Imię Kacper ma perskie korzenie, chociaż od wieków jest nierozerwalnie związane z postacią jednego z mędrców, którzy oddali hołd Chrystusowi. W historii Polski spotykamy różne jego odmiany. Wśród osób noszących to imię odnajdziemy m.in. aktorów, sportowców, malarza a nawet polityka.
Pochodzenie i znaczenie imienia Kacper
Imię to pierwotnie było jedynie gwarową formą imienia Kasper. Z kolei w kwestii tego jakie jest pochodzenie imienia Kasper zdania są rozbieżne. Według części opinii pochodzi ono od perskiego słowa kansbar lub też gizbar, które oznacza „stróż skarbca” czy też „skarbnik”. Według innych źródeł tego imienia również powinniśmy szukać w Persji, ale jest ono skróconą wersją imienia Gathaspar. Znaczy ono „ten, który dba o swoją cześć” lub też po prostu „wspaniały”. Imię to zostało przejęte przez Greków, którzy nadali mu formę Gaspares, natomiast u Rzymian występowało ono w formie Gasparus. Według Jana Grzeni imię to pojawiło się w Polsce w XIV wieku, przy czym stopniowo zaczęto je stosować w różnych formach: Kaspar (1375), Kasper (1379), Kasfar (1386), Gaspar (1391) a także Gasper (1459). Imię Kasper stało się podstawą dla takich nazwisk, jak Kasperus, Kasprowicz czy Kasperkiewicz. Warto również wspomnieć o związanej z tym imieniem nazwie geograficznej, czyli Kasprowym Wierchu.
Imieniny Kacpra
Najpopularniejsza data imienin Kacpra to 6 stycznia. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 2 stycznia, 12 czerwca, 26 września i 28 grudnia.
Odmiany i zdrobnienia imienia Kacper
Kacperek, Kaspruś, Kacpereczek, Kacperuś
Imię Kacper w innych językach
Język angielski – Jasper, Gaspar, Gasper, Casper, Kasper
Język francuski – Gaspard
Język hiszpański – Gaspar
Język łaciński – Caspar, Casparus, Gasparus
Język niemiecki – Kaspar, Caspar
Język włoski – Gaspare, Gasparo
Język rosyjski – Gaspar, Kasper
Patroni imienia Kacper
W oczywisty sposób imię Kacper kojarzy się z imieniem jednego z trzech mędrców (oprócz Melchiora i Baltazara), którzy szukali Chrystusa, a później w Betlejem złożyli mu hołd. O wydarzeniu tym wspomina św. Mateusz w swojej Ewangelii, w której jednak nie wspomina ilu dokładnie mędrców przybyło do Betlejem oraz jak brzmiały ich imiona. Co do ich pochodzenia: ich dary mogły wskazywać na Arabię lub nawet Mezopotamię. Samo wydarzenie miało mieć miejsce mniej więcej rok po przyjściu Jezusa Chrystusa na świat. Same imiona mędrców po raz pierwszy pojawiają się w źródłach z IX wieku (Fros, Sowa, s. 338). Według różnych źródeł Kacper miał ofiarować Chrystusowi mirrę lub kadzidło. Jak sugeruje Jan z Hildesheimu w swoim dziele z XIV wieku pt. Historia Trzech Króli był on czarnoskórym władcą miasta portowego Tarszisz oraz wyspy Egrisuole, której nazwa jednak nie jest znana (Wiertek). Oprócz postaci mędrca Kacpra warto przytoczyć sylwetki jeszcze dwóch świętych o imieniu Kasper.
Św. Kasper del Bufalo – urodzony w Rzymie 6 stycznia 1786 roku. Podaje się, że kiedy był niemowlęciem jego oczy zostały dotknięte przez nieuleczalną chorobę. Jego rodzice Antonio i Annuziata ułożyli go na ołtarzu poświęconym św. Franciszkowi Ksaweremu, a Kasper nie stracił wzroku. Studiował w Kolegium Rzymskim. Od wczesnych lat angażował się w działalność duszpasterską i pomagał potrzebującym. Dbał o edukację rolników i biednych dzieci, wspierał żebraków, włóczęgów oraz chorych. Już w wieku 22 lat przyjął święcenia kapłańskie, natomiast swoją posługę rozpoczął w kościele św. Marka w Rzymie. W roku 1810 odmówił złożenia przysięgi na lojalność Napoleonowi, za co został wtrącony do więzienia. Po powrocie do Rzymu przyjął propozycję służby misyjnej od papieża Piusa VII. Ta działalność św. Kaspera trwała później 23 lata, do samej jego śmierci. W dniu 15 sierpnia 1815 roku założył Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Św. Kasper del Bufalo zmarł 28 grudnia 1837 roku. Przeczytaj więcej o św. Kasperze del Bufalo
Św. Kasper Bertoni – urodził się 9 października 1777 roku w Weronie. W wieku 14 lat wstąpił do seminarium duchownego. Już w tym czasie uczestniczył w działalności sanitariuszy katolickich, udzielających pomocy chorym oraz żołnierzom. Święcenia kapłańskie przyjął 20 września 1800 roku. Koncentrując się przede wszystkim na pomocy młodzieży zorganizował Hufiec Maryjny. Dał się zresztą poznać jako organizator różnych wspólnot i stowarzyszeń. W roku 1816 założył stowarzyszenie stygmatyków św. Franciszka. Wspólnie z markizą Leopoldyną Naudet założył zgromadzenie sióstr Świętej Rodziny. Z kolei błogosławionej Magdalenie z Canossy pomógł założyć zgromadzenie Córek Bożej Miłości. Doradzał również innym założycielkom i założycielom zakonów. Wspomina się, że przez 20 lat cierpiał z powodu poważnej choroby. Zmarł 12 czerwca 1853 roku w swojej rodzinnej Weronie.
Znani imiennicy
Casper van Dien – urodzony w 1968 roku amerykański aktor. Ukończył Admiral Farragut Academy w St. Petersburg na Florydzie. Popularność przyniosły mu filmy Żołnierze kosmosu z 1997 roku oraz Tarzan i Zaginione Miasto z 1998 roku.
Kacper Kuszewski – urodzony w 1976 roku polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz wokalista, m.in. zespołu Leszcze. Znany z roli Marka Mostowiaka w serialu M jak Miłość. Użycza również swojego głosu postaci Myszki Miki. Przeczytaj więcej o Kacprze Kuszewskim
Kacper Kozłowski – urodzony w 2003 roku w Koszalinie polski piłkarz. Najmłodszy debiutant w historii Mistrzostw Europy (rok 2021). Od 2019 roku gra na pozycji pomocnika w Pogoni Szczecin. Przeczytaj więcej o Kacprze Kozłowskim
Caspar Willard Weinberger (1917-2006) – amerykański polityk, sekretarz obrony w administracji prezydenta Ronalda Reagana. Był zamieszany w tzw. aferę Iran-Contras, przez co musiał zrezygnować ze stanowiska.
Caspar David Friedrich (1774-1840) – wybitny malarz niemiecki, przede wszystkim pejzażysta. Studiował malarstwo na Akademii w Kopenhadze. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych malarzy okresu romantyzmu. Przeczytaj więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
K. Demkowicz-Dobrzańska, Kategoria wzniosłości w malarstwie Caspara Davida Friedricha, „Colloquium Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych” Uniwersytetu Gdańskiego, nr 3/2013.
Grupa Adoratorek Krwi Chrystusa – Św. Kasper del Bufalo i Św. Maria de Mattias, „Przyjaciel”, nr 03-04/2017.
Św. Kasper Bertoni, „Sanctus”, nr 28/2018.M. Wiertek, https://www.franciszkanie.pl/artykuly/o-trzech-krolach-slow-kilka, dostęp: 10.11.2021.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: