Lucius Annaeus Seneca, przyszedł na świat w Kordobie ok. 4 p.n.e.. Zmarł w 65 r. n.e., Był słynnym retorem, pisarzem, poetą, filozofem rzymskim, zwanym też po prostu Filozofem, był synem Seneki Starszego zwanego Retorem. Był stoikiem, piewcą etyki heroicznej.
Spis treści
Biografia i życiorys Seneki
Wywodził się z rodziny średniej klasy Rzymian (tak zwani ekwici). Jego ojcem był znany ze swojego talentu retorycznego autor Historii Rzymu, Seneka Starszy. W Rzymie młody Seneka pobierał rozległe nauki, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii, w tym zwłaszcza tej stoickiej. Kilka lat spędził w Egipcie u wuja, którym był rzymski prefekt, Gajusz Galeriusz.
Wróciwszy do Rzymu zajmował posadę adwokata, lecz później również jako kwestor. Niestety musiał odbyć zesłanie na Korsykę w latach 41-49, z powodu rzekomego romansu z siostrą Kaliguli. Tam też popełnił swe najważniejsze dzieła filozoficzne. Wrócił, lecz musiał poświęcić czas na wychowanie oraz naukę jej syna cesarzowej, Nerona. Za życia natomiast Klaudiusza Seneka został mianowany pretorem (50 rok), natomiast już za panowania Nerona miał znaczny wpływ na sam kształt jego władzy, szczególnie w pierwszych latach panowania jego wychowanka.
W 62 roku Seneka mógł przejść w stan spoczynku, oddając się kontemplacjom filozoficznym oraz tworząc dzieła literackie. Tymczasem w 65 roku padło poważne oskarżenie o jego współudział w spisku pizońskim, wymierzonym w cesarza Nerona. Seneka wraz ze swoim bratankiem, popełnili samobójstwo z rozkazu Nerona.
Seneke interesowało wcielanie w życie cnót, filozofia miała bowiem służyć kształtowaniu ducha i wprowadzaniu harmonii w życie. Głosił, iż szczęście można osiągnąć jedynie poprzez podporządkowanie się procesom naturalnym i należy go szukać jedynie w głębi człowieka, nie zaś poza nim. Majątkiem natomiast należy dysponować rozsądnie, z przyjemności korzystać po pierwsze rozumnie, po drugie – z umiarem. Za miarę życia ludzkiego uważał cnotę sama w sobie.
Ciekawostki o Senece
- W pierwszych latach panowania Neron nie interesował się zbytnio polityką, w tym celu słuchał rad swoich wychowawców, w tym właśnie Seneki.
- W 59 roku Neron zlecił zamordowanie swojej matki – Seneka miał za zadanie zatuszowanie tego czynu.
- Seneka umarł poprzez poprzez podcięcie żył na zgięciach ramion, w okolicy kolan oraz goleni.
- Wg Seneki, autora wykładu etyki stoickiej, istnieją trzy formy życia praktykowane przez ludzi. Pierwszą jest życie naznaczone przyjemnościami, drugą – życie czynne wypełnione aktywnością publiczną, trzecią natomiast życie mędrca poświęcone „bezczynności filozoficznej” (otium).
- Seneka był zamieszany w proceder oferowania wysoko oprocentowanych pożyczek brytyjskiej lokalnej arystokracji, a to po podboju Brytanii przez Klaudiusza. Następnie miał domagać się nagłej spłaty długu, co według źródeł doprowadziło bezpośrednio do wybuchu rebelii Boudiki. Ponadto tak chciwe podejście Seneki mogło mieć według niektórych badaczy wpływ na jego późniejszy upadek.
Cytaty Seneki
„Nie ośmielamy się robić wielu rzeczy, ponieważ są one trudne, ale są takie, ponieważ nie odważamy się ich spróbować.”
“Codziennie umieramy, codziennie bowiem uszczupla się jakaś część życia.”
“Biednym jest nie ten, kto ma mało, ale ten, kto tęskni za tym, by mieć więcej.”
“Szczęśliwym nie jest ten, kto wydaje się innym, lecz ten, kto sam się za takiego uważa.”
“Pośród wielu nieszczęść uczymy się sztuki milczenia.”
“Oszczędność jest to umiejętność unikania zbędnych wydatków.”
“Dlaczego Bóg wszystkich najlepszych nawiedza chorobą lub smutkiem, albo innymi utrapieniami? Dla tej samej przyczyny, dla której na wojnie najniebezpieczniejsze zadania powierza się najdzielniejszym żołnierzom.”
„Trudności wzmacniają umysł, podobnie jak praca wzmacnia ciało.”
„Największym lekarstwem na złość jest opóźnienie.”
„Czasami samo życie jest aktem odwagi”.
Źródła
- https://wypracowania24.pl/historia/5533/seneka-biografia-zyciorys
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Seneka_M%C5%82odszy
- https://www.imperiumromanum.edu.pl/biografie/seneka-mlodszy/amp/
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Calidius. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.