Roma Ligocka, a właściwie Roma Liebling, przyszła na świat 13 listopada 1938 roku. Jest polską malarką i pisarką.
Biografia i życiorys Romy Ligockiej
Urodziła się w rodzinie żydowskiej, w Krakowie. Jest córką ojca Dawida Lieblinga oraz matki Teofili, z domu Abrahamer. Część wojny Roma Ligocka przeżyła w krakowskim getcie, potem wraz z matką była ukrywana przez polską rodzinę. Ojciec tymczasem przebywał w płaszowskim obozie koncentracyjnym. Za przyjęcie funkcji kapo był po wojnie więziony. Nazwisko Ligocka przyjęła jeszcze w momencie, gdy z rodziną przebywała w krakowskim getcie.
Pracowała pełniąc funkcje kostiumologa i scenografa w licznych europejskich placówkach teatrach, również operach, także w telewizji i w filmie. Jest autorką takich książek jak na przykład „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Znajoma z lustra”, „Wszystko z miłości”, „Kobieta w podróży” oraz „Tylko ja sama”. Za swą książkę zatytułowaną „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, we wrześniu 2001 Roma Ligocka otrzymała Nagrodę Krakowską Książka Miesiąca. Oprócz tego podejmuje aktywność pisarską w ramach swych felietonów m.in. do magazynu pt. „Pani”.
Oglądając Listę Schindlera Roma Lichocka rozpoznała samą siebie w postaci wyświetlone w filmie dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Stało się to niezbitą inspiracją i natchnieniem do napisania książki, czyli do spisania swoich własnych wspomnień. W książce „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” Ligocka opisała swoje dzieciństwo spędzone w getcie, odczuwany strach, wielkie upokorzenie i wreszcie śmierć bliskich. W dalszej części dzieła przedstawiła swoje losy powojenne: zabawy w towarzystwie swego kuzyna, którym jest Roman Polański, i przyjaciela – Ryszarda Horowitza, również dość przelotną fascynację ideami komunistycznymi, wejście w świat artystycznej cyganerii krakowskiej, przyjaźń z nietuzinkowym Piotrem Skrzyneckim, swe liczne romanse, aż po motywy związane z emigracją i karierę w show businessie. Autorka opisała także przeżytą depresję, będącą rezultatem czasów wojny, zatem traumy, jak i uzależnienie od leków.
Ciekawostki o Romie Ligockiej
- Wyznała, że małżeństwo było dla niej czasem tragicznym, doświadczeniem jednym z najgorszych w życiu.
- Debiutancka powieść Romy Ligockiej pt. „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” została światowym bestsellerem, a ona tym samym mogła zrealizować swoje największe marzenie, mianowicie zostać pisarką.
- Treść swych książek zapisuje zwykle odręcznie.
- Jest osobą o świetnej fizycznej aparycji, co zawdzięcza m.in. regularnym treningom na siłowni w liczbie kilku tygodniowo.
- Jej kuzynem jest Roman Polański, z którym miała okazję przebywać w krakowskim getcie.
- Rozpoznała samą siebie w filmie „Lista Schindlera”, było to przeżyciem, które dało bodziec do napisania jej „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku”.
Cytaty Romy Ligockiej
„Ból jest bólem, a cierpienie nie uszlachetnia, tylko wprost przeciwnie – wykańcza człowieka.”
„Jako dojrzała kobieta zaczęłam żyć od nowa. Napisałam „Dziewczynkę…” z obawą, że nikt nie będzie chciał jej czytać. Przecież takich historii jak ta, opisana przeze mnie, wydarzyły się tysiące. Ta książka była ważna przede wszystkim dla mnie, bo sprawiła, że uwierzyłam w siebie. Zrozumiałam, że mogę pisać, że po prostu umiem to robić.”
„Nie ma starości! Ludzie się nie starzeją, ludzie dojrzewają. Doskonale pamiętam ten moment, kiedy po raz pierwszy zdałam sobie sprawę, że młodość to nie jest coś, co dostałam na zawsze. Było lato, piękny dzień. Miałam 17, może 18 lat. Szłam ulicą Sienną w Krakowie. Spojrzałam na swoje dłonie – gładkie, długie palce – i pomyślałam: „Mój Boże! Przecież za kilka lat będę miała dłonie jak ropucha!”. Od tego czasu przyglądałam się kobietom w różnym wieku. Dziwiła mnie ich zgoda na brzydnięcie.”
„Nie czuję się pępkiem świata. Kiedy na moje spotkania autorskie przychodzą tłumy czytelników, myślę: „Mój Boże, przecież mogliby robić tysiące innych, ciekawszych rzeczy, a mimo to zdecydowali się wyjść z domu i spotkać ze mną!”. To zdumiewa mnie za każdym razem, niezależnie od tego, czy jestem w Paryżu, czy w Wólce Dęblińskiej.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Roma_Ligocka
- https://www.gala.pl/artykul/roma-ligocka-malzenstwo-to-jedno-z-najgorszych-doswiadczen-w-moim-zyciu
- http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,115167,22658958,roma-ligocka-bol-jest-bolem-a-cierpienie-nie-uszlachetnia.html?disableRedirects=true
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: