Imię Izabela jest imieniem, którego pochodzenie trudno jest jednoznacznie ustalić. Zwykle podaje się tutaj dwie możliwości. W Polsce natomiast spotyka się dwie główne formy tego imienia. Słynna zaś nosząca to imię aktorka zagrała w jednym z filmów o agencie 007, Jamesie Bondzie.
Znaczenie imienia Izabela
Imię Izabela pochodzi… No właśnie: nie jest łatwo ustalić jednoznacznie skąd właściwie pochodzi. Zwykle prezentowane są w tym kontekście dwie główne koncepcje. Według jednej wspomniane imię to pochodzi od hiszpańskiego imienia Isabel, czy też po łacinie Isabella. Wspomina się też, że jest to tak naprawdę hiszpańska wersja imienia Elżbieta. Imię Izabela było zresztą imieniem dość popularnym w hiszpańskiej rodzinie królewskiej. Z kolei zgodnie z drugą koncepcją pochodzi ono od biblijnej królowej Jezabel/Isabel/Izebel, które w języku hebrajskim oznaczało „wywyższona przez boga Baala”.
W Polsce imię to stało się szerzej znane już po średniowieczu, zaś w naszym kraju pojawiło się prawdopodobnie za pośrednictwem wpływów francuskich. W Polsce istnieje kilka powstałych od imienia Izabela nazw miejscowości, są to Izabelin i Izabelów.
Imię Izabela w XX wieku było dość popularne w latach 70. Często spotykany jest też inny wariant tego imienia, czyli Izabella. W roku 2021 imię Izabela nadano 612 dziewczynkom (miejsce 58), natomiast w wersji Izabella 82 (miejsce 139). Również w kontekście ogólnej liczby noszących to imię kobiet wariant „podstawowy” jest popularniejszy: na początku 2022 roku imię w formie Izabela nosiło ponad 159 000 kobiet (miejsce 44), a w wersji Izabella ponad 14 000 (miejsce 150).
Zdrobnienia imienia Izabela
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Izabela to Iza, Izunia, Bella, Belunia, Izia, Izulka, Izusia, Izuś, Izabelka, Izuńka.
Imieniny Izabeli
Najpopularniejsza data imienin Izabeli to 23 lutego. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 16 marca, 14 kwietnia, 14 lipca, 31 sierpnia oraz 3 i 10 września.
Patronka imienia Izabela
Nie znamy świętych tego imienia, jednak imię to nosiło kilka błogosławionych, spośród których najbardziej znaną jest bł. Izabela Francuska, siostra św. Ludwika IX, króla Francji. Przyszła na świat w 1225 roku. Odrzuciła wszystkie oferty małżeństwa i poświęciła się w pełni służbie Bożej. Wspólnie z bratem w roku 1255 ufundowała klasztor i zamieszkała w przylegającym do niego domu, wiodąc pełne ascezy życie. Zmarła w 1270 roku. Agnieszka d’Harcourt przytoczyła aż 40 cudownych uleczeń dokonanych za wstawiennictwem bł. Izabeli. Po ich rozpatrzeniu, Izabela w 1521 roku została beatyfikowana przez papieża Leona X.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Bł. Izabela Francuska – Życiorys, Patronka, Kult
Znane Izabele
Izabela Jagiellonka była córką Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, została żoną Jana Zápolyi i tym samym królową Węgier.
Izabela Trojanowska jest znaną piosenkarką i aktorką, jednym z jej najwiekszych przebojów jest Wszystko czego dziś chcę. Dowiedz się więcej
Izabella Scorupco jest piosenkarką i aktorką, jej najsłynniejsze role to Natalii w GoldenEye oraz Heleny Kurcewiczówny w Ogniem i mieczem.
Izabela Dylewska to kajakarka, która w swojej karierze zdobyła 2 złote medale mistrzostw świata i 2 brązowe medale olimpijskie.
Izabela Bełcik jest siatkarką, która z reprezentacją Polski dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy, w roku 2003 i 2005.
Izabella Miko jest aktorką i tancerką, założyła również fundację EkoMiko, podejmującą działania na rzecz ochrony środowiska. Dowiedz się więcej
Isabella Rosselini jest włoską aktorką, w ostatnich latach zagrała m.in. w Bez skrupułów oraz serialu Rockefeller Plaza 30.
Izabela Kuna jest aktorką teatralną i filmową, zagrała m.in. w serialach Na Wspólnej oraz Tango z aniołem.
Izabela Janachowska jest prezenterką telewizyjną i ekspertką ślubną, prowadziła dwa poświęcone ślubom programy w TVN Style. Dowiedz się więcej
Izabella Krzan jest prezenterką telewizyjną i modelką, współprowadzi Pytanie na śniadanie oraz reaktywowane Koło Fortuny. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: