Imię Paweł jest od dawna jednym z najpopularniejszych polskich imion. Nic więc dziwnego, że powstały od niego niezliczone nazwiska oraz nazwy miejscowości. Najważniejszym patronem tego imienia jest św. Paweł z Tarsu, znany również jako Apostoł Narodów.
Pochodzenie i znaczenie imienia Paweł
Imię Paweł jest pochodzenia łacińskiego, a wywodzi się od imienia Paulus. Natomiast słowo paulus w języku łacińskim oznaczało wprost „drobny” lub „mały”. Jako przydomek było też używane przez członków rodu Emiliuszów. Ze względu na osobę św. Pawła było to od dawna imię bardzo popularne.
W Polsce w średniowieczu jest rejestrowane w źródłach już od XII wieku. Kolejne zaobserwowane w źródłach jego formy to Paulus (1155), Paweł (1204), Pawil (1372), Pawoł (1387), Pawał (1392). Równolegle powstawały zdrobnienia tego imienia, takie jak np. Pawlik (1212), Paszek (1237), Pawliczko (1385) oraz bardzo popularna obecnie forma Pawełek (1498). Od imienia Paweł wywodzą się liczne nazwiska, takie jak Pachota, Pachura, Paszek, Paszkiewicz, Pawelec, Pawełczyk, Pawełkiewicz, Pawlak, Pawliczak, Pawlukiewicz, Pawlisiak oraz nazwy miejscowości: Paszków, Pawelce, Pawlice, Pawliki, Pawlin, Pawłowszczyzna, Pawłowo, Pawły, Pawłówka.
Chociaż w roku 2020 imię Paweł zostało nadane tylko 1188 chłopcom (miejsce 41), to jednak jest to jedno z najpopularniejszych ogólnie męskich imion, we wspomnianym roku nosiło je bowiem ponad 511 000 mężczyzn, co daje temu imieniu wysokie 5 miejsce.
Imieniny Pawła
Najpopularniejszą datą imienin Pawła jest 29 czerwca. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 10, 15 i 25 stycznia, 1, 5, 6 i 8 lutego, 2, 7 i 22 marca, 28 kwietnia, 26 maja, 7, 26 i 28 czerwca, 12 i 20 lipca, 19 października, 16, 18 i 19 listopada oraz 14 grudnia.
Zdrobnienia imienia Paweł
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Paweł to Pawełek, Pawcio, Pawełcio, Pawuś, Pawek, Pawełko, Pawluś, Pawłuś, Pawlik, Pawi.
Popularność imienia Paweł
Imię Paweł w innych językach
Język angielski i francuski – Paul
Język niemiecki – Paulus, Paul
Język hiszpański – Pablo
Język włoski – Paolo, Polo
Język rosyjski – Paveł
Język łaciński – Paulus
Wiersz o Pawle
(….) Paweł poważny, „na stanowisku”
z wielką aktówką do domu wraca
– Gaweł, lekkoduch, pędziwiatr wieczny
wciąż muchy łapie – to Jego praca.
Lecz w końcu Gaweł dał się przekonać,
– wziął przykład z Pawła nareszcie
– moi Panowie, podajcie ręce
wypijcie gdzieś „brudzia” w mieście.
Fragment wiersza z publikacji A. Roch i E. Pietraszewskiej pt. Twoja Księga Imion.
Patron imienia Paweł
Jako że jest to od dawna imię niezwykle popularne nie dziwi też fakt, że świętych o tym imieniu można odnaleźć kilkudziesięciu. Najważniejszym z nich jest jednak św. Paweł z Tarsu, znany także jako Apostoł Narodów. Wspomniany Tars, w którym Paweł (Szaweł) się urodził, był stolicą Cylicji. Jego rodzina wywodziła się z plemienia Beniamina. W młodości był przede wszystkim faryzeuszem cieszącym się silna pozycją społeczną i posiadającym pełne prawa obywatelskie. Był wykształcony, znał też niektóre języki obce.
Między rokiem 18 a 20 studiował Torę w Jerozolimie, w szkole Gamaliela I. Uważał wtedy, że rodzące się chrześcijaństwo zagraża tradycjom religijnym, w związku z czym powinno być zwalczane. To jednak miało ulec zmianie. Kiedy bowiem około roku 35 wybrał się z listami polecającymi do Damaszku oślepiony jasnym światłem stracił wzrok, co zapoczątkowało w nim wyjątkową przemianę. Zgodnie z Dziejami Apostolskimi przemówił wtedy do niego Jezus Chrystus. Całkowicie zmieniło się wtedy nastawienie Szawła do chrześcijaństwa. Przyjął też chrzest, którego udzielił mu Ananiasz.
Sam zaś Paweł rozpoczął swoją działalność na rzecz Kościoła, już w znajdujących się w Damaszku synagogach. Niestety wrogość miejscowych Żydów zmusiła go około roku 37 do ucieczki. Udał się więc do Jerozolimy, gdzie poznał św. Piotra. Kilka lat przebywał później ponownie w Cylicji, a jeszcze wcześniej w Syrii. Od mniej więcej roku 44 pomagał Barnabie w Antiochii. Obaj wyruszyli potem nauczać pogan na Cyprze i w Galacji. W kolejnych latach podróżował m.in. do Filippi, Tesaloniki i Achai, gdzie w Koryncie napisał listy do Tesaloniczan. Później powstały jego listy do Koryntian, Galatów i Filipian.
Pod koniec lat 50. kiedy przebywał w Jerozolimie został aresztowany przez przedstawicieli władzy rzymskiej. Spędził dwa lata w więzieniu w Cezarei, a potem kolejne dwa w Rzymie, gdzie napisał listy do Kolosan, Efezjan i Filemona. Po wyjściu na wolność prowadził działalność m.in. na Krecie i w Efezie. Został jednak aresztowany po raz kolejny. O dalszych wydarzeniach brak jest precyzyjnych informacji, jednakże jest bardzo prawdopodobne, że padł ofiarą prześladowań chrześcijan, które miały miejsce za panowania Nerona, był to zapewne rok 66 lub 67. Uważa się, że zginął wtedy śmiercią męczeńską. Już w roku 285 zostało ustanowione wspólne święto, uroczystość św. Piotra i św. Pawła, które obchodzone jest 29 czerwca (Fros, Sowa, s. 549-552).
Dowiedz się więcej o św. Pawle
Znani imiennicy
Paweł Domagała – urodzony w 1984 roku aktor oraz muzyk. Współpracował w Teatrem na Woli, Teatrem Dramatycznym oraz Teatrem Powszechnym. W roku 2009 rozpoczął karierę muzyczną w zespole Ginger. Jego singiel Weź nie pytaj z 2018 roku stał się przebojem roku 2018 RMF FM. Dowiedz się więcej
Paweł Kukiz – urodzony w 1963 roku muzyk, wokalista, aktor oraz polityk. Jako muzyk znany był przede wszystkim z występów z zespołem Piersi, którego był liderem oraz współpracy z Janem Borysewiczem. Od 2015 roku jest posłem, przewodniczącym klubu/koła Kukiz’15. Dowiedz się więcej
Paweł Wilczak – urodzony w 1965 roku aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Dużą popularność przysporzyła mu rola w serialu Kasia i Tomek, w którym wystąpił z Joanną Brodzik. W 2019 roku zagrał główną rolę w filmie Pan T. W roku 2004 zdobył Telekamerę w kategorii najlepszy aktor. Dowiedz się więcej
Paweł Królikowski (1961-2020) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Był w dużej mierze znany z roli Jakuba „Kusego” Sokołowskiego w Ranczu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla polskiej kultury.
Paul Walker (1973-2013) – amerykański aktor i producent filmowy. Dużą popularność przyniosła mu rola Briana O’Connera w serii filmów z cyklu Szybcy i wściekli. Założyciel organizacji charytatywnej Reach Out WorldWide, za którą został pośmiertnie uhonorowany The Noble Award. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
A. Roch, E. Pietraszewska, Twoja Księga Imion, Białystok 2004.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: