Imię Hanna posiada taką samą genezę, jak popularne imię Anna. Oba są pochodzenia hebrajskiego. Co ciekawe, o ile imię Anna posiada wiele odpowiedników w innych językach, o tyle znalezienie obcojęzycznych imion podobnych do polskiej Hanny nastręcza już pewnych trudności.
Pochodzenie i znaczenie imienia Hanna
W języku hebrajskim słowo hannah oznaczało „pełna wdzięku”, lub też „pełna łaskawości”. Imię Hanna w takiej formie powstało jak pisze o tym Jan Grzenia „w dawnej polszczyźnie jako rezultat artykulacji z przydechem” (Grzenia, s. 142). Jako inne przykłady wyrazów, które powstały w ten sposób wymienia chociażby pospolite „hej” oraz „ha”. Imię Hanna w takim właśnie brzmieniu po raz pierwszy pojawiło się w Polsce w źródle z 1311 roku. Inne formy zostały odnotowane odpowiednio: Hanka w 1335, Hanula w 1405, a Hania w 1410. Józef Bubak dodaje ponadto jeszcze formy Hannula z 1426 roku oraz np. Hanulka i Hannusza. Jak podaje Jan Grzenia imię Hanna cieszyło się największą popularnością w latach 50. XX wieku. W roku 2020 w rankingu częstości nadawania imion dziewczynkom imię Hanna znalazło się na wysokim czwartym miejscu, otrzymało je aż 6658 dziewczynek.
Imieniny Hanny
Najpopularniejsza data imienin Hanny to 26 lipca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 5 i 29 stycznia, 9 czerwca, 16 lipca oraz 6 i 18 października.
Odmiany i zdrobnienia imienia Hanna
Hania, Hanka, Hanula, Hanusia, Haneczka
Imię Hanna w innych językach
Problematyczne jest znalezienie form tego imienia w innych językach, które nie byłyby dosłownymi odpowiednikami imienia Anna. Taką formę można w zasadzie znaleźć tylko w niektórych językach. Np. w języku angielskim, jest to Hannah, a w języku ukraińskim występuje w takiej samej formie, jak w Polsce (Hanna). Zarówno w języku słowackim, jak i słoweńskim można znaleźć imię Hana. Paradoksalnie najwięcej odpowiedników występuje w języku białoruskim, są to oprócz podstawowego Hanna także Hanulja oraz Hanusja.
Patronka imienia Hanna
Chociaż wśród świętych i błogosławionych kobiet imię Anna jest nieporównywalnie częściej spotykane, to jednak i imię Hanna doczekało się już przynajmniej jednej błogosławionej.
Mowa tutaj o Hannie Chrzanowskiej (1902-1973), która była polską pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, pedagogiem, instruktorką oraz prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, a także parafialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Była także naczelną redaktorką czasopisma Pielęgniarka Polska i współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego.
Chcesz się dowiedzieć więcej? Zobacz: życiorys bł. Hanny Chrzanowskiej.
Znane imienniczki
Hannah Arendt (1906-1975) – niemiecka pisarka, filozof oraz publicystka pochodzenia żydowskiego. Uciekła z Niemiec przed prześladowaniami, ostatecznie zamieszkała w USA, gdzie była profesorem Uniwersytetu Chicagowskiego. Autorka m.in. książki Korzenie totalitaryzmu.
Hanna Krall-Szperkowicz – urodzona w 1935 roku pisarka oraz dziennikarka. Autorka m.in. Zdążyć przed Panem Bogiem na podstawie wywiadu z Markiem Edelmanem. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Hanna Banaszak – urodzona w 1957 roku piosenkarka i wokalistka jazzowa. W swojej karierze współpracowała m.in. z Jerzym Wasowskim, Jeremim Przyborą, Jonaszem Koftą i Wojciechem Młynarskim. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Hanna Lis, z domu Kedaj – urodzona w 1970 roku prezenterka telewizyjna i dziennikarka. Prywatnie żona Tomasza Lisa. W swojej karierze prowadziła m.in. takie programy informacyjne, jak Wiadomości, Panorama, Teleexpress oraz Wydarzenia. (Dowiedz się więcej)
Hanna Śleszyńska – urodzona w 1959 roku aktorka teatralna i filmowa. Wystąpiła m.in. w serialach Daleko od noszy i Rodzina zastępcza. Znana również z występów w grupie kabaretowej Tercet, czyli Kwartet. W roku 1991 zdobyła pierwszą nagrodę Przeglądu Polskiej Piosenki Aktorskiej. (Dowiedz się więcej)
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.