzień urodzin”. Z punktu widzenia chrześcijaństwa wyraz ten jest jednak również wiązane z narodzinami Chrystusa, a zatem imię Natalia należałoby wtedy tłumaczyć jako „urodzona w dzień Bożego Narodzenia”. W Polsce imię to pojawia się po raz pierwszy w źródłach z końca XIV wieku. W źródle z roku 1399 pojawiło się w formie Natalija. Z kolei z roku 1376 pochodzi zdrobniały zapis w formie Natka. W Polsce istnieją dwie pochodzące od tego imienia nazwy miejscowości: Natalia oraz Natalin. W obecnych czasach imię Natalia jest dość popularne. W roku 2020 zostało nadane 2653 dziewczynkom, co daje mu miejsce 22, zaś ogółem w Polsce było w tym roku prawie 300 tysięcy kobiet o tym imieniu (miejsce 17).
Imieniny Natalii
Najpopularniejszą datą imienin Natalii jest 26 sierpnia. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 27 lipca, 8 września, 8, 12 i 28 listopada oraz 1 i 21 grudnia.
Zdrobnienia imienia Natalia
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Natalia to Natalka, Natka, Nastusia, Natusia, Natala, Nacia, Nati, Natunia, Natalcia, Natasia.
Imię Natalia w innych językach
Język angielski – Natalie, Natalia, Nathalia, Nathalie, Noelle
Język francuski – Natalie, Noële
Język niemiecki – Natalia, Natalie
Język włoski – Natalia, Natalina
Język hiszpański – Natalia
Język rosyjski – Natalia, Natalija, Natasza
Język łaciński – Natalia
Patronka imienia Natalia
Patronek imienia Natalia nie znajdziemy zbyt wiele. Jedną z nich jest św. Natalia z Nikomedii. Istnieją trudności z jednoznacznym ustaleniem wydarzeń z jej życiorysu ze względu na niedobory źródeł. Informacje o niej można odnaleźć w XIX-wiecznej książce. Według nich Natalia była żoną cesarskiego urzędnika Adriana, który dobrowolnie dał się uwięzić z innymi pojmanymi na polecenie cesarza Maksyminusa (235-238) chrześcijanami. Ją samą ucieszyła ta wiadomość, ponieważ pochodziła z chrześcijańskiej rodziny. Odwiedziwszy męża w więzieniu prosiła go, by wytrwał w wierze. On zaś obiecał jej, że powiadomi ją, kiedy dowie się, że będą szli pod sąd. Strażnicy ufni w jego prawdomówność wypuścili go tego dnia do domu, lecz Natalia zaryglowała przed nim drzwi obawiając się, że wyparł się wiary. Otworzyła dopiero poznawszy cel wizyty męża, po czym udała się z nim do więzienia, gdzie opatrywała rany również innym więźniom. Kiedy zaś jej i innym kobietom zakazano odwiedzania mężów one przekradły się do więzienia ostrzygłszy głowy i przywdziewając męskie ubrania. Adrian i inni zostali straceni poprzez zgruchotanie kości nóg i rąk na kowadle. Ona sama porzuciwszy wszelkie dobra miała udać się „za ciałem swego męża do Bizancjum” (Józefowicz, s. 30). Pierwotnie św. Natalia z Nikomedii była wspominana 26 sierpnia, później 8 września. W wieku VII powstał kościół św. Adriana, natomiast w roku 1110 relikwie jego oraz Natalii zostały przeniesione do klasztoru w Grammont we Francji.
Z kolei św. Natalia z Kordoby jest przedstawiana wespół z innym męczennikiem Aureliuszem. Był on synem chrześcijanki i muzułmanina, od dzieciństwa był wychowywany w wierze chrześcijańskiej. To po części pod jego wpływem jego żona imieniem Sabigotho przeszła z islamu na chrześcijaństwo i na chrzcie przyjęła właśnie imię Natalia. Na zewnątrz oboje udawali nadal, że są wyznawcami islamu. Ich nastawienie zmieniło się, kiedy Aureliusz zobaczył bitego chrześcijanina, który bronił swojej wiary. W ich postępowaniu utwierdziła ich egzekucja przyszłych świętych Flory i Marii z Kordoby. Jednakże Aureliusz i Natalia, a także krewny Aureliusza Feliks wraz z żoną Liliosą oraz innymi zostali aresztowani podczas zorganizowanej w domu Aureliusza mszy. Oskarżono ich o apostazję względem islamu i skazano na śmierć. Zostali straceni w roku 852.
Znane imienniczki
Natalia Partyka – urodzona w 1989 roku tenisistka stołowa. Zdobyła łącznie 4 złote medale mistrzostw świata. Na mistrzostwach Europy zdobyła łącznie 1 srebrny i 4 brązowe medale, natomiast na igrzyskach paraolimpijskich wywalczyła aż 5 złotych medali. Dowiedz się więcej
Natalia Kukulska – urodzona w 1976 roku piosenkarka. Jest córką innej słynnej piosenkarki Anny Jantar. W roku 1997, w którym zdobyła też wiele innych nagród, na festiwalu w Sopocie zdobyła nagrodę publiczności. W roku 1998 otrzymała Telekamerę jako najlepsza wokalistka. Dowiedz się więcej
Natalie Portman – urodzona w 1981 roku amerykańska aktorka pochodząca z Izraela. Za rolę w filmie Czarny łabędź z 2010 roku otrzymała Oscara i Złoty Glob. Tę drugą nagrodę zdobyła również za rolę w filmie Bliżej z 2004 roku. Znana jest też z ról w serii filmów Thor. Dowiedz się więcej
Natalia Przybysz – urodzona w 1983 roku piosenkarka. Znana jest z występów z siostrą Pauliną w zespole Sistars. W roku 2006 rozpoczęła karierę solową. W latach 2018 i 2020 zdobyła Fryderyka w kategorii album pop roku, natomiast w 2015 w kategorii album roku rock i utwór roku.
Natalia Nykiel – urodzona w 1995 roku piosenkarka tworząca swoje utwory w stylu electro-pop. W roku 2020 jej album Origo został nagrodzony Fryderykiem. W roku 2017 została wybrana kobietą roku w plebiscycie Glamour. Z wykształcenia jest inżynierem środowiska. Dowiedz się więcej
Natalia Szroeder – urodzona w 1995 roku piosenkarka. Współpracowała m.in. z Liberem. W roku 2013 była nominowana do nagrody Eska Music Awards w kategorii debiut roku. Wystąpiła w filmie Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa z 2020 roku.
Natalia Siwiec – urodzona w 1983 roku fotomodelka i celebrytka. W roku 2012 została okrzyknięta Miss Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W roku 2005 zdobyła tytuły Miss Bikini oraz Miss Foto of the Universe. Dowiedz się więcej
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
P. Doyle, Butler’s Lives of the Saints. New Full Edition, Burns & Oates, Collegeville 1999.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
K. W. Józefowicz, Żywoty świętych starego i nowego zakonu podług ks. Piotra Skargi, Warszawa 1857.