Michał Anioł, czyli Michelangelo Buonarroti. Przyszedł na świat w Caprese w Toskanii 6 marca 1475 roku. Zmarł w Rzymie 18 lutego 1564 roku. Był włoskim malarzem, rzeźbiarzem i architektem. Był zdecydowanie czołową postacią doby renesansu.
Krótki życiorys Michała Anioła
Michał Anioł był włoskim malarzem, rzeźbiarzem, architektem urodzonym 6 marca 1475 r. w toskańskim Caprese. Był zapewne wielką osobowością epoki renesansu. Michał Anioł najpierw terminował u florenckiego malarza nazwiskiem Domenico Ghirlandaio, gdzie poznał sposoby malowania fresków. Na młodego artystę wtedy to właśnie zwrócił uwagę Lorenzo de’ Medici, który roztoczył nad Michałem Aniołem opiekę. W tym też to czasie wybitny artysta stworzył swoje pierwsze bardzo sławne rzeźby, jak np. „Madonnę przy schodach” czy też „Bitwę centaurów”. Michał Anioł wkrótce powrócił w rodzinne strony, gdzie studiował anatomię. Przebywając natomiast w Rzymie Michał Anioł wykonał z kolei jedno ze swoich najważniejszych dzieł, mianowicie „Pietę Watykańską”, która do dziś widnieje w Bazylice św. Piotra. W 1501 r. wyrzeźbił swojego „Dawida”. Na przestrzeni lat 1508 – 1512 Michał Anioł pracował pochylając się nad freskami w rzymskiej Kaplicy Sykstyńskiej, czyli nad dziełem, które przedstawia historię ludzkości. Od 1534 do 1541 r. stworzył w tym samym miejscu swój jakże znany dziś „Sąd Ostateczny”. W 1547 r. Michał Anioł poprowadził działania budowlane związane z Bazyliką św. Piotra. Artysta zmarł 18 lutego 1564 r. w Rzymie.
Rozszerzona biografia Michała Anioła
Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (6 marca 1475 – 18 lutego 1564), najlepiej znany jako po prostu Michał Anioł, czyli włoski rzeźbiarz, malarz , architekt i poeta renesansu, urodzony w Republice Florencji, ten, który wywarł niezrównany wpływ na rozwój sztuki zachodniej. Uznawany przez wielu za największego artystę, a przynajmniej jednego z największych artystów wszechczasów, jego artystyczna wszechstronność była tak wysoka, że często uważa się go za pretendenta do tytułu archetypowego człowieka renesansu, wraz z jego rywalem, kolegą florenckim i klientem Medyceuszy, Leonardem da Vinci.
Dorobek
Wiele jego dzieł, w tym z zakresu malarstwa, rzeźby i architektury, zalicza się do najsłynniejszych istniejących do dziś w świecie. Jego dorobek w tych dziedzinach był ogromny; biorąc pod uwagę ogrom zachowanej korespondencji, szkiców i wspomnień, jest najlepiej udokumentowanym artystą XVI wieku. Wyrzeźbił dwa ze swoich najbardziej znanych dzieł, Pietę i Dawida, a to jeszcze przed ukończeniem trzydziestu lat. Pomimo niskiej opinii o malarstwie, stworzył także dwa najbardziej wpływowe freski w historii sztuki zachodniej: sceny z Księgi Rodzaju na suficie Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie i Sąd Ostateczny na ścianie ołtarza. Jego projekt Biblioteki Laurentian był i pozostaje sztuką pionierską architektury manierystycznej. W wieku 74 lat zastąpił Antonio da Sangallo Młodszego jako architekt Bazyliki Świętego Piotra. Przekształcił plan tak, że zachodnia część została ukończona według jego projektu, podobnie jak kopuła – z pewnymi modyfikacjami po jego śmierci.
Dwie biografie za życia
Michał Anioł był pierwszym zachodnim artystą, którego biografia została opublikowana, jeszcze w momencie, gdy artysta żył. W rzeczywistości za jego życia wydano dwie biografie. Jeden z biogramów, autorstwa Giorgio Vasariego, zaproponował, by dzieło Michała Anioła wykraczało poza granic e pracy jak to zwykło być w przypadku artysty żyjącego lub martwego, a było „najwyższe nie tylko w jednej sztuce, ale we wszystkich trzech”.
„Boski” prekursor manieryzmu
W swoim życiu Michał Anioł był często nazywany Il Divino („boski”). Jego współcześni często podziwiali jego terribilità – jego zdolność wzbudzania poczucia podziwu. Próby naśladowania Michała Anioła przez kolejnych artystów spowodowały namiętny, bardzo osobisty rozkwit stylu Michała Anioła jako pokłosia, owocując manieryzmem, czyli kolejnym ważnym ruchem w sztuce zachodniej po wielkim renesansie.
Ciekawostki o Michale Aniole
- Według znawców sztuki, Michał Anioł wyprzedził swe czasy, będąc po prawdzie wielkim prekursorem następnej po renesansie epoki, czyli baroku.
- Juliusz II był to pierwszy z siedmiu papieży, dla których artysta pracował w Rzymie. Świadczy to nie tylko o znacznym mecenacie, ale i sporej ówczesnej rotacji na stanowisku głowy Stolicy Piotrowej.
- Lata 1508-1512 poświęcił Michał Anioł pracy nad freskami w rzymskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawił tam doskonale w dziewięciu polach biblijną historię ludzkości, począwszy od stworzenia świata, poprzez grzech pierworodny, aż do potopu.
- Michelangelo Buonarroti uznawany jest po dziś dzień za jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów.
- Ktokolwiek był w Bazylice św. Piotra w Rzymie wie, że świątynia nierozłącznie związana jest z jego imieniem, to bowiem co tam się znajduje, przekracza czas, pozwalając przechowywać widok dla wielu przez całe życie.
- Źródła mówią wyraźnie, że wybitny artystycznie Michał Anioł nie miał jednak daru zjednywania sobie przyjaciół, a to jako po pierwsze osobnik brzydki, a to ze złamanym w młodości nosem, do tego nikłej postury, ale i wybuchowy, poniekąd opętany wyłącznie swoją sztuką.
Cytaty Michała Anioła
„Żadne morze nie zgasi cierpień, co są upragnione, chyba sam ogień tylko.”
„Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość.”
„To, co się w największym wysiłku tworzy, winno wyglądać tak, jakby powstało szybko, prawie bez wysiłku, z zupełną łatwością, na przekór prawdzie.”
„Jeśli dla pięknej sztuki, którą duchy z nieba przynoszą i która pokocha naturę, kto się odda jej trudowi.”
„Ciągle się jeszcze uczę.”
„Geniusz to wieczna cierpliwość.”
„Maluje się tylko po to, aby oszukać oczy.”
„Nad stracony czas nic bardziej nie boli.”
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Anio%C5%82
- https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/784067,Michal-Aniol-posepny-brzydki-nietowarzyski
- http://www.entertheroom.pl/art-design/4489-michal-aniol-grubianski-geniusz
- https://www.o2.pl/artykul/wiesz-co-michal-aniol-ukryl-w-swoich-freskach-te-fakty-cie-zaskocza-6032652553815169a
- https://biografia24.pl/michal-aniol/
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Super! Bardzo się przydało do zadania domowego z plastyki!
Dziękuje!