Jan Nowicki (1939-2022) był uznanym polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także pedagogiem.
Krótki życiorys Jana Nowickiego
Jan Nowicki przyszedł na świat w Kowalu 5 listopada 1939 roku.
Na przestrzeni lat 1958–1960 studiował na Wydziale Aktorskim łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W roku 1964 został absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Z kolei debiut aktorski Jana Nowickiego miał miejsce 7 października 1964 roku na deskach krakowskiego Starego Teatru – wystąpił wówczas w sztuce „Zaproszenie do zamku” Jeana Anouilha. Natomiast na dużym ekranie swój debiut miał w roku 1963. Związał się również ze środowiskiem twórców kabaretu krakowskiego Piwnica pod Baranami.
Był związany z krakowską PWST, w latach późniejszych zostając tam wykładowcą, a w latach 1973–1974 prodziekanem wydziału aktorskiego.
W roku 1998 miał miejsce III Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Wtedy to odcisnął swą dłoń na tamtejszej Promenadzie Gwiazd.
Od roku 2006 Jan Nowicki był członkiem Rady Programowej działającej w ramach Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
1 czerwca 2007 Jan Nowicki został narratorem premierowego wykonania kantaty zatytułowanej „Zakochani w Krakowie”. Przedstawienie rozegrało się na krakowskim Rynku Głównym, a skomponowane zostało w związku z obchodami 750-lecia lokacji Krakowa.
Ze związku Jana Nowickiego i Barbary Sobotty urodził się aktor Łukasz Nowicki. Związany był także z Ireną Paszyn, z którą to miał córkę Sajanę. Oprócz tego, przez blisko trzy dekady Nowicki związany był z reżyserką węgierskiego pochodzenia Małgorzatą Potocką (w latach 2009-2015 byli małżeństwem). W 2017 roku zawarł związek małżeński z Anną Kondratowicz.
Jan Nowicki zmarł nagle 7 grudnia 2022 roku w swoim domu w Krzewencie, w wieku 83 lat. Zgodnie z życzeniem został pochowany na cmentarzu w Kowalu.
Ciekawostki o Janie Nowickim
- Jan Nowicki jest laureatem zawrotnej ilości nagród i odznaczeń honorowych, bowiem skompletował ich przeszło dwadzieścia – począwszy na nagrodzie VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu z roku 1966, poprzez takie jak Złote Grono i Złota Kaczka, skończywszy na Krzyżu Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2001 roku.
- Jan Nowicki był również pisarzem, z dorobkiem pięciu pozycji książkowych.
- Wystąpił w teledysku Love Kings zatytułowanym „The Best” oraz w numerze „Wyprawa do kasyna” autorstwa Gangu Albanii.
- Krytycy porównywali Nowickiego do słynnego włoskiego aktora Vittorio Gassmana.
- Był aktorem, którego – jak podkreślała niejednokrotnie krytyka – zawsze wyróżniała „swoboda scenicznego sposobu bycia” i „naturalność”
- W latach 1973–1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego krakowskiej PWST.
Cytaty Jana Nowickiego
„Uważam, że dzieci powinny same zarabiać na siebie. Moje są już dorosłe, mają to, czego potrzebują. Może powinienem dać nie swoim dzieciom, tylko tym, które nic i nikogo nie mają? Jestem zdania, że głupotą jest oddawanie w prezencie całego dorobku życia bliskim. Stary człowiek powinien zaszaleć w Monte Carlo i z fasonem wszystko stracić. A młody niech pracuje na swoje.”
„Nie pcham się do polityki dla rozgłosu, bo jestem znany, nie potrzebuję pieniędzy, bo je mam. Nie chcę być hołubiony, podziwiany, nie jestem również pasjonatem polityki.”
„Jestem aktorem z przypadku i zamiłowania. Ten zawód wybrał mnie nie ja jego.”
„Ja przez te moje wędrówki po świecie zatraciłem znaczenie słów czuć się jak u siebie w domu.”
„Gdy zobaczyłem, jak dziewczyny z „Sabatu” tańczą, zacząłem zastanawiać się, w jaki sposób zdołam im dorównać? Aktor starszego pokolenia, który chce konkurować z młodością, może tylko przegrać. To nawet nie wypada!”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://culture.pl/pl/tworca/jan-nowicki
- https://www.filmweb.pl/person/Jan.Nowicki/trivia
- http://rozrywka.dziennik.pl/plotki/artykuly/550077,jan-nowicki-glupota-jest-oddawanie-dorobku-zycia-bliskim-stary-czlowiek-powinien-zaszalec-w-monte-carlo.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Nowicki
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: