Imię Hanna posiada taką samą genezę, jak popularne imię Anna. Oba są pochodzenia hebrajskiego. Co ciekawe, o ile imię Anna posiada wiele odpowiedników w innych językach, o tyle znalezienie obcojęzycznych imion podobnych do polskiej Hanny nastręcza już pewnych trudności.
Pochodzenie i znaczenie imienia Hanna
W języku hebrajskim słowo hannah oznaczało „pełna wdzięku”, lub też „pełna łaskawości”. Imię Hanna w takiej formie powstało jak pisze o tym Jan Grzenia „w dawnej polszczyźnie jako rezultat artykulacji z przydechem” (Grzenia, s. 142). Jako inne przykłady wyrazów, które powstały w ten sposób wymienia chociażby pospolite „hej” oraz „ha”. Imię Hanna w takim właśnie brzmieniu po raz pierwszy pojawiło się w Polsce w źródle z 1311 roku. Inne formy zostały odnotowane odpowiednio: Hanka w 1335, Hanula w 1405, a Hania w 1410. Józef Bubak dodaje ponadto jeszcze formy Hannula z 1426 roku oraz np. Hanulka i Hannusza. Jak podaje Jan Grzenia imię Hanna cieszyło się największą popularnością w latach 50. XX wieku. W roku 2020 w rankingu częstości nadawania imion dziewczynkom imię Hanna znalazło się na wysokim czwartym miejscu, otrzymało je aż 6658 dziewczynek.
Imieniny Hanny
Najpopularniejsza data imienin Hanny to 26 lipca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 5 i 29 stycznia, 9 czerwca, 16 lipca oraz 6 i 18 października.
Odmiany i zdrobnienia imienia Hanna
Hania, Hanka, Hanula, Hanusia, Haneczka
Imię Hanna w innych językach
Problematyczne jest znalezienie form tego imienia w innych językach, które nie byłyby dosłownymi odpowiednikami imienia Anna. Taką formę można w zasadzie znaleźć tylko w niektórych językach. Np. w języku angielskim, jest to Hannah, a w języku ukraińskim występuje w takiej samej formie, jak w Polsce (Hanna). Zarówno w języku słowackim, jak i słoweńskim można znaleźć imię Hana. Paradoksalnie najwięcej odpowiedników występuje w języku białoruskim, są to oprócz podstawowego Hanna także Hanulja oraz Hanusja.
Patronka imienia Hanna
Chociaż wśród świętych i błogosławionych kobiet imię Anna jest nieporównywalnie częściej spotykane, to jednak i imię Hanna doczekało się już przynajmniej jednej błogosławionej.
Mowa tutaj o Hannie Chrzanowskiej (1902-1973), która była polską pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, pedagogiem, instruktorką oraz prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, a także parafialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Była także naczelną redaktorką czasopisma Pielęgniarka Polska i współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego.
Chcesz się dowiedzieć więcej? Zobacz: życiorys bł. Hanny Chrzanowskiej.
Znane imienniczki
Hannah Arendt (1906-1975) – niemiecka pisarka, filozof oraz publicystka pochodzenia żydowskiego. Uciekła z Niemiec przed prześladowaniami, ostatecznie zamieszkała w USA, gdzie była profesorem Uniwersytetu Chicagowskiego. Autorka m.in. książki Korzenie totalitaryzmu.
Hanna Krall-Szperkowicz – urodzona w 1935 roku pisarka oraz dziennikarka. Autorka m.in. Zdążyć przed Panem Bogiem na podstawie wywiadu z Markiem Edelmanem. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Hanna Banaszak – urodzona w 1957 roku piosenkarka i wokalistka jazzowa. W swojej karierze współpracowała m.in. z Jerzym Wasowskim, Jeremim Przyborą, Jonaszem Koftą i Wojciechem Młynarskim. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Hanna Lis, z domu Kedaj – urodzona w 1970 roku prezenterka telewizyjna i dziennikarka. Prywatnie żona Tomasza Lisa. W swojej karierze prowadziła m.in. takie programy informacyjne, jak Wiadomości, Panorama, Teleexpress oraz Wydarzenia. (Dowiedz się więcej)
Hanna Śleszyńska – urodzona w 1959 roku aktorka teatralna i filmowa. Wystąpiła m.in. w serialach Daleko od noszy i Rodzina zastępcza. Znana również z występów w grupie kabaretowej Tercet, czyli Kwartet. W roku 1991 zdobyła pierwszą nagrodę Przeglądu Polskiej Piosenki Aktorskiej. (Dowiedz się więcej)
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: