Imię Rafał – co może być zaskakujące – jest pochodzenia hebrajskiego. Możemy wskazać przynajmniej kilku patronów tego imienia. Natomiast wśród sławnych osób je noszących odnajdziemy artystów, ale i jednego znanego i utytułowanego sportowca.
Pochodzenie i znaczenie imienia Rafał
Imię Rafał jest pochodzenia hebrajskiego. Pochodzące z tego języka sformułowanie Rapha’el tłumaczy się jako „Bóg uzdrawia”, natomiast powstałe na jego podstawie imię oznaczało „ten, którego Bóg uleczył”. Sformułowanie to z kolei w Grecji przybrało formę imienia Rhaphael, od którego z kolei pochodzą późniejsze jego formy. W Polsce imię to pojawiło się w średniowieczu, w wieku XII. Jan Grzenia podaje daty, w których w naszym państwie zaczęły się pojawiać różne formy tego imienia, część z nich popadła już w zapomnienie. I tak formy Rafał i Rachwał datuje na 1391 rok, Rachał na 1424, Rachwael na 1426, Refael na 1435 oraz Rachoł na 1439. Z kolei używane później zdrobnienia Rafałek oraz Rafałko pojawiły się w roku 1403. Co ciekawe, imię to w naszym języku stało się też podstawą do powstania kilku nazwisk: Rachwał, Rafalski, Rachwalski i Rafałowski.
Imieniny Rafała
Najpopularniejsza data imienin Rafała to 29 września. Osoby o tym imieniu mogą obchodzić imieniny również 24 stycznia, 20 czerwca, 7 września, 24 października, 20 listopada i 2 grudnia.
Popularność imienia Rafał
Odmiany i zdrobnienia imienia Rafał
Rafałek, Rafcio, Rafałko, Rachwał
Imię Rafał w innych językach
Język angielski – Raphael
Język francuski – Raphaël, Raffu, Raffel, Raphel, Rapheou
Język łaciński – Raphaël
Język hiszpański – Rafael
Język niemiecki – Raphael, Rafaël
Język włoski – Raffaele, Raffaello
Język rosyjski – Rafail, Rafait
Zabawny wierszyk o Rafale
Chociaż jestem jeszcze mała
Wiem, że wyjdę za Rafała
Co tam, że obiecał Gieni
Tylko ze mną się ożeni!
Wiersz z publikacji P. Wieliczko i M. Lewandowskiej pt. Mała Księga Imion.
Patron imienia Rafał
Patronem imienia Rafał jest przede wszystkim Archanioł Rafał, jednakże w historii znajdziemy również dwóch błogosławionych, którzy przyjęli imię Rafał i których sylwetki również warto przedstawić. Postać Archanioła Rafała poznajemy dzięki Księdze Tobiasza, która weszła do kanonu Starego Testamentu, pod koniec której przedstawia się on jako „jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański”. Natomiast z początku towarzyszy on Tobiaszowi w drodze z Niniwy do Rega w Medii pod ludzką postacią, przybrawszy imię Azariasz. W trakcie podróży ratuje Tobiasza przed wielką rybą. W Ektabanie ochrania Sarę przed złym duchem Asmodeuszem i radzi Tobiaszowi ożenić się z nią. Po powrocie radzi pomazać żółcią ryby oczy starego Tobiasza, dzięki czemu ten odzyskuje wzrok. Swoją prawdziwą tożsamość ujawnia w momencie, kiedy obaj Tobiasze, ojciec i syn chcą go wynagrodzić i odwdzięczyć się mu, starając się ich zachęcić do uwielbienia Opatrzności. (Więcej o Archaniele Rafale)
Święty Rafał Kalinowski urodził się w 1835 roku w Wilnie. Studiował w Mikołajewskiej Szkole Inżynierii Wojennej w Petersburgu. Ukończył studia w 1857 roku, w którym uzyskał stopień porucznika armii rosyjskiej. Po wybuchu powstania styczniowego uzyskał zwolnienie z armii i zasilił szeregi powstańców w Wilnie. Został wydany i w nocy z 24 na 25 marca 1864 aresztowano go. W kwietniu przyznał się do swojej roli wydając tylko osoby już skazane. Został pierwotnie skazany na śmierć, ale po staraniach rodziny zesłano go na katorgę na Syberię. W czasie 10-letniego pobytu na Syberii modlił się, wspierał swoich towarzyszy niedoli oraz chorych, prowadził katechezę dla dzieci i młodzieży, pocieszał bliźnich i podtrzymywał w nich nadzieję. Po powrocie z Syberii po krótkim pobycie na ziemiach polskich wstąpił w roku 1877 do zakonu karmelitów bosych w Grazu i przyjął imię Rafał od św. Józefa. W roku 1882 w Czernej otrzymał święcenia kapłańskie. Trzykrotnie pełnił funkcję przeora tamtejszego klasztoru. Ludzie szczególnie cenili go za to, że był fenomenalnym i cierpliwym spowiednikiem, charakteryzującym się niezwykłą intuicją i dążącym do wzbudzenia w penitencie skruchy. Zmarł w 1907 roku. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1983 roku, a kanonizowany w 1991. (Więcej o św. Rafale Kalinowskim)
Błogosławiony Rafał Melchior Chyliński – urodzony 6 stycznia 1694 roku we wsi Wysoczka, na chrzcie otrzymał imię Melchior. Po śmierci ojca opiekę nad nim roztoczył wuj. biskup Stanisław Kierski. Melchior Chyliński uczył się w jezuickim kolegium humanistycznym w Poznaniu, gdzie rektorem był ksiądz Jakub Wujek. W latach 1712-1715 służył w wojsku, prawdopodobnie w armii Stanisława Leszczyńskiego lub Augusta II Sasa. Zajmował się rozliczaniem finansów i dosłużył się stopnia chorążego. 4 kwietnia 1715 roku wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie. Wtedy przyjął imię Rafał. Studiował teologię m.in. w Kaliszu, w grudniu 1717 roku przyjął święcenia kapłańskie. Służył w różnych klasztorach, ale najwięcej czasu spędził w Łagiewnikach koło Łodzi. Znany był z ascetycznego trybu życia oraz z niesienia pomocy ubogim i cierpiącym. W roku 1736 przeniósł się do objętego epidemią Krakowa, by tam pomagać ludziom. Niestety sam również się zaraził. Powrócił do Łagiewnik, gdzie zmarł 2 grudnia 1741 roku. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się jeszcze w XVIII wieku. 9 czerwca 1991 roku Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Data jego wspomnienia liturgicznego to 2 grudnia.
Znani imiennicy
Rafael Santi – żyjący w latach 1483-1520 włoski renesansowy malarz i architekt. Twórca licznych fresków i obrazów, słynna jest jego Madonna Sykstyńska. Od 1514 roku kierował budową bazyliki św. Piotra w Rzymie. Dowiedz się więcej
Rafał Blechacz – urodzony w 1985 roku polski pianista. Laureat wielu konkursów pianistycznych. Jego największym sukcesem było zwycięstwo w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Rafał Zawierucha – urodzony w 1986 roku polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Wystąpił w filmie Quentina Tarantino „Pewnego razu w Hollywood”. Znany jest również z ról w takich filmach, jak Bogowie czy Miasto 44 oraz serialach Siła wyższa a także Przepis na życie. Dowiedz się więcej
Rafael Nadal – urodzony w 1986 roku hiszpański tenisista, zwycięzca wielu turniejów wielkoszlemowych. Zdobył również dwa złote medale olimpijskie: w Pekinie (2008 rok) w grze pojedynczej oraz w Rio de Janeiro (2016 rok) w grze podwójnej.
Rafał Brzozowski – urodzony w 1981 roku polski prezenter i piosenkarz. Na Akademickich Mistrzostwach Polski w zapasach w 2006 roku zdobył brązowy medal. Od 2017 roku prowadził reaktywowany teleturniej Koło Fortuny, zaś obecnie jest prowadzącym Jaka to melodia? Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Malarstwo klasyczne, Warszawa 1926.
o. B. J. Wanat, Święty Rafał od św. Józefa (Józef Kalinowski), „Folia Historica Cracoviensia”, vol. XV/XVI/2009/2010.
Oficjalna strona Rafała Blechacza https://blechacz.net/, dostęp: 09.11.2021.
P. Wieliczko, M. Lewandowska, Mała Księga Imion, Printex, Białystok 2003
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: