Imię Justyna w pierwszej kolejności z pewnością przywodzi na myśl znaną biegaczkę narciarską lub piosenkarkę – kolejność jest sprawą indywidualną. Imię to ma łacińskie, można by powiedzieć „sprawiedliwe” pochodzenie. Męska forma – Justyn – jest w Polsce dość mało znana.
Zdrobnienia imienia Justyna
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Justyna to Justynka, Justysia, Justa, Jusia, Justynia, Justunia, Tysia, Justyś, Justyśka, Justyneczka.
Znaczenie imienia Justyna
Imię Justyna jest odpowiednikiem męskiego imienia Justyn, które jednak nie zdobyło w naszym kraju większej popularności. Pochodzenie obu imion jest takie samo. Mają swoje źródło w łacińskim przydomku Iustus, do którego został dodany przyrostek -inus. Sam łaciński przymiotnik iustus oznacza dosłownie „sprawiedliwy, prawy”. Natomiast imię Iustinus oznacza z kolei tego, lub w tym przypadku „tą, która należy do Justa, ewentualnie Justusa”. W Polsce imię Justyn pojawiło się po raz pierwszy w źródłach w roku 1222 jako Justinus, natomiast żeńska forma Justyna została po raz pierwszy odnotowana w 1350 roku. Większą popularność imię to na polskich ziemiach zdobyło dopiero w wieku XIX. Przejdźmy do czasów współczesnych: w roku 2020 imię to otrzymało 157 dziewczynek (miejsce 111). Lepiej wygląda pozycja tego imienia, jeżeli weźmiemy pod uwagę ogólną liczbę kobiet je noszących, w roku 2020 było to trochę ponad 217 000 kobiet. Daje mu to miejsce 32. Z kolei 137 kobiet nosiło imię Justyna w zagranicznej formie Justine, a 96 w formie Justina.
Popularność imienia Justyna
Imieniny Justyny
Najpopularniejsza data imienin Justyny to 7 października. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 5 stycznia, 12 marca, 13 i 14 kwietnia, 14 maja, 1, 14 i 16 czerwca, 13 lipca, 1 i 26 sierpnia, 5, 11, 12, 16, 17 i 26 września, 5 października oraz 30 listopada.
Patronka imienia Justyna
Świętych o tym imieniu nie odnajdziemy zbyt wiele. W większości żyły też w odległych czasach, stąd trudności z podaniem dokładnych informacji o nich. Jedną z tych świętych i patronką tego imienia jest św. Justyna, męczennica z Padwy. Opisująca jej losy pasja pochodzi już z późniejszych lat, natomiast ona sama miała być dziewicą, która padła ofiarą prześladowania za cesarza Maksymiana. Miała zostać ścięta mieczem w dniu 7 października 304 roku. Jako dzień jej wspomnienia w Martyrologium Rzymskim wymieniany jest właśnie dzień 7 października. Nad jej grobem powstała najpierw kaplica, a następnie, już w wieku VI, prefekt Opilion doprowadził do wybudowania w tym miejscu istniejącej do dzisiaj bazyliki św. Justyny.
Chcesz dowiedzieć się więcej o św. Justynie z Padwy? Przeczytaj artykuł: Św. Justyna z Padwy – Życiorys, Patronka, Kult
Wiersz o Justynie
Justyna jest jak malina
i jak cukierek słodka,
choć czasem może zmienić się w lwicę
lub być, jak drapieżna kotka.
Bo to zależy od sytuacji,
z którą Justyna jest związana,
ale jest zawsze elegancka,
bo to prawdziwa z niej dama. (…)
Fragment wiersza z publikacji A. Roch i E. Pietraszewskiej pt. Twoja Księga Imion.
Znane Justyny
Justyna Kowalczyk jest śmiało można powiedzieć legendą biegów narciarskich, zdobyła 4 Kryształowe Kule i 2 złote medale olimpijskie. Dowiedz się więcej
Justyna Steczkowska jest znaną chyba każdemu piosenkarką, wielokrotną laureatką Fryderyków, Wiktorów i SuperJedynek w różnych kategoriach. Dowiedz się więcej
Justyna Pochanke jest dziennikarką i prezenterką telewizyjną, przez prawie 20 lat była związana z Grupą TVN, prowadziła główne wydanie Faktów. Dowiedz się więcej
Justine Henin to belgijska tenisistka, była „jedynka” rankingu WTA (rok 2003) oraz zwyciężczyni ponad 40 turniejów w grze pojedynczej.
Justyna Elżbieta Święty-Ersetic wraz z sztafetami w biegu na 400 metrów na igrzyskach w Tokio w 2020 roku zdobyła złoty i srebrny medal.
Justyna Lisowska była wydawcą i działaczką oświatową, była w gronie założycieli Związku Księgarzy Polskich.
Justyna Bargielska jest poetką i pisarką, której książki były nominowane do nagród Nike i Wisławy Szymborskiej.
Justine Braisaz to francuska biathlonistka, która zdobyła brązowy medal na igrzyskach w 2018 roku oraz 2 srebrne medale mistrzostw świata.
Justyna Sieńczyłło jest aktorką teatralną i telewizyjną, która wystąpiła m.in. w Pensjonacie pod Różą i Szatanie z siódmej klasy.
Justyna Panfilewicz występuje też pod pseudonimem Jazzta, jest piosenkarką, która była m.in. wokalistką w zespole Ich Troje.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
A. Roch, E. Pietraszewska, Twoja Księga Imion, Białystok 2004
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: