Imię Julia jest imieniem niezwykle popularnym w Polsce. Wielu osobom kojarzy się zapewne z Romeo i Julią autorstwa Williama Shakespeare’a. Innym kojarzyć się może z amerykańską aktorką lub ukraińską polityk. W Polsce odnajdziemy noszące to właśnie imię znane aktorki i piosenkarki.
Pochodzenie i znaczenie imienia Julia
Imię Julia ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Związane tam było z rodem Juliuszy, dla którego było przydomkiem od nazwy rodowej Julii, a zatem samo imię oznaczało „kobieta z rodu Julii”. W Polsce co ciekawe pojawiło się w XVIII wieku najpierw jako imię występujące w utworach literackich, przede wszystkim chodzi tutaj o tragedię Williama Shakespeare’a Romeo i Julia. Imię to nosi również bohaterka Nowej Heloizy Jeana Jacquesa Rousseau. Zdecydowana większość żyjących w Polsce Julii urodziła się w latach 80. i 90. XX wieku oraz później. O tym zaś jak bardzo popularne jest to obecnie imię najlepiej świadczy fakt, że w roku 2020 było to ex aequo najczęściej nadawane dziewczynkom imię, otrzymało je aż 7351 z nich. Ogółem w Polsce w tym samym roku było ponad 290 000 kobiet noszących to imię (miejsce 18). Ciekawostka: w statystykach odnajdziemy również 312 kobiety noszące występującą na Zachodzie formę tego imienia, czyli Julie, a 119 kobiet nosiło wschodnie imię Julija.
Imieniny Julii
Najpopularniejszą datą imienin Julii jest 22 maja. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 8 stycznia, 12, 16, 17, 27 i 28 lutego, 8 i 16 marca, 8 i 16 kwietnia, 12 i 19 czerwca, 2, 4, 27 i 30 lipca, 2 i 10 września, 18 października oraz 10, 11 i 13 grudnia.
Popularność imienia Julia
Zdrobnienia imienia Julia
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Julia to Julka, Julcia, Jula, Juleczka, Juleńka, Juluś, Julusia, Julunia, Julisia, Juliśka.
Imię Julia w innych językach
Język angielski – Julia, Julie, Gillie
Język niemiecki – Julia, Julie
Język francuski – Julie
Język hiszpański – Julia
Język włoski – Giulia
Język rosyjski – Julija
Język łaciński – Iulia, Julia
Piękny wierszyk o Julii
Julia – to jest skowronek duszy
radosna, kochana, pełna czaru,
dużo jest w Niej temperamentu
i… dużo ognistego żaru.
Bo każda Julia – to promyk słońca,
co wszystkim święci najgoręcej,
aż chciałoby się ciągle Ją kochać
Każdego dnia, więcej i więcej! (…)
Fragment wiersza z publikacji A. Roch i E. Pietraszewskiej pt. Twoja Księga Imion.
Patronka imienia Julia
W kontekście patronek imienia Julia wymienia się zwykle kilka-kilkanaście postaci. Jedna z nich to św. Julia, męczennica z Korsyki. Nie jest jasne, kiedy dokładnie się urodziła. Według dość skąpych źródeł miała pochodzić z Kartaginy. Podaje się, że kiedy w roku 616 miała miejsce inwazja Wandalów, została pojmana, a następnie sprzedana pogańskiemu kupcowi pochodzącemu z Syrii. Miała zostać przewieziona do Galii na statku, który w drodze wylądował on na Korsyce. Odbywało się tam wtedy pogańskie święto. Źródła są tutaj sprzeczne, według jednych stało się to z inspiracji jej „właściciela”, według innych próbował on bronić Julii, w każdym razie w trakcie trwania tego święta zażądano od niej, aby uczestniczyła w zorganizowanych ceremoniach i przede wszystkim złożyła ofiarę wyznawanym tam wtedy bogom. Julia odmówiła. W konsekwencji została pobita i poddana torturom. Jednocześnie obiecano jej, że zostanie uwolniona, jeżeli jednak zgodzi się spełnić wspomniane wcześniej żądania. Julia jednak konsekwentnie się sprzeciwiała. W zemście za jej postawę obcięto jej włosy, a ostatecznie została ukrzyżowana, miało się to stać w 620 roku. Relacje o niej opierają się w większości na późniejszej pasji. Wspominana jest 22 maja. Jest obecnie uważana za patronkę Korsyki.
Dowiedz się więcej o św. Julii z Korsyki
Bardziej współczesną patronką jest św. Julia Billiart, urodzona w 1751 roku w Cuvilly (miejscowość ta znajduje się w Pikardii, w północnej Francji). W młodości pomagała rodzicom w pracy na roli. Pod wpływem poznanego w Bettencour księdza Varin zdecydowała się podjąć pracę katechetyczną. Później w Amiens założyła sierociniec. Ona i jej współpracownice stały się znane jako Siostry od Najświętszej Panny. Julia Billiart kierowała zresztą tą nową wspólnotą. Reguła dla niej została przygotowana przez księdza Varin. Zgromadzenie to zostało jednak zmuszone do wyjazdu i później osiadło w Namur, przyczyną tego był konflikt z ówczesnym biskupem Amiens. Julia pozostała w Namur do końca życia. Zmarła 8 kwietnia 1816 roku. W 1906 roku została beatyfikowana przez Piusa X, natomiast w 1969 została kanonizowana przez Pawła VI (Fros, Sowa, s. 373-374).
Znane imienniczki
Julia Hartwig-Międzyrzecka (1921-2017) – poetka oraz tłumaczka literatury angielskiej i francuskiej. Członkini polskiego PEN Clubu, honorowy prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Julia Roberts – urodzona w 1967 roku amerykańska aktorka i producentka. W roku 2001 zdobyła Oscara i Złoty Glob za główną rolę w filmie Erin Brockovich. Innym słynnym filmem, w którym zagrała był Pretty Woman z 1991 roku, za który również otrzymała Złoty Glob. Dowiedz się więcej
Julia Tymoszenko – urodzona w 1960 roku ukraińska polityk oraz doktor ekonomii. Oprócz Wiktora Juszczenki była jedną z twarzy tzw. pomarańczowej rewolucji w 2004 roku. Była pierwszą kobietą na stanowisku premiera Ukrainy.
Julia Kamińska – urodzona w 1987 roku aktorka, w tym teatralna, scenarzystka i piosenkarka. Dużą popularność przyniosła jej rola w serialu BrzydUla, za którą w roku 2010 otrzymała Telekamerę. Zagrała również w Singielce, na Wspólnej oraz Na dobre i na złe. Dowiedz się więcej
Julia Wieniawa – urodzona w 1998 roku aktorka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna. Zagrała m.in. w serialach Rodzinka.pl oraz Zawsze warto a także w filmie W lesie dziś nie zaśnie nikt. Angażuje się w akcje społeczne, takie jak „Weź się zbadaj” oraz „Pierwsza Doba bez Smogu”. Dowiedz się więcej
Julia Pietrucha – urodzona w 1989 roku aktorka i piosenkarka. Zagrała w serialach Kochaj mnie, kochaj!, Galeria, Pensjonat pod różą i Na Wspólnej. Nagrodzona „Mateuszem” Programu Trzeciego za debiut muzyczny, prowadziła też audycję Warzywniak wieczorową porą.
Julia Wróblewska – urodzona w 1998 roku niezawodowa aktorka i celebrytka. Wystąpiła m.in. w takich serialach, jak M jak miłość, Magda M. i Determinator oraz serii filmów Listy do M, a także w teledyskach Cleo oraz Libera. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
D. M. Beutner, Saints: Becoming an Image of Christ Every Day of the Year, Ignatius Press, San Francisco 2020.
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
A. Roch, E. Pietraszewska, Twoja Księga Imion, Białystok 2004.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: