Imię Kinga przebyło ciekawą drogę, zanim trafiło do Polski, tak pod względem geograficznego dystansu, jak i formy, przy czym ta, od której pochodzi występuje już w Polsce bardzo rzadko. Jedna z Polek o tym imieniu z pewnością można powiedzieć, że dokonała nie lada wyczynu.
Znaczenie imienia Kinga
Imię Kinga wywodzi się z języka węgierskiego. Pierwotnie było ono jednym ze zdrobnień innego imienia – Kunegunda, które po węgiersku brzmiało Kunegunt. Do tego państwa z kolei trafiło ono z Niemiec. Samo imię Kunegunda pochodzi od słów kunja/kuni, które znaczyły „ktoś z dostojnego, szlacheckiego rodu” i gund, które tłumaczone było jako „walka”. A zatem podsumowując imię Kunegunda można było rozumieć jako „walcząca za swój ród” lub „walcząca dla swojego rodu”. Obecnie imię to w tej formie występuje już bardzo rzadko. Wracając natomiast do imienia Kinga: w średniowiecznych polskich dokumentach imię to pojawia się po raz pierwszy w XIII wieku. W źródłach z 1266 roku można spotkać formy Kinga/Kinka. Imię to trafiło do Polski za pośrednictwem córki Belli IV Kingi, która została żoną jednego z książąt okresu rozbicia dzielnicowego w Polsce Bolesława Wstydliwego.
Aktualnie popularność imienia Kinga nie jest zbyt duża. W roku 2021 zostało ono nadane 737 dziewczynkom (miejsce 53). Natomiast na początku roku 2022 w całej Polsce było około 120 000 kobiet o tym imieniu, co daje mu miejsce 58. Jako ciekawostka: kobiet o imieniu Kunegunda było wtedy w Polsce 1021.
Zdrobnienia imienia Kinga
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Kinga to Kinia, Kingusia, Kingunia, Kiniuś, Kiga, Kinguś, Kinunia, Gusia, Guśka, Kina.
Imieniny Kingi
Najpopularniejsza data imienin Kingi to 24 lipca. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 3 i 12 marca.
Patronka imienia Kinga
Patronką tego imienia jest św. Kinga, księżna krakowska. Była ona córką króla Węgier Beli IV, urodziła się w 1224 lub 1234 roku. W roku 1239 zaręczono ją z polskim księciem Bolesławem Wstydliwym, którego żoną później została. W relacjach małżeńskich przekonała swojego męża do życia w czystości i do złożenia związanych z tym ślubów. Mąż przekazał jej w zarząd Ziemię Sądecką. Można powiedzieć, że dziełem jej życia było założenie w Starym Sączu klasztoru klarysek, którego fundacja została zakończona w 1280 roku. Kinga w klasztorze wprowadziła m.in. polskie kazania i pieśni. Zmarła najprawdopodobniej 24 lipca 1292 na skutek choroby. Jej kult został formalnie zatwierdzony dopiero w 1690 roku. Pierwszy proces kanonizacyjny rozpoczął się w roku 1742, został jednak przerwany. Ostatecznie jej kanonizacja miała miejsce dopiero w XX wieku, dokonał jej w 1999 roku papież Jan Paweł II.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Św. Kinga
Znane Kingi
Kinga Baranowska (ur. 1975) nie używając tlenu z butli zdobyła aż 9 ośmiotysięczników, w tym trzy z nich jako pierwsza Polka. Dowiedz się więcej
Kinga Dębska (ur. 1969) jest reżyserką i scenarzystką filmową, jej najbardziej znane filmy to Moje córki krowy i Zabawa, zabawa.
Kinga Choszcz (1973-2006) była podróżniczką, wraz z Radosławem Siudą odbyła autostopem podróż dookoła świata, która trwała 5 lat.
Kinga Rajda (ur. 2000) jest skoczkinią narciarską, która w sezonie 2015/2016 zwyciężyła w klasyfikacji generalnej FIS Cup.
Kinga Dunin-Horkawicz (ur. 1954) to pisarka i krytyczka literacka, na antenie TVP Kultura współprowadziła program Lepsze książki.
Kinga Preis (ur. 1971) jest aktorką, znaną z ról w takich serialach, jak Przeprowadzki, Ja to mam szczęście! i Ojciec Mateusz.
Kinga Tabor-Szymaniak (ur. 1972) jest aktorką teatralną, filmową i dubbingową, zagrała m.in. w serialach Na Wspólnej i Boża podszewka.
Kinga Ilgner (ur. 1975) jest aktorką teatralną i filmową, zagrała m.in. w Lejdis, Wiedźminie, Ojcu Mateuszu i barwach szczęścia.
Kinga Burzyńska jest dziennikarką i prezenterką telewizyjną, pracującą dla TVNu, prowadzi m.in. Szkołę filmową na TVN Fabuła. Dowiedz się więcej
Kinga Rusin (ur. 1971) jest dziennikarką i prezenterką telewizyjną, w TVN prowadziła programy Agent-Gwiazdy oraz Dzień dobry TVN. Dowiedz się więcej
Kinga Duda (ur. 1995) jest córką prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: