Imię Ewa zapewne kojarzy się z pierwszą pojawiającą się na kartach Biblii kobietą. Z jego genezą związana jest pewna ciekawa, chociaż niepotwierdzona teoria. Nie wybiegając nawet myślami za granicę w samej Polsce znajdziemy wiele znanych kobiet o tym imieniu.
Pochodzenie i znaczenie imienia Ewa
Jak można się tego spodziewać jest to imię pochodzenia biblijnego. Ma ono swoje źródło w hebrajskim słowie havvāh. Oznacza ono „dająca życie, rodząca, matka”. Do języka łacińskiego imię to trafiło z greckiego przekładu Biblii – z Septuaginty. To właśnie z języka łacińskiego trafiło m.in. do języka polskiego. Jan Grzenia podaje, że istnieje też koncepcja mówiąca o pochodzeniu tego imienia od arabskiego słowa hayya, które oznacza „wąż”, jednakże jak podkreśla „ten pogląd nie ma wielu zwolenników” (Grzenia, s. 121). W Polsce imię Ewa pojawia się po raz pierwszy w źródłach z 1249 roku. Z kolei w roku 1388 po raz pierwszy odnotowano formę Jewa. Józef Bubak wspomina o trzech nazwach miejscowości, które powstały na bazie tego imienia, są to Ewina, Ewinów i Ewy. Właściwie od samego średniowiecza imię to cieszy się w Polsce dużą popularnością, chociaż ostatnio raczej trochę na niej straciło. W roku 2020 nadano je tylko 505 dziewczynkom, co uplasowało je dopiero na 70 miejscu.
Imieniny Ewy
Najpopularniejsza data imienin Ewy to 24 grudnia. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 14 marca, 23 kwietnia, 25 lipca, 6 września oraz 3 października.
Odmiany i zdrobnienia imienia Ewa
Ewka, Ewunia, Ewcia, Ewusia
Imię Ewa w innych językach
Język angielski – Eve
Język francuski – Ève
Język hiszpański – Eva
Język niemiecki – Eva, Eve, Ewa, Ewe
Język włoski – Eva
Język rosyjski – Eva
Język łaciński – Eva, Heva
Patronki imienia Ewa
W oczywisty sposób zgodnie z Biblią najważniejszą Ewą była pierwsza kobieta na Ziemi, określana, w tym przez Henryka Frosa i Franciszka Sowę, jako matka wszystkich żyjących. Jej postać została dokładnie omówiona w Księdze Rodzaju. Poza nią ci dwaj badacze wspominają jeszcze o dwóch Ewach: męczennicy Ewy z Dreux, o której nie ma jednak zbyt dużo informacji oraz Ewę z Leodium, której życiorys warto tutaj bliżej przedstawić.
Ewa z Leodium, czyli jak byśmy to bardziej „współcześnie” powiedzieli z Liège urodziła się w samym tym mieście lub jego okolicach prawdopodobnie w pierwszych latach XIII wieku. Henryk Fros i Franciszek Sowa z jej hojności wyprowadzają wniosek, że mogła pochodzić z zamożnej rodziny. W młodości przyjaźniła się z późniejszą świętą Julianną z Cornillon, która była wtedy przeoryszą klasztoru augustianek w Mont-Cornillon. Autorzy wspominają również o tym, że Ewa żyła w rekluzji, czyli w zamknięciu, w przylegającym do kolegiaty św. Marcina pomieszczeniu, którego nie mogła opuszczać. Była to w średniowieczu powszechnie znana forma ascezy, a znajdujący się w rekluzji mogli kontaktować się z innymi tylko przez kratę lub okienko. W czasie prześladowań w rekluzji Ewy zamieszkała nawet i sama Julianna. Również w tym czasie Ewa nawiązała kontakt z archidiakonem z Leodium Jakubem z Troyes, który został później legatem papieskim, biskupem Verdun oraz patriarchą Jerozolimy, a w końcu papieżem. Przybrał wtedy imię Urban IV.
Ewa z Leodium wspólnie z Julianną podejmowały działania na rzecz upowszechnienia święta Bożego Ciała. Dla Leodium zostało ono ustalone w roku 1246. Za pośrednictwem Hugona z Saint-Cher święto to dotarło i na inne tereny, które podlegały wtedy jego legacji. To w ten właśnie sposób święto Bożego Ciała dotarło w 1258 roku do Polski. W tym też roku zmarła Julianna, zaś Ewa nie zaprzestała starań na rzecz popularyzacji święta Bożego Ciała.
Wieści o działalności zarówno Ewy, jak i wcześniej Julianny dotarły i do samego Rzymu, gdzie zostały docenione przez papieża Urbana IV, który dowiedział się o modlitwach Ewy w intencji dalszego rozszerzenia Bożego Ciała. Papież ten „podjąwszy w 1264 roku odpowiednią decyzję, posłał jej osobiste pozdrowienia i przekazał odpis bulli oraz nowe officium sporządzone przez św. Tomasza z Akwinu” (Fros, Sowa, s. 219). Słowo officium oznacza zaś liturgię.
Nie jest dokładnie wiadome kiedy Ewa z Leodium zmarła. Pochowana natomiast została w kolegiacie. Chociaż od XVI wieku nazywana była błogosławioną, to formalnie jej kult został zaaprobowany dopiero przez papieża Leona XIII, którego pontyfikat przypada na końcowe lata XIX wieku oraz początek XX. W diecezji leodyjskiej Ewa jest tradycyjne wspominana w dniu 14 marca.
Znane imienniczki
Ewa Drzyzga – urodzona w 1967 roku prezenterka telewizyjna i dziennikarka. Znana przede wszystkim z talk-showu Rozmowy w toku, za prowadzenie którego została nagrodzona Wiktorem, trzema Telekamerami oraz jedną złotą Telekamerą. (Dowiedz się więcej)
Ewa Minge, z domu Butkiewicz – urodzona w 1967 roku projektantka mody. Jako pierwsza Polka została zaproszona na pokaz na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Prezentowała swoje kolekcje m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes. (Dowiedz się więcej)
Ewa Wiśniewska – urodzona w 1942 roku aktorka teatralna i filmowa. Występowała na deskach Teatru Nowego, Ateneum oraz Teatru Narodowego. Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (Dowiedz się więcej)
Ewa Chodakowska-Kavoukis – urodzona w 1982 roku trenerka fitness i personalna, a także prezenterka telewizyjna i autorka. Rekordzistka Guinnessa: zorganizowała największy otwarty trening fitness. (Dowiedz się więcej)
Ewa Demarczyk (1941-2020) – piosenkarka, związana również z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Znana z wykonywania utworów z gatunku poezji śpiewanej. Uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (Dowiedz się więcej)
Ewa Kasprzyk – urodzona w 1957 roku aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Zagrała m.in. w cyklu filmów Kogiel-mogiel oraz serialach Złotopolscy i Przyjaciółki. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. (Dowiedz się więcej)
Ewa Wachowicz – urodzona w 1970 roku dziennikarka i prezenterka telewizyjna. W roku 1992 zdobyła tytuł Miss Polonia, w roku 1993 wygrała konkurs Miss World University. W latach 1993-1995 była sekretarzem prasowym premiera Waldemara Pawlaka. (Dowiedz się więcej)
Ewa Bem – urodzona w 1951 roku wokalistka jazzowa i bluesowa. Występowała w zespołach Bemibem oraz Bemibek. Laureatka Fryderyka (2001), uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (Dowiedz się więcej)
Ewa Farna (właściwie: Ewa Chobot) – urodzona w 1993 roku polsko-czeska piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna. Laureatka m.in. nagród Viva Comet Awards, Eska Music Awards oraz Superjedynek. (Dowiedz się więcej)
Ewa Błaszczyk – urodzona w 1955 roku aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna. Załozycielka fundacji Akogo? dzięki której wybudowana została klinika „Budzik”. Laureatka Wiktora, uhonorowana Orderem Uśmiechu i Medalem Świętego Brata Alberta. (Dowiedz się więcej)
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.