Imię Czesław nosiło kilku wybitnych Polaków, przedstawicieli świata nauki, kultury, sztuki i sportu. Jest jednym z wciąż obecnych w polskiej rzeczywistości imion słowiańskich. Niestety aktualnie jego popularność jest coraz mniejsza, jest bowiem nadawane coraz rzadziej.
Znaczenie imienia Czesław
Imię Czesław jest jednym z imion słowiańskich. Powstało ono poprzez połączenie dwóch wyrazów: rzeczownika cześć oraz elementu -sław. Odczytując zatem znaczenie imienia Czesław można stwierdzić, że znaczy ono „ten, który ma czcić i szanować sławę, dobre imię rodu”. Pierwotnie funkcjonowało w nieco innej formie, mianowicie Czestsław, natomiast takie imię wymawiało się dość trudno, w związku z czym doszło do jego uproszczenia. I tak w źródle z 1233 roku pojawia się forma Czesław, a inne znane jego warianty to Czasław (1393) oraz Czcisław. Znane są pochodzące od tego imienia nazwy miejscowości, są to Czesławice, Czesławowo oraz Czesławów.
Imię Czesław było dosyć popularne na ziemiach polskich w XIX wieku oraz już potem w Polsce mniej więcej do lat 50. Obecnie natomiast zdecydowanie przeżywa kryzys popularności, ponieważ w roku 2020 nadano je tylko 37 chłopcom, co przekłada się na odległe miejsce 183. Jego ogólna pozycja jest nieco lepsza, w Polsce w tym samym roku imię to nosiło prawie 76 000 mężczyzn (miejsce 71).
Zdrobnienia imienia Czesław
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Czesław to Czesiek, Czesio, Czesiu, Cześ, Czester, Czesławek, Czesławuś, Czesiulek, Cześko, Czesiaczek.
Imieniny Czesława
Najpopularniejsza data imienin Czesława to 15 lipca. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 12 stycznia, 12 lutego, 19 i 20 kwietnia, 21 maja, 12 czerwca, 13, 17, 20 i 30 lipca oraz 2 września.
Popularność imienia Czesław
Zabawny wierszyk o Czesławie
Drodzy państwo! Jest taka sprawa!
Świat nam stanął w dniu Czesława
Nie pracują huty, spawacze
Naród hula porzuciwszy pracę
Więc postuluję dla ojczyzny dobra
Dla dobra każdej najmniejszej gminy
Wprowadźmy wolne ustawowo
Kiedy Czesław ma imieniny!
Wiersz z publikacji P. Wieliczko i M. Lewandowskiej pt. Mała Księga Imion.
Patron imienia Czesław
Jak dotąd brak jest świętych o imieniu Czesław, można natomiast wskazać błogosławionego, którym był Czesław Odrowąż. Nie wszystkie fakty z jego życiorysu znamy. Według części źródeł był bratem, według innych towarzyszem św. Jacka. Urodzić się miał około 1180 roku w Kamieniu Śląskim. Prawdopodobnie był kanonikiem kolegiaty sandomierskiej. W 1221 roku w Paryżu lub w Rzymie wstąpił do zakonu dominikanów, wraz z którymi rok później pojawił się w Krakowie. W roku 1226 został przeorem kościoła św. Wojciecha we Wrocławiu, który został przekazany dominikanom. Jan Długosz podaje, że dzięki jego modlitwom od najazdu tatarskiego ocalony został w 1241 roku Ostrów Tumski lub gród wrocławski, różne źródła różnie podają tę informację. Zmarł 15 lipca 1242 roku, został pochowany przy kościele św. Wojciecha. W 1713 roku jego kult został zatwierdzony przez Klemensa XI. Wspominany jest 20 lipca, chociaż nie brak opinii, że powinno się to czynić 15 lipca.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym błogosławionym? Przeczytaj artykuł: Bł. Czesław Odrowąż
Znani Czesławowie
Czesław Miłosz był słynnym poetą, prozaikiem a także eseistą, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1980. Dowiedz się więcej
Czesław Niemen to legendarny już piosenkarz i kompozytor, ikona polskiej muzyki, występował m.in. z zespołem Niebiesko-Czarni. Dowiedz się więcej
Czesław Lang to kolarz szosowy i działacz sportowy, zdobył srebrny medal olimpijski (1980) oraz mistrzostw świata (1979).
Czesław Tański często nazywany jest ojcem polskiego lotnictwa, był konstruktorem i popularyzatorem lotnictwa w Polsce.
Czesław Centkiewicz był pisarzem i podróżnikiem, członkiem Związku Literatów Polskich, którego był wiceprezesem.
Czesław Gajda był artystą rzeźbiarzem, autorem m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego w Koninie oraz Bohaterów Walk z Faszyzmem w Rumii.
Czesław Wołłejko był aktorem i reżyserem teatralnym, wystąpił m.in. w serialach Lalka i Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy.
Czesław Mozil to znany piosenkarz a także kompozytor, zagrał również główną rolę w filmie z 2016 roku Szkoła uwodzenia Czesława M. Dowiedz się więcej
Czesław Michniewicz to były piłkarz, obecnie trener, wybrany Trenerem Roku 2018. Dd 2022 roku selekcjoner reprezentacji Polski.
Czesław Kiszczak był generałem ludowego Wojska Polskiego, był jedną z osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 1, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Błogosławiony Czesław Odrowąż – Patron Diecezji Opolskiej, http://wk.diecezja.opole.pl/images/ZAK/2022/final/4_6/B%C5%82.%20Czes%C5%82aw.pdf, dostęp: 02.02.2022.
P. Wieliczko, M. Lewandowska, Mała Księga Imion, Printex, Białystok 2003.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: