Święta Aleksandra z Galacji (ok. 250 – ok. 303) to męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Św. Aleksandra – święte o tym imieniu
Najczęściej napotykamy trzy święte o tym imieniu: Św. Aleksandra Cesarzowa, Św. Aleksandra Romanowa i Św. Aleksandra z Galacji. Najpopularniejszą z tej trójki świętych jest Św. Aleksandra z Galacji i to właśnie jej poświęcamy ten artykuł.
Św. Aleksandra z Galacji – patronka
Święta Aleksandra z Galacji jest uważana za patronkę każdego człowieka będącego w potrzebie, jednocześnie jest symbolem obrony własnych racji i przekonań.
Św. Aleksandra z Galacji – życiorys
Aleksandra urodziła się około 250 roku. Pochodziła z okolic Ancyry w Galacji (współcześnie Ankara w Turcji), które należały do imperium rzymskiego w Azji Mniejszej. Żyła w czasach, gdy panował cesarz Dioklecjan, który wsławił się najstraszliwszymi w starożytności prześladowaniami chrześcijan. O jej życiu nie wiemy zbyt wiele, do obecnych czasów zachowała się głównie informacja na temat jej męczeńskiej śmierci.
W marcu 303 roku cesarz Dioklecjan wydał edykt, na mocy którego religia chrześcijańska została zdelegalizowania na obszarze państwa rzymskiego, a obywatele zobowiązani do oddawania czci pogańskim bożkom. Praktyki chrześcijańskie oraz oddawanie czci prawdziwemu Bogu zostały zabronione.
Wg. tego edyktu lokalny zarządca Ancyry, gubernator Teoktenus, nakazał, aby wszystkie dobra, którymi handlowano w mieście, przed sprzedażą lub kupnem poświęcić bożkom. Zarządził także obowiązkowe procesje ku czci tych bóstw. Prześladowania w Ancyrze przybrały szczególnie okrutną formę. Część chrześcijan uciekło z miasta w góry i na pustynię. Na ulicach Ancyry grasowały gangi, które wyszukiwały wiernych i wymuszały oddanie czci bożkom. Część wiernych wsadzono do więzień, kobiety gwałcono, dzieci poddawano umyślnym prześladowaniom, a posiadłości chrześcijan rabowano. Nie wszyscy mieli siły, aby zbiec na pustynię i w góry, aby tam przeczekać złe czasy. Pozostali słabsi i starsi, a wśród nich była około 60-letnia Aleksandra, która żyła w dziewictwie. Na tle zamieszania związanego z prześladowaniami wyróżniała się ascetycznym stylem życia oraz pełnieniem dobrych uczynków.
Około 303 roku pochwycono ją wraz z sześcioma niewiastami, które również żyły w dziewictwie. Ich imiona to Klaudia, Eufrazja, Matrona, Julianna, Eutymia oraz Teodozja. Oddano je w ręce młodych libertynów i zaprowadzono do domu publicznego. Napastnicy, którzy mogliby być ich synami czy nawet wnukami, uciekli, gdy Teodozja pokazała im swoje siwe włosy.
Następnie postanowiono je zmusić do wzięcia udziału w procesji ku czci bóstw Artemidy i Ateny, w której zgodnie z ceremonią miały zanurzyć posążki w pobliskim stawie rytualnie je obmywając. One jednak odmówiły, publicznie świadcząc o Jezusie.
Następnie zawieziono je nagie na wozach, wystawiając na pośmiewisko pospólstwa, nad grzęzawiska znajdujące się w okolicy. Zamysł morderców był taki, aby były one ofiarami na cześć pogańskich bogiń czczonych w procesji. Torturowano je w okrutny sposób: bito pałkami, obcinano piersi, ich ciała strugano ostrymi narzędziami, aż do kości. Żadna z nich nie wyrzekła się Chrystusa. Obciążono je kamieniami i utopiono w bagnach.
Niejaki Teodot, właściciel restauracji, który od dawna pomagał chrześcijanom, postanowił wydobyć z wody ciała dziewic (jedna z nich była jego ciotką) i sprawić im chrześcijański pogrzeb. Udało mu się tego dokonać pod osłoną burzy i ulewy oraz mimo wystawionych straży, jednak po pochowaniu męczennic, został zdradzony przez jednego z sąsiadów.
Ciała męczennic podobno wydobyto z grobu, zbezczeszczono oraz spalono. Natomiast Teodota poddano torturom i po kilku dniach ścięto. Jego szczątki miała uratować ukrywająca się społeczność chrześcijańska i przenieść do pobliskiego Malos, gdzie pochował je lokalny kapłan.
Wspomnienie liturgiczne św. Aleksandry i jej Towarzyszek obchodzone jest w Kościele katolickim 20 marca.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
http://www.swzygmunt.knc.pl/SAINTs/HTMs/0320stALEXANDRAofANCYRAmartyr01.htmhttps://www.radioem.pl/doc/5406875.Sw-Aleksandra-z-Ancyry
https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-20a.php3
https://www.youtube.com/watch?v=MwoQ13wvlJo
Grafika: Obraz św. Aleksandy z Galacji, XIX wiek, Wikimedia, domena publiczna, obróbka: przycięcie, powiększenie i wyostrzenie
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: