Imię Gabriela jest odpowiednikiem imienia Gabriel. W kontekście lekcji języka polskiego z pewnością kojarzy się z postacią autorki Gabrieli Zapolskiej. Dla niektórych niespodzianką może być fakt, że nosiła je również słynna, aczkolwiek wybitnie kontrowersyjna projektantka.
Pochodzenie i znaczenie imienia Gabriela
Jak możemy się domyślać imię Gabriela jest żeńskim odpowiednikiem imienia Gabriel, które z kolei pochodzi z języka hebrajskiego i jest złożone ze słów geber oraz el i razem oznacza „mąż Boży” lub „wojownik Boży”. Przykładowo w języku niemieckim istnieje również forma Gabryela, która jest jego wariantem pobocznym, forma ta występuje czasem i w Polsce. W tym kontekście może się np. kojarzyć z nazwiskiem Renaty Gabryjelskiej.
W Polsce, a raczej na ziemiach polskich imię Gabriela według Jana Grzeni istnieje zapewne od wieku XIX. Obecnie jest imieniem o średniej popularności. W roku 2020 nadano je 2 566 dziewczynkom, co daje mu miejsce 24, zaś ogółem w tym roku nosiło je ponad 129 000 kobiet (miejsce 54). W roku 2020 ani razu nie nadano tego imienia w formie Gabryela, zaś ogółem w Polsce było 865 kobiet o takim imieniu (miejsce 416). Ciekawostki ze statystyk: w roku 2020 było 28 Polek o imieniu Gabi, nadano je nawet 4-krotnie oraz 3 o imieniu Maria-Gabriela.
Imieniny Gabrieli
Najpopularniejsza data imienin Gabrieli to 17 października. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 10 i 25 stycznia, 7, 10, 19 i 27 lutego, 18 i 24 marca, 17 lipca, 29 września oraz 29 i 27 grudnia.
Zdrobnienia imienia Gabriela
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Gabriela to Gabrysia, Gabi, Gabrynia, Gabusia, Gabryśka, Gabrielka, Gabunia, Gabisia, Brysia, Bryśka.
Imię Gabriela w innych językach
Język angielski – Gabrielle, Gabriela, Gabriella
Język niemiecki – Gabriela, Gabriele, Gabrielle, Gabryela
Język francuski – Gabrielle
Język hiszpański i włoski – Gabriella
Język rosyjski – Gabrielja
Język łaciński – Gabriela, Gabriella
Patronka imienia Gabriela
W różnych źródłach można odnaleźć informacje o kilku błogosławionych o imieniu Gabriela. Jedną z nich jest Maria Gabriela Sagheddu, znana również jako Maria Gabriela od Jedności. Urodziła się 14 marca 1914 roku na Sardynii. Znana była z silnego charakteru i uporu. W wieku 19 lat, po śmierci siostry, wstąpiła do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zaś w wieku 21 jej spowiednik skierował ją do Zakonu Trapistek w Grottaferrata, w okolicach Rzymu, gdzie przybrała imię Gabriela. W zakonie tym dane jej jednak było spędzić jedynie około 5 lat swojego życia, w trakcie których dała się poznać jako osoba pokorna i niezwykle zaangażowana. Najważniejszym jej gestem było to, co uczyniła w odpowiedzi na pismo opata Paula Couturiera, który przed Oktawą Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijan wspominał osoby, które ofiarowały się Bogu dla jedności w Kościele oraz zachęcał do takich ofiar. To właśnie postanowiła w 1938 roku uczynić i Gabriela. Niedługo później, w kwietniu, zachorowała na gruźlicę, co sprawiło, że była zmuszona na 40 dni wyjechać do sanatorium. Powróciła jeszcze do klasztoru, jednak jej kondycja fizyczna już tylko ulegała pogorszeniu. Zmarła w wieku 25 lat, 23 kwietnia 1939 roku. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 25 stycznia 1983 roku.
Kolejna błogosławiona to męczennica z okresu wojny domowej w Hiszpanii siostra Maria Gabriela Amparo de Hinojosa Naveros. Urodziła się 24 lipca 1872 roku w Alhama de Granada. Już w wieku 19 lat wstąpiła do Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Madrycie. Udało się jej nawet „awansować” w hierarchii zakonnej, bowiem w latach 1929-1935 pełniła nawet funkcję przełożonej tego zakonu. W momencie nasilenia prześladowania chrześcijan w roku 1936 podczas gdy większość wspólnoty przeniosła się do Nawarry Maria Gabriela wraz z 6 współtowarzyszkami pozostała, aby przypilnować klasztoru. Jednakże później i one same musiały szukać schronienia, którego udzielono im w mieście. Ukryte w mieszkaniu spędzały tam noc, natomiast za dnia wracały pilnować klasztoru. Nie były jednak bezpieczne, o czym je ostrzegano. Dwa listopadowe dni okazały się dla nich tragiczne. 17 listopada 1936 roku uzbrojona grupa odnalazła je w domu, w którym się ukrywały. Nawet nie zostały osądzone. Już dzień później wywieziono je wszystkie poza Madryt i na pustym placu rozstrzelano tuż po tym, jak wysiadły z ciężarówki, którą je wieziono. Wszystkie 7 męczennic z Madrytu zostało beatyfikowanych 10 maja 1998 roku przez papieża Jana Pawła II, ustanawiając jednocześnie jako dzień ich wspomnienia liturgicznego datę 18 listopada.
Znane imienniczki
Gabriela Nowak-Skyrpan (ur. 2001) to popularna wokalistka młodego pokolenia, znana pod pseudonimem Bryska. Dowiedz się więcej
Gabriela Zapolska, a właściwie Maria Gabriela Janowska (1857-1921) – powieściopisarka i dramatopisarka, a także aktorka. Krytyczka sztuki związana z „Przeglądem Tygodniowym”. Jej najbardziej znane dzieła to Moralność pani Dulskiej, Kaśka Kariatyda i Skiz.
Gabriela Anna Kownacka (1952-2010) – aktorka teatralna i telewizyjna. Była związana z Teatrem Narodowym i Teatrem Współczesnym. Była znana z ról w serialach Rodzina zastępcza, Matki, żony i kochanki oraz filmie Halo Szpicbródka. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Gabriela Muskała – urodzona w 1969 roku aktorka teatralna i filmowa. Związana z Teatrem im. S. Jaracza oraz Teatrem Dramatycznym. Jest znana z ról w takich filmach, jak Fuga i Moje córki krowy. Zdobyła I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1995 roku.
Gabriela Szabó – urodzona w 1975 roku rumuńska lekkoatletka (biegi). Na igrzyskach w Atlancie (1996) zdobyła srebrny medal, a w Sydney (2000) złoty i brązowy. Trzykrotnie zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata (dystanse 1500 i 5000 metrów). Była minister ds. młodzieży i sportu.
Gabrielle Bonheur Chanel, czyli Coco Chanel (1883-1971) – słynna francuska projektantka mody. Stworzyła w roku 1921 słynne perfumy Chanel No. 5. Próbowała również swoich sił jako piosenkarka. Znana była również m.in. ze swoich antysemickich poglądów. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
7 Sióstr Męczennic z Madrytu, https://www.wizytki.pl/swiete-i-blogoslawione-zakonu/articles/blogoslawione, dostęp: 27.12.2021.
Błogosławiona s. Maria Gabriela de Hinojosa i sześć towarzyszek, https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/b_m_hinojosa.html, dostęp: 27.12.2021.
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
K. Jankosz, Bł. Maria Gabriela Sagheddu, dziewica i mniszka – życiorys, http://www.mogila.cystersi.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=202:bl-maria-gabriela-sagheddu-zyciorys&catid=55:swieci-cysterscy&Itemid=105, dostęp: 27.12.2021.
J. Zbiciak, Bł. s. Maria Gabriela od Jedności, https://www.niedziela.pl/artykul/81226/nd/Bl-s-Maria-Gabriela-od-Jednosci, dostęp: 27.12.2021.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: