Imię Alicja zapewne wielu osobom kojarzy się ze słynną książką Lewisa Carrolla Alicja w krainie czarów. Być może rzeczywiście jest w tym imieniu coś magicznego, ponieważ nie jest nawet łatwo ustalić jego dokładne pochodzenie. Istnieje w tej kwestii co najmniej kilka teorii.
Pochodzenie i znaczenie imienia Alicja
To żeńskie imię – jak spekuluje Jan Grzenia – może pochodzić od męskiego imienia Aleksy o greckim pochodzeniu. Jako dowód podaje tutaj fakt, że imię Aleksy „nabyło” później w języku włoskim żeńską formę Alessia, a w niemieckim Alexia. Z drugiej strony jest możliwe, że imię Alicja jest zlatynizowaną formą imienia Alis. To z kolei imię jest z kolei krótszą formą starogermańskiego Adalheidis, od którego znowuż pochodzi imię Adelajda. Aby sprawę jednak jeszcze bardziej skomplikować istnieje jeszcze jedna koncepcja dotycząca powstania imienia Alicja. Według niej miałoby ono pochodzić od greckiego wyrazu aletheia, które oznacza „prawda”. Słowo to z kolei w łacinie w średniowieczu pisane było jako alitia lub alicia, które wygląda już bardzo podobnie do znanej nam obecnie formy tego imienia. Józef Bubak wspomina jeszcze, że imię to mogło powstać na gruncie języka angielskiego od imienia Elżbieta, jednakże nie wyjaśnia dokładniej tej kwestii. W Polsce imię to nie pojawia się w jakiejkolwiek formie w pismach średniowiecznych, zaś do naszego państwa przywędrowało wraz z wpływami francuskimi.
W roku 2020 było to imię dość popularne pod względem nadawania go dziewczynkom: otrzymało je 5139, co przekłada się na 7 miejsce. Ogółem w Polsce w roku tym było ponad 246 000 kobiet o tym imieniu, co pod tym względem daje mu miejsce 26.
Imieniny Alicji
Najpopularniejsza data imienin Alicji to równorzędnie 12 i 21 czerwca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 9 i 10 stycznia, 3 i 15 lutego, 18 kwietnia, 11 i 18 maja, 1 września, 14 października oraz 16 grudnia.
Zdrobnienia imienia Alicja
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Alicja to Ala, Alka, Alusia, Alunia, Alutka.
Imię Alicja w innych językach
Język angielski – Alice, Alyce, Alys
Język francuski – Alice, Alix
Język niemiecki i włoski – Alice
Język hiszpański i łaciński – Alicia
Język rosyjski – Alicija
Patronka imienia Alicja
W hagiografii w kontekście imienia Alicja wspominana jest święta Adelajda z Villich, która była również nazywana Alicją. Była ona ksienią klasztoru, który został ufundowany przez jej rodziców. Zmarła około roku 1015, wspominana jest w dniu 5 lutego, natomiast jej kult zaaprobowano w roku 1966.
O wiele bardziej znane są dwie błogosławione o tym imieniu. Maria Teresa od Jezusa Le Clerc przyszła na świat jako Alix (Alicja) Le Clerc w Remiremont, w Wogezach w 1576 roku. W młodości współdziałała z przyszłym świętym Piotrem Fourier. Była współzałożycielką szkoły u kanoniczek w Poussay. W roku 1603 z nakazu kardynała Karola Lotaryńskiego przeniosła się do Nancy, gdzie była w praktyce przełożoną zgromadzenia. Formalnie habit zgromadzenia już po jego zaaprobowaniu przyjęła w roku 1617, jednocześnie z imionami Maria oraz Teresa od Jezusa. Zgromadzeniem kierowała aż do momentu podupadnięcia na zdrowiu. Zmarła w dniu 9 stycznia 1622 roku. Została beatyfikowana w roku 1947 przez Piusa XII.
Maria Jadwiga Kotowska urodziła się 20 listopada 1899 roku w Warszawie. Studiowała na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej pracowała dla Polskiego Czerwonego Krzyża jako sanitariuszka, za co już w 1932 została odznaczona Krzyżem Polonia Restituta. Jeszcze w trakcie studiów wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, 29 lipca 1922 roku przybrała imię Alicja. Śluby zakonne złożyła 2 lutego 1924 roku, zaś w 1929 ukończyła studia na Wydziale Chemii Organicznej. Była od roku 1934, przełożoną Domu Zakonnego na Żoliborzu, później kierowała nowo otwartą placówką w Wejherowie, gdzie miał powstać nowy dom zakonny oraz gdzie siostry otworzyły kilka szkół. 24 października 1939 roku została aresztowana przez Niemców. W dniu 11 listopada została wybrana w wyniku „selekcji” i wywieziona wraz z innymi do Lasów Piaśnickich, gdzie wszyscy zostali rozstrzelani. Wraz z piątką innych męczenników została beatyfikowana 3 czerwca 1999 roku przez Jana Pawła II. Dowiedz się więcej o bł. Alicji
Zobacz także: Św. Alicja
Znane imienniczki
Alicja Majewska – urodzona w 1948 roku piosenkarka. Od lat występuje z Włodzimierzem Korczem, wraz z którym w 2015 roku w Opolu odebrała Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2020 została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dowiedz się więcej
Alicja Szemplińska – urodzona w 2002 roku piosenkarka. Zwyciężyła w The Voice of Poland w 2019 roku oraz w Szansie na Sukces Eurowizja 2020. W 2021 roku przyznano jej Złotą Płytę za album „Prawie my”. Dowiedz się więcej
Alicja Bachleda-Curuś – urodzona w 1983 roku aktorka oraz piosenkarka. Występowała np. na koncertach UNICEFu w Sali Kongresowej. Zarała m.in. w Panu Tadeuszu, Pitbullu: niebezpieczne kobiety oraz Na dobre i na złe. Przez kilka lat była związana z aktorem Colinem Farrelem. Dowiedz się więcej
Alicia Christian Foster, czyli Jodie Foster – urodzona w 1962 roku amerykańska aktorka. Dwukrotna zdobywczyni Oscara w kategorii „najlepsza aktorka”: w 1989 roku (Oskarżeni) oraz 1992 (Milczenie owiec). Za role w tych filmach otrzymała również Złote Globy.
Alicia Augello Cook, znana powszechnie jako Alicia Keys – urodzona w 1981 roku amerykańska piosenkarka wykonująca swoje utwory w stylu R&B i soul. Łącznie w dotychczasowej karierze zdobyła kilkanaście nagród Grammy w różnych kategoriach. Wystąpiła również w kilku filmach.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 1, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
ks. M. Górecki, Gdańscy błogosławieni z okresu sprzed i z okresu II wojny światowej, https://www.bratalbert.com.pl/content/historia-kosciola-gdanskiego-cz-10.pdf, dostęp: 03.12.2021.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: