Imię Ignacy kojarzyć nam się może w zdecydowanej większości ze słynnymi i zasłużonymi Polakami z naszej odleglejszej historii: naukowcami, podróżnikami, artystami, wojskowymi i politykami. Wydaje się jednak, że imię to ponownie zaczyna zyskiwać na popularności.
Znaczenie imienia Ignacy
Imię Ignacy jest pochodzenia łacińskiego, natomiast ustalenie od jakich słów dokładnie pochodzi jest dość problematyczne. Odnosi się je do imienia Ignatius, które z kolei wywodzi się od słowa ignis oznaczającego „ogień”. Istnieje też koncepcja wiążąca imię Ignacy z istniejącym w starożytnym Rzymie rodem Egnacjuszów, po łacinie określany był on mianem Egnatii. W tym jednak kontekście Jan Grzenia stawia pytanie czy można utożsamiać Egnatius z Ignatiusem? Jeżeli imię to byłoby w istocie związane z tym rodem, to należałoby je rozumieć jako „należący do rodu Egnacjuszów”. A sprawę można jeszcze bardziej skomplikować, ponieważ mówi się też o tym, że imię to może mieć pochodzenie… etruskie. Tak czy inaczej w Polsce pojawiło się w źródłach w latach 1325-27 jako właśnie Ignatius/Ignacius, kolejne jego formy to Hinac (1394), Inac/Jinac (1399) oraz Ignat/Jignat (1405). Od imienia Ignacy powstały takie nazwiska, jak Ignaczak, Ignasiak, Ignatowicz oraz nazwy miejscowości Ignatówka, Ignacewo, Ignacówka, Ignatów. Wydaje się, że imię to wraca do łask, ponieważ w roku 2021 nadano je aż 4372 chłopcom (miejsce 12). Natomiast w skali całej Polski pozycja „rankingowa” tego imienia nie jest zbyt wysoka, nosi je zaledwie 37 000 mężczyzn, co daje miejsce 97.
Zdrobnienia imienia Ignacy
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Ignacy to Ignaś, Ignacek, Igo, Ignac, Ignacek, Ignaszek, Iguś, Gusiek, Ignacuś, Igi.
Imieniny Ignacego
Najpopularniejsza data imienin Ignacego to 17 października. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 1 lutego, 31 lipca oraz 23 października.
Patron imienia Ignacy
Bodajże najczęściej wymienianym w kontekście patronów tego imienia jest Ignacy Loyola. Urodził się w 1491 roku w Kraju Basków, pochodził z zamożnego rycerskiego rodu. W czasie, kiedy był w służbie wicekróla Nawarry znalazł się w obleganej przez Francję Pampelunie. 20 maja 1521 roku został ranny w nogę, a w trakcie rekonwalescencji zaczęła się jego przemiana wewnętrzna, która doprowadziła do jego zwrócenia się ku pobożności. W roku 1523 udał się do Ziemi Świętej. W latach 30. wraz ze swoimi towarzyszami stworzył podwaliny dla przyszłego Towarzystwa Jezusowego. W roku 1534 złożył śluby ubóstwa. Po tym, jak ukończył studia teologiczne przyjął święcenia kapłańskie. Pod koniec lat 30. stał się współzałożycielem nowego zakonu, którego został przełożonym generalnym. Zmarł 31 lipca 1556 roku. W 1609 został beatyfikowany przez Pawła V, zaś już w 1622 kanonizował go Grzegorz XV. Jest uznawany za patrona rekolekcji.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Ignacy Loyola
Znani Ignacowie
Ignacy Łukasiewicz to przede wszystkim wynalazca lampy naftowej i założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Dowiedz się więcej
Ignacy Jan Paderewski był słynnym pianistą i kompozytorem i politykiem, był m.in. ministrem spraw zagranicznych II RP. Dowiedz się więcej
Ignacy Domeyko był geologiem i meteorologiem, ale znamy go przede wszystkim jako badacza Ameryki Południowej.
Ignacy Mościcki był chemikiem, ale przede wszystkim prezydentem II RP aż do wybuchu II wojny światowej.
Ignacy Krasicki był nazywany księciem poetów polskich, był również biskupem warmińskim oraz arcybiskupem gnieźnieńskim. Dowiedz się więcej
Witkacy, czyli Stanisław Ignacy Witkiewicz był pisarzem, malarzem a także filozofem. Dowiedz się więcej
Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym i niepodległościowym, politykiem, pełnił m.in. funkcję marszałka Sejmu w II RP. Dowiedz się więcej
Ignacy Pantaleon Prądzyński był generałem dywizji Wojska Królestwa Polskiego ale przede wszystkim wodzem powstania listopadowego.
Roman Ignacy Franciszek Potocki był działaczem patriotycznym, marszałkiem wielkim litewskim oraz marszałkiem Rady Nieustającej.
Ignacy Machowski był aktorem teatralnym i filmowym, którego możemy kojarzyć z ról w Zmiennikach i Tygrysach Europy.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 2, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.